[MySQL] Wyciąganie wartości, rozpoznawanie wielkości znaków

Witam.

Otóż mam taki problem. Chcę wyciągnąć z tabeli tylko te rekordy, które zawierają ciąg znaków “rok”. Wszystko pięknie ładnie, ale nie chcę, aby z tabeli były wyciągane rekordy, które zawierają ciągi znaków: “ROK”, “Rok”, “RoK” itd.

Jeżeli ten temat był już poruszany na tym forum to przepraszam, ale nie udało mi się go odnaleźć. Co do Googli - to samo :wink:

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

IcyMat

Z tego, co udało mi się wyszukać, powinna pomóc zmiana metody porównywania napisów (“collation”). Metody rozpoznające wielkość znaków mają końcówkę “_cs” (z ang. skrótu od Case Sensitive). Pozostałe mają końcówkę “_ci” (Case Insensitive). Może ta strona Ci pomoże :wink:.

Przejrzałem dostępne metody w phpMyAdmin, ale nie znalazłem odpowiedniej dla kodowania UTF-8, czy Latin-2.

@absens:

Ogółem masz rację, ale na _ci też można porównywać w trybie _cs, wystarczy użyć takiego zapytania:

... WHERE pole = BINARY 'rok' ...

Dziękuję za pomoc, ale niestety nic z tej strony nie rozumiem (angielskiego uczę się od dwóch miesięcy więc na niewiele mi ta strona), a z obrazków domyśliłem się tyle, że muszę coś zmienić w konfiguracji serwera, ale nie mam dostępu do konf. serwera.

Przecież nie musisz czytać całej strony :-D. Wystarczy, że przeanalizujesz kod SQL-a, który jest tam zamieszczony. Chociaż sposób zaproponowany przez M@stera wydaje się być łatwiejszym :wink:.

Tylko niestety, żaden z tych sposobów nie zadziałał, albo ja nie umiem tego zrobić - obstawiam to drugie :stuck_out_tongue_winking_eye:

W każdym razie jutro jeszcze nad tym głębie przysiądę to może coś wykombinuję :wink:

Podaj jakie zapytania wykonujesz.

SELECT `tresc` FROM `wiadomosci` WHERE `tresc` LIKE '%$szukane%'

Posługuję się czymś takim - zmienna $szukane to szukana wartość.

No to spróbuj:

SELECT `tresc` FROM `wiadomosci` WHERE `tresc` LIKE BINARY '%$szukane%'

Dzięki wielkie - zadziałało :wink:

Mówiąc szczerze kombinowałem z tym trochę, ale na takie rozwiązanie nie wpadłem xD

W każdym razie dziękuję i pozdrawiam :wink: