MSI GTX 660 OC twinfrozr r 3

Cześć wszystkim,

Ostatnio kupilem nowa kartę graficzna do mojego PC i po chwili zauważyłem ze jeden z dwóch wiatraków sie nie kręci. Przy starcie PC oby dwa sie kręcą ale tuż po 2 sekundach ten drugi ustaje. Pobawilem sie w afterburnerze i jak dałem 85 % wentylatorow to ten drugi zaczyna sie kręcić tylko karta wtedy chodzi jak odrzutowiec. Ktoś wie dlaczego tak sie dzieje? Dodam ze mam zasilacz 600 W a procesor to i5 2300.

Pewnie karta graficzne ma chłodzenie, które przy obciążeniu włącza dwa wiatraki (jak temperatura skacze), przy normalnym użytkowaniu używa tylko jednego. Zaoszczedzisz trochę na prądzie ;d

Dokładnie! Sam miałem kiedys katę graficzną (GF8500GT) która mimo posiadania wiatraka wogóle go nie włączała (czym powodowała błąd w BIOSie przy starcie kompa - musiałem wyłączyć monitorowanie tego wiatraka). Wiatraczek startował w momencie odpalania gier/aplikacji 3D. Chodzi o oszczędzanie energii. Skoro karta wyrabia na 1 wiatraku przy normalnym działaniu to po co mają działać 2. Skoro drugi startuje kiedy karta jest obciążona i to mocno to nasza teza wydaje się być poprawna :wink: Nie masz się co martwić - wszystko działa! :slight_smile:

No na przykład w gta 5 mam max 75 stopni GPU i to przy jednym wiatraku. Drugi chodzi tylko jak sam podkręce na 85% speed fan ale wtedy sie nie da grać aż mi pies szczeka w domu :smiley:

Ja bym na twoim miejscu spr. te wentyle pod regulatorem obrotów np.

 

http://allegro.pl/zalman-fan-mate-2-regulator-obrotow-wentylatora-i5288149307.html

 

albo od razu oddał kartę na gware.

Karty z tej serii nie miały pół pasywnego chłodzenia. Wentylatory mają się kręcić cały czas. Oddaj kartę na gwarancje.

Taka temperatura nie uszkodzi GPU ?

Nie uszkodzi GPU, lecz jest trochę wysoka. Rozbierz ją i wymień pastę na jakąś z górnej półki. Polecam mx-4.

Ach te MSI…

Może tak sie dzieje bo mam PCI express 2.0 a karta 3.0 ?

Zrobiłem test i w okolicy 85 stopni drugi wentylator zaczyna sie kręcić ale jest strasznie głośno.

Da sie to jakoś zmienic ?

Zmian inne chłodzenie GPU, PCI express nie ma nic do rzeczy, możesz mieć płytę 1.0 a karta graf. 3.0 i normalnie będzie działać.