Multiplatformowe szyfrowanie usb


(maew) #1

Czy jest jakaś metoda na to by tak zaszyfrować pendrive, żeby był montowany pod każdym systemem (windows, linux) bez potrzeby urzycia dodatkowych programów? Chodzi mi o to, żebym mógł np. na linuksie czy windows zaszyfrować sobie usb i móc go czasem przenosić na inne kompy bez potrzeby instalacji programów aby go zamontować - tak aby montował się po wpisaniu hasła? Może to być program linuksowy - ale pendrive byłby podpinany też do systemów windows.


(moh3r) #2

Bez instalacji programów albo umieszczenia ich na niezaszyfrowanej partycji na pendrive się nie obejdzie. Jedynym niezależnym od systemu rozwiązaniem będzie pendrive ze sprzętowym szyfrowaniem i wbudowanym pinpadem.


(maew) #3

 

Aha czyli na takiej partycji trzeba by umieścić program w wersji portable tak?


(moh3r) #4

 

Tak, możesz zacząć od Truecrypta dla Windowsa. Z wersją linuksową może być gorzej, bo może wymagać bibliotek, które nie są domyślnie zainstalowame w większości dystrybucji (wtedy trzeba by ręcznie skopiować niezbędne biblioteki i ustawić odpowiednie zmienne środowiskowe wskazujące ich lokalizację).

 

Dodatkowo niezaszyfrowana partycja i umieszczone na niej programy są narażone na malware, trzeba uważać gdzie się wtyka pendrive.