Muzyka raggae - babilon, syjon?

Witam.

Słuchając ostatnio piosenki natural dread killaz - “uwierzyć w siebie” zaczęło mnie zastanawiać co ma symbolizować Syjon oraz Babilon - “(…) I pamiętaj - bracie, siostro - twoje miejsce jest w Syjonie(…)”; “(…)Pamietaj, że Babilon to jedna wielka obłuda(…)”, oraz często słyszę “Babilon płonie” wytłumaczy mi to ktoś ? ;]

BABILON

Miasto-państwo znane ze Starego Testamentu. W ideologii Rasta jest symbolem zepsucia i upadkiem zasad, symbolem ucisku i niesprawiedliwości, podziałów społecznych na lepszych i gorszych. W Biblii Babilon to miasto w którym rządził pieniądz. Mieszkali w nim ludzie pragnący pieniędzy i zysku. Babilon rządzony był przez okrutnego króla chcącego mieć jak największy majątek. To miasto zamieszkiwali również ludzie pokolenia Judy, którzy różnili się od innych. Żądza władzy i pieniędzy doprowadziły Babilon do upadku. Babilon dla Rastafarian to zło świata. Rasta czują się we współczesnych miastach jak lud Judy czuł się w Babilonie. Rasta chcą żyć w miłości, pokoju, jedności i harmonii. Babilon jest całkowitym zaprzeczeniem tych wartości. Babilon niszczy ziemię, niszczy ludzi i ich umysły. Rastafarianie wierzą jednak, że Babilon ponownie upadnie, więc kontynuują swą walkę z hasłem: “Babylon must fall” (Babilon musi upaść). Więcej informacji o Babilonie znajdziesz tutaj.

Motyw Syjonu pojawił się również w Rastafari. Dla wyznawców rastafari symbolem Zajonu (Zion) lub Syjonu jest Afryka, a w szczególności Etiopia. Niektórzy Rasta wierzą, że reprezentują Dzieci Izraela w czasach nowożytnych, i ich celem jest repatriacja do Afryki lub Syjonu (Zajonu, Zion). Ortodoksyjny nurt reggae pełen jest odniesień do Syjonu (np. piosenka Boba Marleya pt. Zion Train). W swym wierzeniu opierają się oni na treści Psalmu 87 w najczęściej używanej i akceptowanej przez nich wersji Biblii - Biblia Króla Jakuba.

podziękował ;]