MSI Gtx 970 jaki procesor

Wiesz wszystko zależy od gry, w niektórych brak tych dodatkowych wątków, w starszych lub mniej procesorowych to wystarcza. Dla mnie różnica w cenie, szczególnie jak pozbędziemy się starego RAM, nie jest taka duża i szkoda robić wymianę na raty, lepiej raz i móc wszystko bezproblemowo przez 3 lata uruchomić.

A jakbym tak się szarpną na Intel Core i5-9400F, 2.9GHz, 9 MB. Czy ta lepsza płyta wystarczy do obsługi tego procka? Opłaci się to na przyszłość? Dzieci rosną…

Nope, ten zakup sie nie opłaca kupujesz 9 generację, ona będzie o wiele słabsza od 10.
Jeżeli chcesz mieć komputer “macie dobry i nie dostaniecie drugiego od Mikołaja!” na kolejne 5 lat to kupuj Intel Core i5-10400F. Z takim prockiem spokojnie będziesz mógł sprzedać nerkę i sparować z jakąś 3050/3060.

(Grafika poglądowa, są różne algorytmy testujące, ale tendencja jest mniej-więcej podobna).

Czyli tak :
https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-10400f-2-9ghz-12-mb-box-bx8070110400f-6731007/?gclid=Cj0KCQiA-OeBBhDiARIsADyBcE49F0QVY3fdP7x3c0Nub7I-0cGVXTFeC7Ke1DMOFkiYsGqqf5Ji_3EaAvEKEALw_wcB
Płyta
https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-prime-z490-a-6732929/
Lub
https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-asus-tuf-gaming-z490-plus-wifi-ddr4-10195671284?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
Nie wiem czym się różnią te 2 płyty. Jaki ram do tego wrzucić? Tak wiem uzbiera się z 2 koła :woozy_face:

Nie musisz brać takich płyt, w sumie to wręcz głupota, nie podkręcasz i szpanować nie musisz. Taka starczy spokojnie. Od H te z B różnią głównie się wsparciem RAID. Ram zaś 2 x 8 gb 3000 i cl 16. Koszt 350 pln max.

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-prime-b460m-a-6767821/

mam 2 dyski twarde ssd oraz hdd po 500gb. Na płycie którą proponujesz będzie to chodziło? Pewnie tak :slight_smile: Czyli procek i5 1040f, do tego płyta prime b460m i ram który proponujesz. Powiedz mi jeszcze karta wifi wbudowana w kartę a taka zewnętrzna którą posiadam robi jakąś różnicę?

No i ostatnia rzecz, mianowicie jaki zasilacz… 500w?


Takie kości ok?
do tego

No i na koniec

Wreszcie będzie komplet, dobre piwko jestem winien :beers:

Doczytałem właśnie o chłodzeniu, fabryczne wydaje się być niewystarczające. Czy nie lepiej wziąć sam procesor i do tego jakieś leprze chłodzenie?

Weź spartan 4, będzie ohoho jaki dobry

Kpisz czy serio mówisz?

Kości & płyta, mozesz porównać specyfikację, zohbaczyć czy sa kompatybilne, ale powinny być. :wink:

PRIME B460M-A|Motherboards|ASUS Global

Jeżeli liczysz sie z pieniędzmi, to będzie wystarczajace. To nie bedzie wycie, a szum, możesz kupić spartana, jest OK, ale to podniesie Ci koszt. Procesor zaś nie jest super prądożerny/gorący.

Bez jaj, 6 rdzeni i 12 wątków na Intelowym boxie?

Można, jak będzie zapas do bezpiecznika, to nie ma problemu.
Oczywiście pod obciążeniem może być głośno, ale wymiana chłodzenia jest akurat łatwa i relatywnie tania.

Bardziej bym pomyślał o dodatkowym wentylatorku do budy, o ile wcześniej nie było, gtx 970 będzie wdzięczny. :slight_smile:

W obudowie mam akurat 3 wentylatory więc nie będzie problemu. To co z tym chłodzeniem? Kupić lepsze czy nie? Bo już sam nie wiem. Zdecyduję się jednak na procek i5, płytę MSI z490a pro, ram 16gb crucial 3600. Myślę, że powinno latać, tylko co z tym chłodzeniem? Jakiej mocy zasilacz do tego zestawu?

Jakaś markowa jednostka 500w+ (certyfikat 80 + lub lepszy bronze, silver, gold) da radę.
Z tańszych Silentiumy, z droższych Seasonicki, a miedzy nimi wybór, ze ho!

Jeżeli chcesz, ja mając dopłacać 300/400 zł to płyty bym spoglądał na I7 W wyższej półce płyty są niby lepsze, ale wiele to ma sporo bajerów. :wink: Jeżeli je lubisz, to bierz ten model i ten bardzo szybki ram. :slight_smile:

Pomyślałem sobie, że lepiej teraz dołożę te 300zł a w przyszłości nie będę musiał martwić się o płytę. Będę mógł dorzucać ram jak i lepszy procek. Jak już mówiłem dzieci rosną, a i ja lubię sobie czasami w coś zagrać:) Pozdrawiam, dzięki za lekcję :slight_smile:

W przypadku Intela to średnio działa, praktycznie co 1-2 generacje zmienia procesory. U AMD na ostatnio, ale teraz bedą zmieniali też, na AM4 kupionym do Ryzena 1600, odpaliłbyś Ryzena 5600 (czyli 4 generacje bo serii 4600 nie było).

Ale 11 generacja podobno zostaje bez zmian. A jeszcze zostaje i7 10gen ale to już dużo gotówki. Za jakieś 2 lata potanieją będzie można wsadzić taką i7 i zawsze będzie odświeżony :wink: a w takiej konfiguracji już i kartę ładną się włoży. Może trochę potanieją, bo aktualnie ceny kart są jakieś kosmiczne…

11 raczej nie bezie rewolucją w sensie +30%, jak było między 9 i 10. Jednak mozesz takz robic i bazować juz pod 11 z lepsza płytą, to tez ma sens, przy Twoim założeniu. :slight_smile:

Lepiej dbaj o 970, bez podkrećania OC itp, i módl się o jej zdrowie, bo podobno, czytałem wczoraj, rynek ma wrócić do normy… w połowie 2022…