MSI Z97-G43 - Kilka problemów


(n0rmal) #1

Kilka dni temu zauważyłem, że mój mikrofon podpięty pod zintegrowaną kartę dźwiękową ( Realtek ALC892 ) nie działa. Ponieważ mam też drugą kartę pod PCI, którą używam na co dzień (ESI Maya 44) myślałem, że po prostu system ( Windows 10 64-bit ) ma źle ustawione urządzenia domyślne do nagrywania. Okazało się jednak, że manager od ustawień dźwięku zgłasza "urządzenie nie podłączone". Zacząłem testować bardziej dogłębnie wszystkie we/wy z tył obudowy ale bez skutku. Manager Realtek HD widzi tylko i wyłącznie przedni panel, który też nie działa po podłączaniu czegokolwiek. Ubuntu w ogóle nie widzi tej integry w wyborze we/wy. Widnieje ona natomiast na liście po użyciu lspci.  Co z tym zrobić?

 

Generalnie rzecz biorąc nie specjalnie się przejąłem, jednak kilka dni przed zauważeniem problemu z integrą wszedłem do UEFI, żeby sprawdzić napięcia i ku mojemu zaskoczeniu po poruszeniu myszką lub klawiaturą interfejs się zawieszał (za każdym razem) . Od dłuższego czasu używam funkcji FastBoot, która pozwala pominąć POST i wszystko zawsze było w porządku, ale tym razem to właśnie FastBoot powodował zawieszanie się UEFI.

 

Dzisiaj zauważyłem kolejną dziwną rzecz, ale nie jest ona już tak poważna. Możliwe nawet, że jest to błąd developerów z Microsoft. Procesor i5-4690K jest podkręcony do 4,2 GHz w trybie fixed. Windows pokazuje w jednym miejscu wartość dużo wyższą :slight_smile:

 

 

Znów bym się nie przejął gdyby nie wcześniejsze problemy związane z płytą główną. I tutaj pytanie:

Czy powinienem olać to wszystko, czy wysłać do reklamacji i czy mam podstawy do jej składania? 

Wątpię, by ktoś znał rozwiązanie pierwszego problemu :wink: Sam przeszukałem wiele stron i bez skutku.


(JNJN) #2

Ad1

Po pierwsze może być konflikt kart muzycznych, rzadko używa się dwóch i mogą się dziać takie cuda?

Po drugie mikrofon na pewno sprawny? i przetestowany na innym kompie?

 

Ad2

??? zresetuj bios i ustaw ponownie, masz najnowszą wersję biosu?

 Co to masz za zasilacz?

Ad3

Przecież widać, że to przekłamanie odczytu przez program.


(thommy181) #3

Podejrzewam, że odpowiedzią na wszystkie problemy jest właśnie podkręcenie procesora. Spróbuj powrócić do wartości fabrycznych jeśli chodzi o taktowanie procesora i wtedy testuj. Jeśli używasz dwóch kart dźwiękowych mogą następować problemy. Gdy używasz jednej karty drugą wyłączaj w menedżerze urządzeń. Skoro procesor pracuje na wyżyłowanych parametrach, sprawdź stan wentylatora i pasty termoprzewodzącej na procesorze.