Muon Discover - brak bazy oprogramowania

Witam,
Zainstalowałem Kubuntu 16.04.2 LTS. Problem dotyczy menedżera oprogramowania Muon Discover, który nie wyświetla oprogramowania, tak jakby nie mógł połączyć się z serwerami z rezpozytoriami czy coś w ten deseń. Nie wyświetla się żaden komunikat o problemie. Sprawdziłem w “ustawieniach źródeł” jakie ma rezpozytoria - załączam screen.
Proszę o informację w czym rzecz i jak ten problem rozwiązać.

Odznacz repo zaczynające się od “cdrom:[Kubuntu …”. (jest zbędne, bo chyba nie instalujesz paczek z płyty)

Pozostałe repozytoria masz prawidłowe dla tej wersji dystrybucji.
Weź spod konsoli wpisz:

sudo rm /var/cache/apt/archives/lock
sudo rm /var/lib/dpkg/lock
sudo rm /var/lib/apt/lists/lock

To powinno usunąć pliki blokad. (czasami powodują, że repozytoria nie chcą się uaktualnić)

Potem:

sudo apt-get autoclean
sudo apt-get update

… i podaj mi, czy wywala jakieś błędy.

W oknie, którego załączyłem screen, nie da się nic odznaczyć ani zaznaczyć. Wszedłem w “Zaawansowane -> Configure Software Sources” i tam w zakładce “Inne oprogramowanie” są trzy pozycje m. in. “cdrom”, które nie jest zaznaczone; pozostałe to: “Partnerzy Canonical” i “Partnerzy Canonical(Kod źródłowy)” - również odznaczone.
Wklepałem w terminalu komendy, które podałeś - nie zwróciło żadnych błędów - załączam plik z wyjścia.plik.txt (1,0 KB)
Muon dalej nie wyszukuje oprogramowania, można pobrać tylko czcionki i kilka programów, które przewijają się na sliderze - coś a’la rekomendowane…

Może to błąd tego menadżera. Zaktualizuj system z konsoli “sudo apt upgrade” Sprawdź też czy w konsoli repo jest prawidłowo przeszukiwane (np. sudo apt search vim)

Pokaż mi jeszcze zawartość pliku:

/etc/apt/sources.list

(kdesu kate /etc/apt/sources.list)

Zawartość sources.list załączam w pliku: plik1.txt (2,9 KB)

Spróbowałem też operacji, które zaproponował pocolog - wszystko ok. Po wpisaniu:

sudo apt-cache search muon-discover

zwraca:

muon-discover - Transitional package (muon-discover -> plasma-discover)

Rozumiem z tego, że za Muon’a odpowiada pakiet plasma-discover

To należy raczej rozumieć jako paczka przejściowa / zamiennik.
Czyli paczkę muon-discover (i jej pokrewne) zastąpił plasma-discover.
I w tym momencie można bezpiecznie usunąć muon-discover i zainstalować plasma-discover.

Z resztą zobacz - na liście paczek kubuntu-desktop nie ma obecnie muona:
http://packages.ubuntu.com/xenial/kubuntu-desktop
Za to występuje plasma-discover.

sudo apt-get purge muon-discover muon-discover-updater
sudo apt-get install plasma-discover plasma-discover-updater
sudo apt-get update

Odnośnie pliku sources.list to masz ok.

Przy próbie odinstalowania muon-discover, okazało się, że pakiet ten nie jest w ogóle zainstalowany; zamiast niego jest plasma-discover. Postanowiłem odinstalować i ponownie zainstalować plasma, jednak zabieg ten nic nie pomógł.
Trzeba chyba zrezygnować z obecnego menedżera oprogramowania na rzecz czegoś innego… Dałoby radę zainstalować na Kubuntu “Centrum oprogramowania” z Ubuntu? Jaki to pakiet? Jeśli nie, to poleciłbyś coś oprócz Synaptic’a?

MUON to jest właśnie Centrum Oprogramowania Ubuntu:
http://www.ubuntubuzz.com/2016/03/introduction-to-kde-muon-discover-the-kubuntu-software-center.html .

Synaptic powienien działać bez żadnych problemów.

Sugerowałbym jednak używać od czasu do czasu komendy ‘apt-get dist-upgrade’ zamiast ‘apt-get upgrade’ w konsoli:

Czy do muona wchodzisz jako root, czy jako zwykły użytkownik? Czy program nie pyta o uprawnienia, gdy się uruchamia?

Nie wiem czy jestem jedynym człowiekiem na tej planecie, potrafiącym czytać.

Przemek Ch wyraźnie napisał, iż wszystkie źródła są odznaczone. Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale może to jest problem?

nintyfan, masz na myśli ten fragment:[quote=“Przemek_Ch, post:3, topic:524067”]
…pozostałe to: “Partnerzy Canonical” i “Partnerzy Canonical(Kod źródłowy)” - również odznaczone.
[/quote]

Z tego co pamiętam, jak miałem zainstalowane Ubuntu, te pozycje również były odznaczone i wszystko było w porządku. Nie znam się, ale to są chyba jakieś dodatkowe rezpoztytoria.

W każdym razie poddałem się z tym Discover’em i zainstalowalem Synaptic’a. On nie ma problemów z odczytem rezpozytoriów, wszystko śmiga jak należy.
Dziękuję wszystkim za szybkie odpowiedzi, zwłaszcza Domker’owi :wink:
Temat można zamknąć. Chyba, że ktoś chce się odnieść do tego co napisał nintyfan