Na co wydać pieniądze-Co kupić Nauka Informatyki

(Mygomoku) #1

Witam. Mam do zagospodarowania ok.150zł i chciałbym je przeznaczyć na coś co przyda mi się do nauki(teoretycznej/praktycznej) Informatyki. Co polecacie??

(boykott) #2

Książek nie polecam - szybciej i więcej dowiesz się z google’a. Zdecyduj co Cie interesuje w informatyce: programowanie, sprzęt, sieci komputerowe, zabezpieczenia, itp. Termin informatyka jest zbyt rozległy a za razem mocno ogólnikowy :wink:

(system) #3

Jeśli sprzęt to jakiś stary komputer do testów - konfiguracja systemu, składanie, grzebanie przy mobo, diagnozowanie podzespołów itp.

(Mygomoku) #4

Sieci i Systemy Operacyjne.Więc Sprzęt też muszę ogarniać.Podstawy już znam tylko szukam czegoś żeby być poziom wyżej :slight_smile:

(kijek) #5

W takim razie lepiej zacznik odkładać na chociażby CISCO CCNA.

(Mygomoku) #6

No, ale że tak powiem pieniądze, mam “zużyć”(jest to stypendium naukowe) najpóźniej do końca Czerwca. Niestety przez tak krótki czas nie uzbieram nawet na sam egzamin (295$).Nie mówiąc już o kursie ok. 600$ za semestr czyli ok.2000$ za całość.Takiego obciążenia pieniężnego raczej nie zniosę :slight_smile:

(tomeeek64) #7

A może jakaś platforma developerska, np. Raspberry Pi.

(Mygomoku) #8

No właśnie nad Raspberry Pi się zastanawiałem, tylko nie wiem czy przydatne/opłacalne.Z tego typu mam już Arduino Leonardo(raczej Elektronika), ale do nauki C jest znakomity tylko systemu nie zainstaluje :slight_smile:

(tomeeek64) #9

@Mygomoku, jeżeli nie znajdziesz zastosowania do Raspberry Pi to zawsze możesz z niego zrobić serwer/router bezprzewodowy (po dołożeniu karty sieciowej Wi-Fi)/podpiąć go do Internetu i wgrać ownCloud. Zastosowań jest wiele :wink:

(Mygomoku) #10

@up nie takie głupie :slight_smile: Zastanowię się nad tym :slight_smile:

(Viperoo) #11

Akurat do Raspberry Pi można znaleźć multum zastaosowań, od routerów, przez inteligentne domy aż po:

https://www.youtube.com/watch?v=lsK-PPg-lOA

(roobal) #12

Jeśli sieci i system to możesz wykupić sobie jakiś VPS na caly rok, albo prywatną chmurę, gdzie będziesz mógł tworzyć własne VPSy i wirtualne sieci.

Popytaj na uczelni, może dopłacają do CCNA. Studenci powinni mieć zniżki.

(Mygomoku) #13

Jeszcze nie studiuje:) A W technikum nie mam takich zniżek :slight_smile:

(kijek) #14

Myślę, że warto zagadać do nauczyciela, który zajmuje się przedmiotami zawodowymi związanymi z teleinformatyką. Ja na przykład w szkole Cisco Essentials i CCNA Discovery (czyli 2 pierwsze rozdziały CCNA) miałem za darmo.

(roobal) #15

Lepsze to niż nic, ale jeśli CCNA to od razu exploration. Discovery jest dla osób, które uczą się od podstaw czym jest komputer i system operacyjny. Exploration uczy podstaw sieci komputerowych.

Cisco jakiś czas temu reorganizowało swoją ścieżkę kariery, więc obecnie nie ma już CCNA tylko CCNA R&S (routing and switching). Tak więc teraz jest CCNA R&S, CCNA Security i CCNA Wireless. Tym samym w materiałach szkoleniowych też mogło się pozmieniać. Ja akurat robiłem CCNA 4.0, obecnie jest chyba 4.1 (tu trzeba się liczyć, że materiały mogą być w całości po angielsku, w 4.0 tylko 2 semestry były przetłumaczone na polski).

(Mygomoku) #16

Pytałem już w szkole ale oprócz uprawnień do 1kV, i ewentualne ecdl to nic mi nie załatwią :confused: Ale wracając do głównego tematu, to zastanawiam sie czy zainwestować w Raspberry Pi, czy jednak w starsze części do kompów(do diagnozy i ew. Napraw). Ogólnie to kase mam do wykorzystania na rzeczy związane z telekomunikacją, informatyką, elektroniką.

(kijek) #17

SEP na 1kV opłaca się robić dopiero w ostatniej klasie, bo wygasa po 3 latach i trzeba go znów wyrabiać. ECDL to kpina…

(roobal) #18

Uprawnienia SEP są ważne 5 lat, jeśli w przepisach nic się nie zmieniło. Ja robiłem SEP w 2011 i mam ważne jeszcze 2 lata.

(kijek) #19

W takim razie najmocniej przepraszam za wprowadzenie w błąd. Aczkolwiek w szkole do znudzenia przypominają, że uprawnienia te są ważne przez 3 lata :smiley:

(roobal) #20

Być może w przepisach się coś zmieniło.