MX279H, GTX 750Ti, skalowanie + rozmyty obraz przy obracaniu się w grach

Witajcie. Za namową jednego z użytkowników zakupiłem monitor Asus MX279H. Podłączony jest kablem HDMI-HDMI (10Gb/ps, max 4096x2160 24Hz) do karty graficznej Gigabyte GeForce GTX 750 Ti. Obraz na pulpicie wygląda nieskazitelnie.

  1. Niestety kiedy złapię myszką jakiś otwarty folder i zacznę nim ruszać na boki to zawartość przestaje być czytelna.
  2. Kiedy w grze obracam kamerą to obraz jest zauważalnie nieostry (aż oczy bolą).
    Mam nadzieję że da się coś z tym zrobić?

Sprawa druga to skalowanie obrazu.
Moje ‘marzenie’ to uruchamianie gry w rozdzielczości 640x480 tak aby wypełnić środkowe 1280x960 pixeli z natywnych 1920x1080. Tzn cztery pixele ekranu odpowiadają jednemu pixelowi z gry a reszta jest czarna. Niestety zapewne się tak nie da.

Jak powyższego się nie da to:
Wiem jak uruchamiać grę w rozdzielczości 640x480 lub 800x600 tak aby była rozciągnięta do wysokości ekranu lecz obraz wciąż był w proporcjach 4:3 z czarnymi paskami po boku. Ustawiam w ustawieniach Nvidii ‘skalowanie w proporcjach’ i aby skalował to ‘procesor graficzny’. Jednak przy pierwszym podejściu doświadczyłem silnego zacinania się gry. Może to przypadek ale może to właśnie skalowanie za bardzo obciążyło układ graficzny? Dlaczego gdy to sam monitor ma skalować (tak jak na skrinie) to obraz rozciągany jest na cały ekran?

Skrin z ustawień:
981ed5dd6ef70.png

Pozdrawiam serdecznie.
Sheaker