Mysql i workbench - problem z logowaniem

Hej. Od wczoraj próbuję zainstalować poprawnie Mysql i Workbencha. Najpierw MySQL: Przy instalacji zaznaczałem po prostu opcje domyślne, ale nie wyglądały jakoś dziwnie. Ustawiłem sobie hasło dla roota. Próbuję się zalogować przez login: “root” i podane przeze mnie hasło, ale “access denied”. Jeśli przed logowaniem z kolei dam “sudo”, to dostaję tylko zapytanie o moje hasło administratora systemu i po podaniu go odpala normalnie nie pytając w ogóle o hasło admina dla MySQL’a. :frowning:

Kolejny problem mam z Workbenchem, chociaż nie wiem na ile to jest problem z samym Workebenchem, a na ile skutek tego, co mam źle z MySQL-em. Najpierw próbowałem zainstalować tą najprostszą drogą: “sudo apt-get install mysql-workbench-community”. Nie mogło znaleźć pakietu. Dowiedziałem się, że w Mint 20 nie ma już Workbencha w oficjalnym repozytorium. OK. Zainstalowałem przez Snapa. Na starcie pojawia mi się komunikat o tym, że wersja jest niekompatybilna i że mogą wystąpić problemy. Pomyślałem sobie, że trudno i tak spróbuję. Kliknąłem w jedno dostępne połączenie, czyli roota i wyskakuje mi błąd: Access denied for user ‘root’@‘localhost’.

Myślę, żeby po prostu zrobić ponowną instalację i tym razem wybrać w opcjach żeby Mysql pozwal na logowanie z poza systemu, ale pomyślałem że lepiej zapytam tutaj zanim znowu coś popsuję.

Bo logowanie na roota jest tylko przez auth socket, a nie przez hasło (względy bezpieczeństwa). Stwórz sobie nowego usera z odpowiednio dobranymi parametrami, ew. skorzystaj z tej instrukcji jak przywrócić zwykłe hasło na roota: https://askubuntu.com/questions/1105970/how-do-i-log-in-as-root-in-mysql

Zaloguj się w CLI na root w MySQL i zobacz jak root może się logować.

mysql -u root -p

Potem.

select user, host, password from mysql.user;