MSI zmiana BIOSu problem z 64bit sys

(Pyrol) #1

Cześć.

tutaj obsługiwane procesory mojej płyty głównej i biosy do nich

(Cedar) #2
  1. Jaką masz obecnie wersję biosu?

2. Skoro program do aktualizacji biosu działa tylko na wersji 32 bit to nie próbuj tego obejść. Sprawdź czy jest możliwość aktualizacji biosu np. z pendriva

(Kazdan63) #3

Nośnik na którym jest BIOS musi mieć system plików FAT32 !

(Pyrol) #4

Właśnie nie wiem za bardzo jak to zrobić bo w gigamyte to tylko się sciągło @BIOS i wersje, i już gotowe.

(Kazdan63) #5

Wypakuj na pendrive lub kartę SD z  FAT32 i spróbuj zaktualizować z BIOS-u “pokazując” plik : A7388AMS.1B0 . Jeżeli będzie to niemożliwie to nie pozostanie Ci nic innego jak chwilowa instalacja 32-bitowego Windows i prawdopodobnie będzie to musiał być XP .

(Pyrol) #6

Ok sprawdzę, ale jak to nie bd działać to na pewno nie zmienie na WinXp bo nie zamierzam drugi raz 8h poświęcać na instalacje aktualizacji :frowning: . OBY ZADZIAŁAŁO

(Kazdan63) #7

Cały problem . Jeżeli nie ma takiej opcji tj. aktualizacji z poziomu BIOS-u to “nie ma rady” . Live Update 6 ? Można spróbować , ale jest to moim zdaniem obarczone pewnym ryzykiem (nie polecam) . Jakbyś miał drugi dysk (nie mylić z partycją dysku) to na nim można zainstalować chwilowo XP (dysk z W7 powinien być podczas instalacji XP odłączony !) .

(JeyJey) #8

Seria K9A2 używa tego samego BIOSu.

I wgraj wersję 1D programem LiveUpdate. Wyłącz tylko na czas aktualizacji wszelkie zbędne oprogramowanie (nawet te w tle), szczególnie antywirusa.

A pobranym EXEkiem tego nie zrobisz, bo to flasher dla DOSa. Instrukcja flashowania również znajduje się w paczce, ale po co czytać?

(Pyrol) #9

@up czytałem, ale nie do końca rozumiem jak to zrobić.

(Cedar) #10

Zawsze wgrywasz najnowszy dostępny, który zawiera zmiany wprowadzone we wcześniejszych. Nie jest zalecane przez niedoświadczonych użytkownikó wgrywanie biosu w wersji “beta” (czasami tez takie są dostępne jako najnowsze)

PS. Stosujesz czasami znaki zapytania?

(Pyrol) #11

Czasami…Nie no sam się jakoś nauczyłem teraz przecinki, zdania itp. no ale

(Cedar) #12

To temat na inny watek -  są płyty AM2, które są  zgodne z AM3 (sam używam taką) i ta Twoja też na taką wygląda ale chyba w mniejszym zakresie. Szczegóły co do obsługi danego procesora AM3 znajdziesz tu: http://pl.msi.com/product/motherboard/support/K9A2_NeoF.html#support-cpu

(JeyJey) #13

@Pyrol, twoja płyta jest na tyle stara, że nie wspiera aktualizacji z poziomu samego BIOSu.

I z tego co teraz widzę to LiveUpdate jednak nie posłuży ci do zaktualizowania BIOSu z poziomu WIndowsa. Musisz to zrobić z poziomu DOS.

Potrzebne będą:

1. program Rufus

2. FreeDOS LiveCD: http://ftp.gwdg.de/pub/misc/freedos/files/distributions/1.0/fdfullcd.iso

3. pendrive

Uruchamisz Rufusa, system plików ustawisz na FAT32, wybierasz FreeDOS, wskazujesz obraz z pkt. 2), dodatkowo skopiuj na pendrive’a zawartość archiwum (BIOS+flasher).

Bootuejsz kompa z pendraka, aktualizację uruchamiasz poleceniem: AFUD4310.EXE A7388AMS.1D0

(Cedar) #14

Dla niektórych “z poziomu biosu” to to samo co z dyskietki startowej i jestem przekonany, że mamy tu taki sam przypadek :wink:

(Pyrol) #15

…Ok sprawdze. Tylko narazie nie mam dostępu do tego kompa. Zamówie procek. I za 2-3 dni zobaczymy bo będę wtedy przy tym komputerze

z poziomu biosu czyli w biosie powinna być opcja do wyboru (tak to zrozumiałem z któregoś z poprzednich komentarzy, ale myślę, że jest to nie możliwe bo przecież stary trzeba nowym zastąpić)

Ta w mniejszym :slight_smile: nawet 6 rdzenióf obsłuży