Mysz-zmiana zachowania lewego przycisku

Mam laptopa (Dell Latitude) z Win 7 Prof. Mam do niego podłączoną myszkę USB (Tuscani JPC-M27U). Po uruchomieniu komputera wszystko działa poprawnie. Po pewnym czasie zaczynają się problemy:

  1. gdy klikam w link w przeglądarce (Firefox, Chrome) strona otwiera się mi zawsze w nowym oknie

  2. gdy klikam w jedną z ikon skrótu na pasku, to też otwiera mi się nowe okno zamiast pokazać już zminimalizowane

Gdy w tym momencie odłączę mysz USB i zacznę korzystać z touchpad lub TrackPoint (wbudowane) sytuacja jest taka sama.

Co z tym zrobić?

  • Witam. Jeśli chodzi o Chrome, to akurat jest ok, że się otwiera w tym samym oknie ( jeśli Ty klikniesz w wyszukiwarce ).

Zawsze możesz kliknąć na + i przeglądarkę doda nową kartę, i tam wklej link. Żeby się Tobie otwierała nowa kładka, przy linku, ktoś musi Tobie link podesłać.

Wiem, co mówię, sam mam Chrome. - Jeżeli chodzi o FireFox - a, to wpisz google.com i po prawej stronie masz takie kółko zembate.

Kliknij na nie i tam będziesz miał Ustawienia wyszukiwania. Wejdź w to. Tam w połowie ekranu masz opcję. Otwieranie wyników.

A tam masz Otwórz każdy wybrany wynik w nowym oknie przeglądarki. Zaznaczasz to, i za każdym razem masz nową zakładkę.

  • To wszystko. Pozdrawiam.

@profesorekml

No właśnie nie jest dobrze. Chyba mało jasno wytłumaczyłem.

Każdy ( na każdej stronie ) link otwiera się w nowym oknie. Aby była jasność wchodzę na http://www.dobreprogramy.pl/ klikam forum, następnie klikam System operacyjny Windows 7 i już ma trzy razy otworzonego Firefoxa/Chrome/Intenet Explorera. To nie jest normalne. To nie jest kwestia ustawień wyszukiwania google, bo dotyczy różnych stron. Po drugie jak klikam na dolnym pasku w zminimalizowany program (np PuTTy) to otwiera mi się kolejne wystąpienie programu, zamiast zmaksymalizować otwarty już program. To wygląda tak jakby cały czas był uruchomiony klawisz Shift podczas klikania (efekt byłby identyczny). Jednak, nie piszę w tym samym czasie wielkimi literami. Więc nie jest to kwestia zaciętego klawisza Shift. Obawiam się, że trochę nie świadomie naciskam/klikam jakąś cudowną kombinację klawiszy, która powoduje zmianę “znaczenia” kliknięcia.

  • Witam. Wcześniej chodziło Tobie o zakładki :), to napisałem a pro po zakładek :slight_smile: Czy któraś z przeglądarek jest ustawiona, jako domyślna ??

Co do tego programu, to nie znam go, ale sprawdź w ustawieniach, czy nie ma przypadkiem ustawione, żeby się uruchamiał, zamiast maksymalizować.

Jeśli chodzi o przeglądarki, to zdefiniuj jedną, jako domyślną, drugą odinstaluj. Dla przykładu: Wczoraj ściągnąłem FireFox, żeby zobaczyć, co to za , cudo "

Systemową mam IE ( jako nie domyślna ), Google Chrome, jako domyślna przeglądarka, a FireFox, jako dodatkowa ( nie domyślna ) i wszystko elegancko śmiga.

Chyba, że wszystkie u Ciebie są ustawione, jako domyślne. Klikasz na link, i się 3 uruchamiają.

Jednym zdaniem. Pewnie wszystkie przeglądarki są ustawione, jako domyślne.

@profesorekml

Proszę, czytaj ze zrozumieniem, a jak nie wiesz jak rozwiązać problem to nie pisz

Tłumaczę ostatni raz: sprawa dotyczy zachowania pojedynczego kliknięcia myszką we wszystkich możliwych programach : od różnych przeglądarek, przez pasek systemowy, OpennOffice a skończywszy na programach specjalistycznych. Więc sprawa nie może dotyczyć jednego konkretnego programu/strony itp. Jako przykład podałem, że strona otwiera się w nowym oknie zamiast nadal w tym samym.

Jezu, to Ty czytaj ze zrozumieniem. Jeżeli otwierają się Tobie 3 przeglądarki naraz, to każda jest domyślna. Ustaw, że jedna przeglądarka ma być domyślna ( wybierz sobie )

a 2 mają być nie domyślne. Wtedy będzie się Tobie jedna przeglądarka otwierała. Rozumiesz, czy jeszcze nie ?? Jak każda jest ustawiona, jako domyślna, nie ważne, gdzie wejdziesz, co klikniesz, a co nie,

otworzą się Tobie Chrome, Firefox, Internet Explorer.

Dobrze, jeszcze raz. Tylko przeczytaj wszystko powoli i do końca.

Otwieram Chroma. Wchodzę na DOWOLNĄ stronę, klikam w DOWOLNY link i otwiera mi się nowe okno Chroma. Dokonuje kliknięć w kolejny link i kolejny i tak pięć razy. Otwiera mi się pięć okien chroma. Dobra zamykam wszystkie chromy.

Otwieram FireFox. Wchodzę na dowolną inną stronę. Klikam w dowolny link otwiera mi się nowe okno FireFoxa i tak przy kliknięciu w każdy link.

Dobra zamykam wszystkie przeglądarki.

Odpalam Program Putty (do którego skrót mam w dolnym pasku). Minimalizuje go. Klikam w ikonkę zminimalizowanego Puttego na dolnym pasku i otwiera mi się kolejny putty, a zminimalizowany chodzi nadal (wykorzystując ALT-TAB mogę przejść do niego i dalej pracować w tym otworzonym za pierwszym razem)

W poprzednim poście napisałem, że zachowanie przypomina najbardziej zachowanie systemu z wciśniętym cały czas klawiszem SHIFT. Dokładnie takie obserwuję, gdy odpalę Scilaba, CMD itd.

Abyś miał pewność mam ustawioną jedną przeglądarkę jako domyślną. Mogę zmienić nawet to, która ma być domyślna. To nic nie zmienia.

p.s. W Win nie da się na raz ustawić trzech przeglądarek jako domyślne.

Przeczytałem uważnie, a teraz proszę Ciebie, żebyś Ty przeczytał uważnie i do końca.

Chodzi o to, żeby to się otwierało wszystko w FireFox w tym samym oknie, a nie nowa zakładka ?? Mam nadzieję, że teraz dobrze Ciebie zrozumiałem.

Teraz popatrz. Jeżeli nie chcesz, aby się za każdym razem nie otwierała nowa zakładka w FireFox, gdy klikniesz na link wpisz google.com i po prawej stronie masz takie kółko zembate.

Bo to wszystko od tamtych opcji zależy !!

Kliknij na nie i tam będziesz miał Ustawienia wyszukiwania. Wejdź w to i tam masz tam masz Otwórz każdy wybrany wynik w nowym oknie przeglądarki. Odznaczasz to,

i po kliknięciu na to, zapisz ustawienia. Będzie się Tobie w tym samym oknie otwierało, a nie otworzy się Tobie kolejna zakładka/okno.

To właśnie w USTAWIENIACH WYSZUKIWANIA zależy, że będzie się Tobie w zakładkach otwierało, lub w tym samym oknie… Mam FireFox - a, zmieniałem ustawienia, więc wiem, co robić,

żeby się otwierało w tym samym oknie, albo w nowej zakładce. - To nie w Windows zmieniasz, żeby przeglądarka była domyślna, tylko w ustawieniach przeglądarki.

Co do Chrome, to popatrzę później.

@profesorekml, dalej się nie rozumiecie :wink:

“Bo to wszystko od tamtych opcji zależy”

Nie do końca, to co podałeś ma związek tylko i wyłącznie z wynikami wyszukiwania na stronie google (autor pisał, że problem istnieje niezależnie na jakie stronie się znajduje), a w połączeniu z: Fx menu, Opcje, Karty, zaznaczyć “Otwieraj nowe karty zamiast okien” (to w sumie powinno być standardowo zaznaczone), daje albo otwieranie w aktywnej karcie (gdy opcja jest odznaczona), albo wyświetlanie klikniętego linku z wyniku w nowej karcie, nie w nowym oknie (przy zaznaczonej opcji) -korelacja zachowań z LPM (lewy przycisk myszy). Poza tym linki można w nowej karcie otwierać spod ŚPM (środkowy przycisk myszy aka kółko) i jest to standardowa obsługa tego przycisku w przeglądarkach.

Problemem jest jednak w tym, że autor wątku ma kłopot związany z systemem lub ustawieniami konkretnego programu (i tu jest problem ze zrozumieniem przez Ciebie profesorekml ;)).

OK, czas na serię głupich pytań do uzi123 :wink:

  • masz zainstalowane oprogramowanie Dell Tochpad? (z buta wykluczam jakiekolwiek oprogramowanie do podanej myszy, nie wygląda na taką co potrzebuje)

  • jakie masz w w/w oprogramowaniu ustawienia dla działów “Wybieranie urządzenia” i “Ustawienia przycisków”, oraz co się Tobie wyświetla po kliknięciu “Ustawienia myszy zewnętrznej”?

Wspomniałeś, że efekty jakie tobie doskwierają (otwieranie nowego okna cmd czy putty) przypominają to, jakbyś miał cały czas wciśnięty SHIFT, ja ze swojej strony nadmienię (możliwe że wespół z powyższymi pytaniami naprowadzą Ciebie na rozwiązanie problemu), że taki sam efekt daje środkowy przycisk myszy. Moim domysłem jest więc to, że Dell Touchpad mógł lub może w jakiś sposób przestawiać funkcjonalność lewego przycisku myszy. Dodatkowo być może uruchamia się Tobie któraś z funkcji “Centrum ułatwień dostępu”, powiązana z klawiaturą i/lub myszką.

Na razie to tyle.

@manieKMP

Dzięki za odpowiedź.

Jak na razie nie mam oprogramowania do myszy, w tym Dell Tochpad (co prawda system był zainstalowany oryginalnie przez Dell, ale ani na liście programów, ani w Program Files, ani w rejestrze nic takiego nie widać).

Przejrzałem ustawienia myszy, ustawienia klawiatury, nic podejrzanego nie widziałem. System twierdzi, że widzi mysz i działa poprawnie.

W końcu zrestartowałem komputer i problem zniknął. Nie wiem na jak długo. Poprzednio też po restarcie był przez jakiś czas spokój, ale szybko problem wrócił. Dzisiaj po wybudzeniu z hibernacji Windows twierdził, że wykrył jakieś nie znane urządzenie i przez chwilę mysz nie działała. Teraz wszystko wróciło do normy.

Możliwe że system zgubił sterowniki do myszy, jakie wcześniej zainstalował i powtórzył ich instalację (czasem tak się dzieje, sam nie wiem czemu konkretnie).

A co do oprogramowania do touchpada, możliwe że u Ciebie one inaczej się nazywają, np. “Alps Touchpad Driver” lub “Synaptics Gesture Suite” lub podobne z Alps/Synaptic w nazwie (osobiście korzystam z Dell Inspiron, założyłem więc, że pod takową nazwą się to kryje i w Twoim Dell’u - nie podałeś konkretnie nazwy, Latitude’ów jest sporo).

Zawczasu, w razie gdyby problem powrócił, możesz spróbować czegoś takiego:

  • pobrać sterowniki do gładzika (po konkretnej nazwie swojego laptopa powinieneś je znaleźć, choćby na stronie Dell’a)

  • odinstalować sterowniki od touchpad’a i zainstalować pobrane (jeśli nie znajdziesz ich na liście programów, to możesz tego dokonać spod menedżera urządzeń)

  • odinstalować sterowniki myszy (to zrobisz raczej tylko spod menedżera urządzeń, powinny kryć się pod nazwą “Urządzenie zgodne z HID”, ale z pewnością będzie to w grupie “Mysz i inne urządzenia wskazujące”)