Na co są patrycja ,,przestrzeń wymiany'' i patrcja ,, system plików ext4 z księgowaniem''?

I po ile GB dla każdej przy dysku 500 GB?

Przestrzeń wymiany możesz pominąć o ile masz ponad 4GB pamięci RAM i komputera nie będziesz używał do jakiś kompilacji renderingu czy obróbki grafiki/wideo. Taką partycję robi się, aby system z niej skorzystał w razie gdyby zabrakło mu pamięci RAM (ew. do hibernacji)
ext4 to nie jest partycja tylko system plików na partycji https://pl.wikipedia.org/wiki/Ext4
Na Windowsie miałeś NTFS czy tam dawniej FAT32, a na Linuksie masz cały wachlarz systemów plików do wyboru, ale najpopularniejszy jest ext4 więc z niego skorzystaj.

ok, dzięki a na jakiej patrycji dać system ?

Najprostszą odpowiedzią byłoby: daj system na partycji którą, pod nią przeznaczyłeś, ale coś czuję że nie będzie tak prosto :wink:
Pokaż jaki masz układ partycji, chyba że planujesz przeznaczyć cały dysk dla Linuksa.
edit.
Układ partycji możesz pokazać w dowolnym programie. Może być screen z Gparted, polecenie parted -l w terminalu, nawet screen z menadżera dysków Windowsa. Byleby było wiadomo jak Ci doradzić.
edit2.
Tym księgowaniem w ext4 też się nie przejmuj bo to jest domyślna opcja. Ext4 trzeba zmusić żeby się bez księgowania zrobiło :wink:

To jeszcze dodam, że swap nie musisz wyodrębniać jako partycję. Powoli dystrybucje przechodzą na plik wymiany, który możesz sobie dodać w niemal każdym momencie i jest on zdecydowanie łatwiej konfigurowalny od partycji.
Dobry zwyczaj, to zrobienie sobie co najmniej 2 partycji: na pierwszej masz system (i to tzw. partycja główna). Jej rozmiar jest w pewnej mierze zależny od… dystrybucji, w drugiej od tego co na linuksie chcesz robić, do czego będzie Ci służył. Jej rozmiar może być nawet 6GB (a nawet mniejszy) przy bardzo “małych” dystrybucjach i sięgać nawet 50GB gdybyś np. chciał mieć Steam i system jak np. Sabayon. Standardowo rozmiar między ok.12 a 20GB winien wystarczyć. Reszta należy już do Ciebie. Jeśli chcesz, to całą przeznaczysz na tzw. katalog domowy (/home). Jeśli nie, to przeznaczysz część, a resztę wykorzystasz w innym celu.
Dodatkowo, gdy system ma startować z EFI musisz mieć małą partycję FAT32, jednakże to winien zrobić za Ciebie każdy instalator.
System plików? Polecam w tej chwili jeszcze ext4.

EDIT:
A w sumie najprościej będzie, jeśli powiesz nam na jaką dystrybucję się zdecydowałeś. Niemal wszystkie mainstreamowe mają jakiś instalator, który w pewnym momencie daje Ci opcje dotyczące partycjonowania. Pośród nich jest automat. Jeśli nie masz żadnych przeciwskazań (np. chcesz sobie część dysku zachować na coś) to zdecyduj się na niego. Potem zacznie się zabawa i po jakimś czasie sam będziesz wiedział jak dobrać sobie partycje.

Gry Steam siedzą w: /home/user
Natomiast sam program na partycji systemowej zajmuje bardzo mało.

Inna rzecz że nie ustawiałbym rozmiaru partycji pod daną dystrybucję, bo gusta mogą się zmienić i może być kłopot.
Wg. mnie optymalną wielkością partycji na system to: 30GB

Jeszcze mi się tyle zająć nie udało :slight_smile:
Najwięcej brał Sabayon, zwłaszcza, gdy się instalowało programy z portage.
Obecnie na Archu mam od 12 do 20GB, z czego wykorzystane jest średnio ok. 8GB. Problemem mogą być niekiedy jakieś dystrybucje, w których aktualizacja to np. 1GB.

Thx za info o steamie, bowiem do tej pory miałem info, że gry idą w /opt. Skoro w $USER to nie ma problemu.

Źródła 2 kerneli zajmują mi na dysku prawie 20GB :laughing: Wszystko jest względne :wink:

Nie trzymam źródeł kerneli w głównym :slight_smile:
Fakt - wszystko jest względne i - mimo wszystko, jak powiedziałem, wiele zależy od dystrybucji.
Wątpię, by @niktnikt1965 kompilował kernele i potrzebne były mu źródła. Nadto w głównym.