MSI Z97-G43 - Kilka problemów

Kilka dni temu zauważyłem, że mój mikrofon podpięty pod zintegrowaną kartę dźwiękową ( Realtek ALC892 ) nie działa. Ponieważ mam też drugą kartę pod PCI, którą używam na co dzień (ESI Maya 44) myślałem, że po prostu system ( Windows 10 64-bit ) ma źle ustawione urządzenia domyślne do nagrywania. Okazało się jednak, że manager od ustawień dźwięku zgłasza “urządzenie nie podłączone”. Zacząłem testować bardziej dogłębnie wszystkie we/wy z tył obudowy ale bez skutku. Manager Realtek HD widzi tylko i wyłącznie przedni panel, który też nie działa po podłączaniu czegokolwiek. Ubuntu w ogóle nie widzi tej integry w wyborze we/wy. Widnieje ona natomiast na liście po użyciu lspci.  Co z tym zrobić?

 

Generalnie rzecz biorąc nie specjalnie się przejąłem, jednak kilka dni przed zauważeniem problemu z integrą wszedłem do UEFI, żeby sprawdzić napięcia i ku mojemu zaskoczeniu po poruszeniu myszką lub klawiaturą interfejs się zawieszał (za każdym razem) . Od dłuższego czasu używam funkcji FastBoot, która pozwala pominąć POST i wszystko zawsze było w porządku, ale tym razem to właśnie FastBoot powodował zawieszanie się UEFI.

 

Dzisiaj zauważyłem kolejną dziwną rzecz, ale nie jest ona już tak poważna. Możliwe nawet, że jest to błąd developerów z Microsoft. Procesor i5-4690K jest podkręcony do 4,2 GHz w trybie fixed. Windows pokazuje w jednym miejscu wartość dużo wyższą :slight_smile:

 

 

Znów bym się nie przejął gdyby nie wcześniejsze problemy związane z płytą główną. I tutaj pytanie:

Czy powinienem olać to wszystko, czy wysłać do reklamacji i czy mam podstawy do jej składania? 

Wątpię, by ktoś znał rozwiązanie pierwszego problemu :wink: Sam przeszukałem wiele stron i bez skutku.

Ad1

Po pierwsze może być konflikt kart muzycznych, rzadko używa się dwóch i mogą się dziać takie cuda?

Po drugie mikrofon na pewno sprawny? i przetestowany na innym kompie?

 

Ad2

??? zresetuj bios i ustaw ponownie, masz najnowszą wersję biosu?

 Co to masz za zasilacz?

Ad3

Przecież widać, że to przekłamanie odczytu przez program.

Podejrzewam, że odpowiedzią na wszystkie problemy jest właśnie podkręcenie procesora. Spróbuj powrócić do wartości fabrycznych jeśli chodzi o taktowanie procesora i wtedy testuj. Jeśli używasz dwóch kart dźwiękowych mogą następować problemy. Gdy używasz jednej karty drugą wyłączaj w menedżerze urządzeń. Skoro procesor pracuje na wyżyłowanych parametrach, sprawdź stan wentylatora i pasty termoprzewodzącej na procesorze.