MSYS, brak biblioteki libmingwex-0.dll

(snajper___) #1

nie wiedziałem właściwie, czy umieścić wątek w dziale Windows, Linux czy Programowanie - więc jeśli jednak wybrałem źle, to proszę o przeniesienie :stuck_out_tongue:
Usiłuję skompilować program w środowisku MSYS pod Windows 7. Kiedy wydaję polecenie ./configure, po pewnym czasie, podczas sprawdzania zainstalowanej wersji SDL, w Windows ukazuje się okienko “Nie można uruchomić programu, ponieważ na komputerze nie znaleziono libmingwex-0.dll”. Sprawdziłem i biblioteka ta znajduje się w folderze c:\MinGW\bin, a ścieżka do tego folderu podana jest w zmiennej systemowej Path.
Szukałem rozwiązania w googlach i trafiłem jedynie na ten wątek, ale w niczym konkretnym to nie pomogło. Więc… ktoś coś?

(Fizyda) #2

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, kompilacja dobiega końca pomyślnie, ale nie da się uruchomić skompilowanego programu bo wywala podany błąd?
Jeśli tak to skopiuj dll’kę do katalogu z plikiem wykonywalnym programu bo ładuje on bibliotekę dynamicznie i w momencie uruchomienia nie może jej odnaleźć.

(snajper___) #3

nie - błąd pojawia się podczas konfiguracji, przy ./configure
Konkretnie:
checking for SDL - version >= 1.2.4… no
*** Could not run SDL test program, checking why…
*** The test program failed to compile or link. See the file config.log for the
*** exact error that occured. This usually means SDL was incorrectly installed
*** or that you have moved SDL since it was installed. In the latter case, you
*** may want to edit the sdl-config script: /mingw/bin/sdl-config
configure error: *** SDL version 1.2.4 not found!

(FadeMind) #4

:point_right: https://www.libsdl.org

(Fizyda) #5

To co wyżej nie masz odpowiedniej wersji sdl, druga sprawa pokaż plik configure i config.log

(snajper___) #6

config.log (19,2 KB)
configure.log (201,3 KB)

zmieniłem nazwę configure na configure.log, żeby dało się załączyć.
Co do www.libsdl.org, to stamtąd już pobrałem co trzeba i zainstalowałem - możliwe tylko, że coś spieprzyłem przy tej operacji, nie wiem…

—edit. Udało mi się coś pchnąć do przodu, skopiowałem potrzebne dll-e do katalogu C:\MinGW\libexec\gcc\mingw32\6.3.0 i to pomogło o tyle, że komunikat mówi teraz o tym, że linker nie znajduje SDL lub znajduje nieprawidłową wersję SDL, i żeby w tym pierwszym przypadku ustawić zmienną środowiskową LD_LIBRARY_PATH lub wyedytować /etc/ld.so.conf by wskazywał na lokalizację, w której zainstalowano SDL - co też zrobiłem, ale to nic nie dało. I Windows nadal pokazuje okienko o brakującym libmingwex-0.dll, tyle że teraz okienko pojawia się tylko raz (wcześniej było 2 razy pod rząd).
BTW program “test” z paczki SDL kompiluje się już bez problemów i nie ma problemów ze znalezieniem biblioteki. Tylko ten, z którym się męczę, ma.