Na co wymienic niektóre podzespoły?

Witam

Na początek mój PC:

Płyta główna: Gigabyte GA-MA790X-DS4

Procesor: AMD Athlon 64 3000+

Karta graficzna: Sapphire ATI Radeon HD2400Pro

Pamięć RAM: PDP Patriot Dual LLK 2x 1GB DDR2 EPP 800MHz CL4

Dysk Twardy: Seagate Barracuda 7200.11 500GB SATA

Nagrywarka: LG GH22LS30

Zasilacz: Chieftec (GPS-500AB-A) 500

Obudowa: Asus TA-863 Black

I teraz moje pytania. Na jaki procesor wymienić tego proca co mam, chciałem AMD Athlon 64 6400+ , ale czy nie bedzie on za szybki dla tej karty graficznej? No i jak bym go wymienił właśnie na 6400+ to karta graficzna tez do wymiany czy może zostać? Co do dysku to słyszałem nienajlepsze opinie na jego temat. Prawdopodobnie wymienie go na jakiegoś z serii Samsunga F1, tylko doradźcie który. No i zasilacz. Chcę go zamienić na Corsaira CMPSU-450VXEU, ale nie wiem czy ma odpinane kable? Z góry dzięki na porady.

napisz ile masz kasy na modernizację

pamięci masz niezłe, dysk też nie najgorszy, zasilacz jeśli trzyma napięcia to też może zostać

ps. corsair z serii VX nie ma odpinanych kabli, odpinane kable ma serii HX

Zależy ile chcesz przeznaczyć na modernizację kompa. Nie ma czegoś takiego jak procesor za szybki do danej karty :smiley: Karta tak czy siak do wymiany, bo teoretycznie wydajność na poziomie gf6600 a osiągi o połowę gorsze. Ten proc jak najbardziej pod tą płytę. Pamięci ci starczy, chyba, że planujesz zakup Visty64, to można by dorzucić ze dwie kostki po 1GB w dualu.

Mogę się tylko wypowiedzieć na temat dysku. Od zawsze używam dysków Seagate i złego słowa nie można powiedzieć na te dyski. Tak więc dysku ja bym nie wymienił, no chyba, że masz za mało pojemności. Wtedy wymień na inny Seagate :smiley: Jeśli chodzi o pamięć to polecam markę Geil, posiadam serię Ultra też 800 MHz i osiągi mam “dość ciekawe” jeśli chodzi o benchmarki wykorzystujące pamięć właśnie.

Co do płyty głównej to powiem tyle, że wymieniłbym, owszem… na S775, najlepiej jakiś Asus na Intelu, procek też Intelowski naturalnie. Niby to droższe, ale nigdy się nie zawiodłem. Mam przedziwną awersję do platformy AMD, ale to oczywiście moja opinia.

Oj można. Są głośnie i padają jak muchy szczególnie te większe - opinia kupla który sprzedaje części do kompów i moja z doświadczenia - 2x musiałem jedną barracude wymieniać na nową, w końcu poszła ze starym kompem.

A ja do platformy intelowskiej i kart ATI, ale autor nie chce zmieniać całego kompa tylko procesor i parę części najwyżej :slight_smile:

Moja opinia to opinia osoby, która komputery naprawia (diagnozuje) takim użytkownikom, którym dyski padają z niewyjaśnionych przyczyn. Jak się tym zajmuję parę lat to widziałem na serwisie może 20 Seageatów z czego 10 padło bo było zamontowanych do “góry nogami”.

Ciekawa przyczyna padnięcia. Wiele mówi o solidności wykonania ;]

Widać miałem wyjątkowego pecha albo ty wyjątkowe szczęście do tych dysków :wink:

Proponuję rozebrać dysk, zajrzeć do niego. Później proponuję wrócić do szkoły na fizykę. A później proponuję wrócić na forum. Seagate pada jak jest do góry nogami, gdyż używa dość ciekawej technologii regulacji odległości głowicy od talerza (może warto wejść na ich stronę, poduczyć się). Zapytaj kolegę, który sprzedaje części, może Ci wyjaśni tę przypadłość. W końcu jest jak myślę specjalistą podobnie jak Ty. W ciągu tych paru lat widziałem więcej WD w rozsypce, a więc statystycznie Seagate jest lepszy. Z mojego punktu widzenia zaznaczam.

Może warto by poinformować o zalecanym sposobie montowania na obudowie, skoro wydało się masę kasy na opracowanie nowej technologii, jak myślisz?

Z tego co pamiętam, rozbieranie dysków jest dla nich raczej nie zdrowe, więc wybacz, nie skorzystam :slight_smile:

Na szczęście inne dyski zamontowane w ten sposób np samsungi nie padają tak często, na samą fizykę nie chcę mi się wracać, jestem raczej humanistą :wink:

Kasy na modernizacje kompa mam do ok. 600-800 zł. Nie planuje kupna Visty, XP w zupełności mi wystarcza. Jeśli chodzi o wymianę płyty głównej to nie zamierzam jej wymieniać, a juz napewno nie na Intela. Czyli 6400+ będzie ok? . No to w takim razie jaka karta, moze ATI Radeon HD 3870/3870X2. A i jescze jedno jak bym kupil 6400+ to chłodzenie do wymiany, mam Arctic Cooling Super Silent 64 Ultra TC L.