MSI RX580 Armor 8g OV Undervolt

Witam,

mam w komputerku MSI Radeon RX580 Armor 8g OC i dzieje się dziwnie Smile

Otóż odpalam sobie PC Builder Simulator i gram. Po 10 Min Afterburner mi pokazuje, że mam 75-77C na grafice i robi się głośnawo. Przełączam wiatraczki w obudowie na full (3 wlot, 2 top wylot i jeden tył wylot) i temp utrzymuje się na poziomie 65C ale huczy mi w pokoju.

Czytałem trochę o undervoltingu ale nie wiem czy się zabieram za to dobrze i nie wiem ile mi to pomoże.

Wchodzę w Watmana, zmieniam Freq na manual i zostawiam w 7 progu 1365 a napięcia w tym progu stopniowo obniżam. Puszczam Unigine Super… i oglądam testy.

Po czym poznam że osiągnąłem granicę napięć przy zachowaniu płynności i stabilności?
Czy zmieniam tylko napięcia w 7 progu?
Czy jest inna metoda wyciszenia mojego pudełka poza underwoltingiem? Coś na sieci czytałem (ale z angielskim kiepsko) o funkcji Chill i innych ustawieniach karty, ale nie rozumiem do końca o czym oni mówią. Z kontekstu wynika, że chodzi nie o underwolting a o regulacje wentylatorów i ustawień, ale od czego zacząć?

Z góry dziękuję za poświęcony czas i pomoc.

Edit

Zjechałem na 7 progu do 1000mV. Działało. Jak zszedłem do 900mV komp się zawiesił.

Przy 1000 temperatura w benchmarku oscylowała w okolicach 71C klatki się nie zmieniały za bardzo no powiedzmy plus minus 1. Pobór mocy że 135 spadł do 112W

Co dalej?

Jeżeli przy 900 mV masz zwis to podnieś do 950. RX 580 schodzi do ok. 950 bez ruszania zegarów. Jeżeli chcesz jeszcze mniej to już musisz zmniejszać zegar. Poza tym czemu kombinujesz z wiatrakami obudowy, zamiast pobawić się krzywą obrotów wentylatorów grafiki? Niewielkie podniesienie obrotów może obniżyć temperatury kosztem nieznacznie większego hałasu.

@LORDEK

Wiatraki obudowy to inksza inkszość. Z tym bawiłem się i walczyłem jakiś czas temu. Teraz już jest ok z powietrzem w środku budy. Powiedzmy, że jestem na delikatnym plusie z ciśnieniem w obudowie (biorąc pod uwagę wiatrak zasilacza) i kurzu brak :slight_smile:

O krzywej wiatraków na grafice słyszałem, ale nie wiem jak się za to zabrać. Musze pokombinować dziś.

Twoje info o 950mV uspokoiło mnie bardzo. Wczorajsza sesja na kompie (innych uzytkowników) odbyła się na 1000mV i nic nie zauważyli, więc chyba jest ok. Teraz będę schodził w dół po 10mV.

Tam by musiało być tornado aby nie było kurzu. Kurz będzie tak czy inaczej.

Napięcie zależy od sztuki. Na Swoim RX 480 G1 Gaming o 1000 mV mogę pomarzyć. Musiałbym ciąć zegar, a tego nie chcę.

Co do krzywej to stosowną opcję masz w MSI Afterburner:

Ale z tego co pamiętam identyczne narzędzie powinieneś mieć w WattManie, które wprowadzono niedawno - chyba razem z pierwszymi sterownikami Adrenalin.

Kropki widoczne w narzędziu ustawiasz sobie tak, jak Ci najbardziej będzie odpowiadać. Ruch w pionie to prędkość obrotowa wyrażona w procentach, w poziomie masz zmianę temperatury. Czasami wystarczy podkręcić o 5-10% i można zauważyć duży spadek temperatury.

Odpowiednie ustawienie wentylatorów + filtry i w środku możesz mieć niemal czysto przez długi czas.

Zrobiłem tak:

  1. Wszystkie progi od 4 w górę ustawiłem napięcie na 1V (te bo one miały napięcie 1.1+)
  2. Dla wszystkich progów zostawiłem zegary na tych poziomach co były fabrycznie czyli max 1365
  3. Zmieniłem krzywą wentylatorów tak by była bardziel liniowa i dmuchałe troszkę mocniej w przedziele 50-65C
  4. Wentylatory w budzie przesterowałem z 5V na 6.2V (zmian głośności nie odczuwam, a w budzie jest mniej o 4C)