MSDNAA - co i jak?

Witajcie. Ostatnio dowiedziałem się o czymś takim jak MSDNAA. Podobno umożliwia to otrzymanie darmowego oprogramowania. Czy to prawda? Czy te oprogramowanie jest w 100% darmowe i nie ponosimy żadnych kosztów? Czy jest ograniczona liczba “programów” jakie mogę posiadać z MSDNAA? Jak to się odbywa? Jeżeli ktoś korzystał już z tego i mógłby napisać parę słów to byłoby fajnie. Nie chciałbym by potem przyszedł jakiś rachunek do opłaty :stuck_out_tongue:

PS: Wybaczcie, jeżeli nie ten dział, ale nie wiedziałem gdzie to tak właściwie umieścić.

http://lmgtfy.com/?q=MSDNAA

Wszystkiego dowiesz się z wikipedii oraz oficjalnej strony M$.

Ja w ten sposób zdobyłem dwie licencje na Win XP oraz jedną na Vistę.

Samo w sobie oprogramowanie jest darmowe, a lista jest całkiem długa, są systemy operacyjne zwykłe, serwerowe, narzędzia programistyczne, jakieś elementy pakietu Office (Visio, OneNote, Access i Project), programy jakieś dodatkowe (Microsoft Autocollage, Microsoft Songsmith, mapy ) i coś tam jeszcze, narzędzia deweloperskie.

Do końca dla mnie jasnym nie jest zapis przy kluczu licencyjnym na Windows 7 Professional:

Czyli, że mam do klucza dostęp przez 2 lata i do pliku, czy system jest na dwa lata aktywowany?

Z tego co ja rozumiem to plik i klucz dla ciebie dostępny do pobrania przez te 24 miesiące, jeśli pobierzesz je w tym czasie to już są twoje, wszystko jest wyjaśnione na stronie MS.

Hitm3n , wydaje mi się, że konto Ci wygaśnie za te 2 lata, czyli możliwość downa i nowych kluczy. Aktywacja nic do tego nie ma

Ja korzystam z MSDNAA i obecnie siedzę na systemie win7 x64. Pobrałem jeszcze accessa 2007, może mi się kiedyś przyda.

Ten program jest dla uczących się /studentów, którym dano dostęp do tego programu. Szkoła musi mieć podpisaną umowę z MS.

Wszystko jest za free. Jednakże musisz wiedzieć, że oprogramowanie które chronione jest serialem, możesz zainstalować tylko raz. Potem będzie to niezgodne z umową, choć teoretycznie aktywacja powinna przejść bez problemu.

Ale samego mnie ciekawi, czy dajmy na to jak zmienię płytę główną, to ten system będzie już piratem. Wypowie się ktoś?

Jak to się odbywa? Po prostu. Klikasz produkt, który chcesz, dostajesz kod i nawet wyślą Ci potwierdzenie na maila. Potem pobierasz jakiś syfiasty downloader i przez niego zasysasz. Pamiętam, że cholernie męczyłem się z moim win7. Bo miałem praktycznie zawsze błędy crc. I to pobierając w różnych miejsach. Ale jakoś się udało. Bodajże ściągłem to z jakiegoś serwera, który to udostępnił w ramach MSDNAA. Nie pamiętam już dokłanie, ale ściągając accessa nie miałem, żadnych kłopotów.

Niby czemu ponowna instalacja miałaby być niezgodna z umową, dopóki masz zainstalowaną tylko jedną kopię powinno być w porządku.

Poza tym to jest pełna wersja a nie żadna OEM’ka przypisana do konkretnego sprzętu, sam już nie raz reinstalowałem system oraz zmieniałem sprzęt i nie było problemu.

Jest wyraźnie napisane, że można zainstalować tylko raz. A to czy wykonasz sobie obraz dysku to Twoja sprawa, by nie instalować ponownie

. To masz z http://msdnaa.ug.edu.pl/faq.htm. Strona wydaje się być wiarygodna.

Nie wiem, ale chodzą słuchy, że po reinstalacji nie zawsze przyjmuje serial i trzeba to zrobić telefonicznie.

To masz z http://www.fizyka.umk.pl/wfaiis/?q=node/15949

Tak ale ta strona dotyczy konkretnie licencji dla Uniwersytetu Gdańskiego a nie ma o tym ani słowa na stronie MS (http://www.microsoft.com/poland/edukacja/faq.aspx), różne uczelnie mogą mieć różne warunki licencji.

Zresztą nie przypominam sobie abym w licencji windowsa którą miałem jak go pobierałem była taka restrykcja a wiem że warunki licencji na system odbiegają trochę od licencji na pozostały soft z MSDNAA (kiedyś sobie ją wydrukowałem więc sprawdzę jak ją znajdę).

Każdy windows który jest licencjonowany tylko na jedno stanowisko (nie ważne czy z MSDNAA, OEM czy wersja pudełkowa lub jeszcze inna) przy aktywacji rejestruje datę aktywacji i jeśli spróbujesz go przeinstalować kilkakrotnie w ciągu krótkiego czasu to wywali ci że masz zbyt dużo aktywacji i będziesz musiał skorzystać z aktywacji telefonicznej gdzie potwierdzasz że masz zainstalowaną tylko na jednym stanowisku (nie pamiętam dokładnie ale chyba można dokonać aktywacji max 3 razy w przeciągu 3 miesięcy).

Dzięki. Chodziło mi o upewnienie się czy to jest rzeczywiście darmowe (tak na początku troszkę niewiarygodnie to brzmi). Wiem, ze uczelnia musi mieć stosowna umowę, czytałem FAQ na stronie MSDNAA. Z tego co wyczytałem to mogę także korzystać w pełni z Windows Update i aktualizować w ramach WU oprogramowanie z MSDNAA, dobrze zrozumiałem?

Wszystkie programy które są udostępnione są w pełni legalne wiec wszelkie update’y(np. w przypadku windowsa) są dostępne

Odpowiedź jest w pytaniu.

Teoretycznie po 1 sztuce każdej wersji do użytku niekomercyjnego.

Wybierasz co chcesz, ściągasz pobieracz, dostajesz klucz przy okazji jeśli jest wymagany, odpalasz pobieracza, ściąga się obraz płyty który jest przerabiany do ISO. A dalej postępujesz tak jak z każdym obrazem płyty z instalką.

Please ensure all information listed below is correct and keep this receipt for your records.


Order Summary

------------------------------------

Order Number: 10XXXXXXXX02

Date Ordered: 2011-08-07 1:49 AM Central Europe Daylight Time


Order Information

------------------------------------

Name: XXXXXXXXXX Rafal

Email: XXXXXXXXX@wp.pl


Items (All prices are in Euros)

----------------------------------------


1. Microsoft Windows XP Professional 64-bit (English) - Download

   Quantity 1, Unit Price: €0.00, Amount: €0.00


Subtotal: €0.00

Taxes: €0.00

Total: €0.00

Czy ktoś wie czy po ukończeniu studiów i zrobieniu formatu można ponownie wgrać windowsa ? Bo w internecie roi się od dwóch teorii:

  1. zrobisz format po studiach - nie można instalować

  2. można po studiach robić format i instalować byleby komercyjnie nie korzystać

Na stronie programu MSDN AA nic konkretnego nie pisze o ponownej instalacji oprogramowania po ukończeniu studiów.

Punkt 3b licencji Developer AA:

http://msdn.microsoft.com/en-us/academic/bb250608

Więc zasadniczo… nie do końca wiadomo. Skłaniałbym się jednak do takiego tłumaczenia:

Możesz instalować oprogramowanie jeśli jesteś objęty programem MSDN AA. Po zakończeniu studiów przestajesz być objęty programem, więc nie możesz ponownie zainstalować oprogramowania - ale możesz używać już zainstalowanego.

Takie tłumaczenia pojawiają się też na forum CodeGuru od ludzi zaangażowanych w program MSDNAA, więc spodziewałbym się, że one są prawdziwe.

A tak pisze na stronie MSDN Microsoftu:

"Czy można używać oprogramowania MSDN AA po zakończeniu studiów?

Tak. Student, który zakończył edukację, może w dalszym ciągu niekomercyjnie (w celach niezarobkowych) używać oprogramowania MSDN AA. Nie może jednak uaktualniać go do innej wersji (przykładowo mając Windows XP z MSDN AA nie można go uaktualnić do Windows Vista). Może dalej korzystać z poprawek (np. za posrednictwem Windows Update). Może również wykonywać kopie bezpieczeństwa takiego oprogramowania oraz je odtwarzać".

I bądź tu mądry ? Bo ostatnie słowo “odtawrzać” może odnosić się do ponownej instalacji ? Czy warto napisać meila do MS w Polsce z zapytaniem o to ?

A czemu niby nie można by było odtwarzać kopii bezpieczeństwa - chyba po to one są żeby odtwarzać kiedy zajdzie taka potrzeba.

Po ukończeniu studiów oprogramowanie pochodzące z MSDNAA można dożywotnie użytkować w celach niekomercyjnych, jednak jeśłi chodzi o system, to nie można go już reinstalować.

Dlatego też póki jest się studentem wypadałoby zainstalować czysty system i po jego aktywacji stworzyć sobie obraz partycji, który będziemy legalnie przywracać po ukończeniu studiów.

Napisałem do Microsoftu:

Odpisali mi,że:

  • nie wolno reinstalować systemu po ukończeniu studiów

  • oraz nie wolno pobierać dodatków i aktualizacji

Więc nie tylko reinstalka jest nielegalna ale i pobieranie łatek przez Windows Update.

Jak ktoś nie wierzy wkleję tutaj prawdziwego meila

Nie można aktualizować w sensie do nowszej wersji, aktualizacje z Windows Update jak najbardziej są dozwolone (a wręcz zalecane).

Masz to przecież wyraźnie napisane w regulaminie, więc nie wiem po co jeszcze pytać osobiście i dalej drążyć temat.

Z tego co orientuję się, to też jest dostępny MapPoint dla Europy i działa całkiem nieźle. Oczywiście mogę się mylić. A co do samego MSDNAA, to jako student mam dostęp do wielu produktów MS, w tym również narzędzi deweloperskich. Ostatnio miałem zapotrzebowanie na MS Win7. Wystarczyło wejść na stronę, ściągnąć, zainstalować i jak narazie działa. O ile się orientuję, to po zakończeniu studiów program MSDNAA się kończy i pozostaje odpłatne korzystanie z usług MS.

Poozdrawiam