Na co patrzeć kupując telewizor?

Za niedługo planuję zakup. Na co najbardziej zwracać uwagę przy zakupie ?

zgadne:D na obraz?

Zadaj pytanie jeszcze raz…

  • budżet,

  • ile cali (jaki pokój itd.).

Ja bym nie zwracał uwagi na żadne 3D, czy wewnętrzne oprogramowanie. W budżecie momentalnie bym uwzględnił media center.

Zależy w jakiej kwocie, bo do pewnego pułapu to nie ma wyboru, i bierze się to co jest. Jak ostatnio odwiedzałem Saturn czy jakiś tam inny market tego typu to na prawdę fajne telewiory z pełnym podświetleniem LED zaczynały się od 4 000 - 6 000 i więcej. W zapowiedziach w tym roku jest OLED ale w jakichś astronomicznych cenach.

Philips i LG mają 3D z pasywnymi okularami. Jest tańsze i nie trzeba później dokupować bateryjek. Sharp w niektórych droższych modelach stosuje matrycę LCD z 4 podstawowymi kolorami, co teoretycznie powinno dawać lepszy obraz.

Niektóre telewizory (głównie Philips) mają wbudowany tuner satelitarny, niektórym się przydaje, innym nie (jeśli w domu jest antena satelitarna lub w bloku gniazdko do zbiorczej anteny satelitarnej, na pewno to się przyda).

Panasonic z kolei produkuje telewizory plazmowe - plazmy zdecydowanie mają najlepszą jakość obrazu, ale żrą mnóstwo prądu, więc do sporadycznego oglądania filmów są dobre, ale codzienne oglądanie telewizji może dołożyć parę zł do rachunku za prąd.

Wiele modeli ma wbudowane wi-fi, możliwość oglądania filmów z YouTube i podłączenia (drogiej dosyć) kamerki Skype.

Reszta zależy od pieniędzy.

Ale czy te pasywne okulary działają tak samo dobrze?

Sharp, bardzo się chwali tymi 4 pikselami oglądałem taki model o jakim pisze kolega powyżej i rzeczywiście obraz był bardzo przyjemny ale i cena odpowiednia.

Wydaje mi się, że na pewno nie można zbyt dużej wagi przywiązywać do tzw bajerów. Telewizor to głównie matryca więc przede wszystkim powinien interesować Cię jej rodzaj czyli kąty, kontrast (prawdziwy, nie ten 100000000:1 - ilość zer może się różnic zależnie od humoru marketingowca), i smużenie ponadto sposób podświetlenia - krawędziowy czy pełny, ten drugi jest oczywiście lepszy ale i droższy. Większość telewizorów wystawianych w salonach to są krawędziówki, i warto o to dopytać sprzedawcę, i przestudiować w miarę dokładnie specyfikację. Jeśli wybrał byś matrycę podświetlaną LEDami to właściwie nie warto zwracać uwagi na energooszczędność ponieważ wszystkie telewizory w tej technologii będą w tej materii miały podobne wyniki, zależne oczywiście od rozmiaru. Ogólnie to dzisiejsza technologia produkcji matryc jest tochę przestarzała, naprawdę fajne będą wyświetlacze w technologii OLED ale do tego jeszcze trochę trzeba poczekać i mieć świadomość, że na prawdę trzeba będzie na początku słono zapłacić za taki telewizor.

Ludzie OLEDy jeszcze na dobre się na rynku nie pojawiły a wy tu już proponujecie. Poza tym na początku ceny będą astronomiczne, a przekątne też pewnie od 50’’ w górę.

Porządne telewizory na matrycy IPS z pełnym podświetleniem znajdziemy już od 2500zł za 41 cali. Bardzo często takie modele mają już łączność wi fi i pełny media center wraz z przeglądarką internetową.

@up Jeśli mówisz, że IPS w granicach 2500 z pełnym podświetleniem to myślę, że było by to godne przemyślenia. Poproszę w takim razie o jakieś linki.

Dygresja z mojej strony na temat OLED wynikała stąd, że sam się takim wyświetlaczem interesuje i dopytywałem się o to niedawno, poinformowano mnie że pierwsze takie telewizory, tym razem na serio maja się pojawić mniej więcej w połowie roku, i będą bardzo drogie dlatego daleki jestem od namawiania do zakupu :slight_smile: Ale moim zdaniem warto wiedzieć, że coś się jednak na tym skostniałym rynku rusza w dobrą stronę.

Szczególnie że w komórkach OLED-y pojawiają się już od paru lat.