[MSI] Jak zainstalować XPeka

Hej

Słuchajcie, nie jestem jakimś tam “nawiedzonym” znawcom wszystkiego, stąd moje pytanie. Mam na kompie płytę MSI VT 82C694T.

Chcę tam wrzucić Xpeka, bo stary na tyle się porypał, że sprzęt nie uruchamia systemu. Zaczyna, po chwili wyskakuje komunikat, że brakuje jakiegoś tam pliku z Windy i komp staje.

Wczoraj wrzuciłem płytkę instalacyjną, wcisnąłem R (bo tak było napisane)i o dziwo nie zadziałało. A dzisiaj chciałem założyć na nowo system i instalacja się nie odpala. Muszę coś zmienić w BIOSie? Bo z tego co patrzyłem na szybko to winno czytać z dysku, bo cdrom jest ustawiony. Mam dwa napędy, ale z żadnego nie czyta płyty z instalką systemu. Podpowiedzcie co robię nie tak. BIOS - Phoenix. Może coś robię nie tak. Do tej pory miałem w 100% styczność z płytami głównymi od ASUSa i wystarczyło włożyć płytkę z systemem i instalacja w sumie sama się robiła.

Dzieciak gra na tym kompie i jęczy mi codziennie czy już zrobiłem :slight_smile:

Musisz podczas startu komputera wejść do BIOSu (klawisz Delete), otworzyc pozycję Advanced Bios Features i ustawić sekwencję startową: First Boot Device - CDROM, Second… - HDD, włozyć płytę z systemem do któregoś napędu (obojętne!) i potwierdzić te ustawienia F10. Wyjść z BIOSu potwierdzając zmiany, zrestartowac komputer z płytą w napędzie. Zaraz na początku restartu wykazać się refleksem, kiedy pojawi się odpowiedni napis i nacisnąć dowolny klawisz. Rozpocznie sie instalacja systemu. Klawisza R w ogóle nie tykasz! Kolejno to jest: Enter, F8, Esc itd. itd…

Tzn? Jaki ten napis? :slight_smile:

Ustawiłem wczoraj cdrom, potem dysk i nic. Tzn jak zrestartowałem kompa z płytką instalacyjną to nic nie dało. Widocznie nie wcisnąłem jakiegoś klawisza, w odpowiednim momencie czy tak? Tylko jaki to moment?

A i jeszcze jedno. Jak sprawdzić czy widzi dysk w BIOSie? Bo tego nie sprawdziłem, a powinienem :slight_smile:

Myślę ze powinieneś sobie poradzić : )

http://lajfmajster.pl/2009/01/24/instal … k-po-kroku

Tak, mogleś nie nacisnąć dowolnego klawisza. Na samym początku bootowania pojawia się napis na czarnym tle, na dole ekranu: “Dowolny klawisz spowoduje rozruch z CD…”. No to naciśnij dowolny klawisz! Ale pieronem! Ta “propozycja” trwa tylko 1-2 sekundy więc musisz mieć refleks. Propozycja kolegi wyżej też dobra…

Wszystkie dyski i napędy optyczne zobaczysz w BIOSie, w pozycji Standard CMOS Features.

W takim razie dzisiaj po 16 zabieram się do roboty :slight_smile:

Powodzenia!

IDE primary master - press enter None

IDE primary master - press enter None

IDE secondary master - press enter None

IDE secondary master - press enter None

Czyli co? Dysk padł?

Zobacz czy jest możliwość zabootowania z poziomu BootMenu , czyli jak włączysz komputer to naciskaj od razu klawisz ''F12" i jeżeli pojawi się BootMenu to wybierz napęd CD/DvD .(płyta z systemem oczywiście ma być w napędzie)

PS. Czasem w Biosie jest wyłączona opcja BootMenu i wystarczy ją odnaleźć i przełączyć na ‘‘ENABLED’’ jeżeli oczywiście było przestawione na ‘‘DISABLED’’

Nie, nie! W każdej z tych pozycji naciśnij Enter. Nie wykluczone, że pojawi sie opis dysku (napędu).

Coś masz spieprzone… Jak chcesz zainstalować system, skoro bios nie widzi dysku i napędu. Jeżeli dysk i nagrywarka są połączone z mobo jedną taśmą, spróbuj wymienić taśmę na inną.

Zmieniłem tasmę no i instalacja wystartowała…przycięła się jednak na instalowaniu plików dll debugerra jądra…zobaczymy czy się zakończy sukcesem

Dodane 09.07.2010 (Pt) 17:44

I kolejne schody…

Instalator zaczął śmigac, ale wywala mi:

"Nie można załadować Setupdd.sys. Kod błędu 4. "

Czy to świadczy o tym, że dysk jest uszkodzony? Bo przed chwilą nie widział dysku, jak zmieniłem taśmę, instalacja ruszyła, dysk widzi, ale co z tego jak wywala kolejny błąd.

Sprawdź, czy płyta nie jest brudna, ani zarysowana. Jeżeli jest brudna przemyj ją w płynie do naczyń, spłuka ciepłą wodą(nie martw się nic się jej nie stanie, ja już tak czyściłem nie jedną płytę i jest ok) i wycieraj ruchami okrężnymi, żeby była sucha i nie było maz. Jeżeli płyta będzie porysowana, to spróbuj ją przekopiować. Jeżeli będzie brudna i czyszczenie nic nie da, też ją spróbuj przekopiować. Jeżeli przekopiowanie nic nie da, to spróbuj wykasować i utworzyć na nowo partycję. Jak to też nic nie da, to chyba uszkodzony jest hdd albo napęd.

Nie uwierzycie, ale po 15 restarcie, próbach instalacji nowego systemu, odzyskałem starą jego wersję.

I wg mnie świadczyć to może o tym, że albo pamięć RAM była zakurzona, bo wyjąłem i założyłem, albo była nie do końca wpięta, albo dysk pada i raz śmiga raz nie, albo cudowne uzdrowienie.

Dziękuję Wam za wszystkie sugestie, bo szlak mnie trafiał. Nigdy nie miałem w swojej kilkuletniej karierze takiego dziwnego przypadku. Niby prosta sprawa a ile nerwów człowieka kosztuje.

Skoro masz syste, ściągnij hd tune, przejdź do zakładki health i zrób jej screena. Z niego właśnie dowiemy się w jakiej kondycji jest dysk.

W HDTune niby wszystko ok, ale pokazuje mi krytyczną temperaturę dla dysku, 60-62 stopnie.

Mimo wszystko podaj screena, pomimo, że pokazuje status ok, bo status zmienia się dopiero po przekroczeniu progu krytycznego, a to nie zmienia faktu, że np. masz 3 bad sektory na dysku, bo np. status może się zmienić się od np. 200 bad sektorów… Już jest dla Ciebie jedna istotna wiadomość - popraw cyrkulację powietrza(poukładaj kable, pospinaj je opaskami, zamontuj z przodu wiatrak zasysający powietrze, z tyłu wyciągający, jeżeli nie masz, bo ten biedny dysk przy takiej temperaturze niemiłosiernie się męczy. Owszem, on wytrzyma jeszcze taką temperaturę, ale z tego co się nie mylę, przy takiej temperaturze pociągnie Ci krócej niż powinien. Jeżeli nic nie da montaż wiatraków,pospinanie i ułożenie kabli, no to jest jeszcze takie wyjście, że możesz zakupić dyskowi chłodzenie, które przykręca się śrubkami do spodu dysku, tak więc ewentualnie w dziale hardware możesz zapytać jakie chłodzenie do dysku polecają.