Na co zwracać uwagę przy kupnie komputera do gier?

Jeśli Cię uraziłem sla17 to przepraszam, ale miałem ciężki dzień w robocie :?

Nie jestem fanboyem :stuck_out_tongue:

W tym przedziale cenowym? Może i tak, ale AMD jest tańszy o 200zł :stuck_out_tongue:

Moje teorie są proste, ale pisane na szybko i dlatego niezrozumiałe :stuck_out_tongue:

Chodzi mi o fakt, że w grach takich jak Metro2033 [wymagających wyjątkowo mocnej grafiki na DX11] procesory są sobie równe.

Teoria jest prosta:

-> gry z wymagającą grafiką -> AMD = Intel

-> gry z niezbyt wymagającą grafiką -> AMD < Intel

Ja rozumiem, że Intel jest lepszy, ale zauważ sla w jakich grach - Starcraft II, Civilization V, Dawn of War II to są gry strategiczne, nie takie w których, np. jedziesz 200km/h wchodzisz w zakręt, a po drodze mijasz górskie stoki [NfS], w których nagle spada tuż przed tobą helikopter po czym zawala się budynek [bF3], czy chociażby otaczająca cię górska okolica na której tle widać smoka walczącego z mamutem [skyrim].

Idiotyczne przykłady ale prawdziwe :stuck_out_tongue:

W wysokiej rozdzielczości przy Wieśku 2 i Metro2033 procki nie różniły się między sobą osiągami [AMD nadrabia liczbą rdzeni].

Z racji, że jestem fanem realizmu [a moja kolekcja gier wymagających dobrej grafy i średniego procka to: BF3, DiRT 3, AC:Revelations, TES V: Skyrim, Shift 2, NfS Hot Pursuit, NfS The Run] to raczej nie gram w strategie itp. wolę realistyczne ścigałki i rozbudowane FPSy, ew. gry akcji.

Mam nadzieję, że w miarę zrozumiałe :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam

Dobra, jak chcesz.

Zależy, jak - do kręcenia AMD vs niepodkręcalny Intel wychodzi mocno zbliżone. Róznica powinna być mała, jakieś tam kilkanaście złotych.

Ja to powiem że to zależy do jakich gier. Jak do wymagających to taki z intel pentium i7 ale co do gier ze średnią jakością to tak:

Procesor dwurdzeniowy 2,8GHz

Ram: 4GB

Karta: 512MB

System operacyjny: Na taki komputer to Windows 7 mógłby być.

A do takich bardziej wymagających:

Procesor cztery rdzeniowy np. i7 (jak by miał 3GHz+ to było by super)

Ram: 8GB

Karta: 1GB

System operacyjny: Windows 7

Mam nadzieję że pomogłem.

Większość gier w które gram są zaawansowane graficznie.

Mój nowy zestaw [złożony z Waszą pomocą, chociaż tylko po części :P]:

CPU: AMD FX-8120 3,1GHz

Cooler CPU: SilentiumPC Spartan HE923

MOBO: ASRock 970 Extreme3 [<-- Jako jedyna ma odpowiednie ułożenie wtyczek :P]

GPU: MSI GeForce GTX 560 Ti 1GB N560GTX-Ti HAWK [<-- Jestem z niej dumny :D]

RAM: A-Data GAMING 2x4GB||1600MHz DDR3||CL9||Radiator

Zasilacz: ModeCom MC 530 CARBON

HDD: Seagate Barracuda 3.5’’||500GB||SATA III||7200RPM||16MB||NCQ

OS: Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit SP1 PL

Monitor: LED Samsung SyncMaster S19A300N LS19A300NS/EN

Obudowa: Cooler Master Elite 430 (RC-430-KWN1)

Dodatkowe chłodzenie obudowy: 2xModeCom 120x120mm Blue Led (FAN-120-BL-4PIN)

Mi wydaje się, że jest dobry :stuck_out_tongue:

I ile Ci za to wyszło?

Mocno przeciętny zasilacz i beznadziejne wentylatorki.

Do wymiany na coś porządnego (tym bardziej, że kartę wziąłeś dość prądożerna). Minimum to jakiś Chieftec lub Fortron a optimum to np. XFX Core 550 lub Antec HCG-520.

Jeśli poniżej 150 zł to ok. ale powyżej jest nieopłacalna na tle Brutusów 310 / 410 / 430 (test, video recenzja).

Kto Ci poleca taki “szajs”? ;/ Nie dość, że to dość drogi wentyl (Zephyry 120 Led są sporo tańsze i mają lepsze łożysko), to jeszcze ma wtyczkę tylko molexową…

t.luk , znasz jakieś tańsze sklepy? 289zł za zasilacz to kpina z klienta, gdy w innym, również porządnym sklepie jest za 235zł. HCG mozna przeżyć, bo koszt się zmniejszy jedynie koszty wysyłki

sla17, masz zaniki pamięci? Pierwsza strona tego tematu, gdzie pytam się czy zasilacz jest dobry napisałeś że tak, a teraz już nie :expressionless:

Już któryś temat z kolei zakładam i w każdym muszę zaznaczyć, że kupuję w morele.net i w żadnym innym…

Przepraszam bardzo, zasilacz za słaby a dajecie inne które mają 30W mocy więcej lub 10W mocy mniej? :expressionless:

Chyba obudowa to kwestia mojego gustu prawda?

Ceny pisał nie będę, bo mam w tym monitor i jeszcze parę bzdetów.

Tak właściwie to… po co zakładałeś ten temat skoro od wszystkich wszystko wiesz lepiej? :slight_smile:

Boże… czytałeś post sla17? Sam napisał, że jest dobra po czym zmienił zdanie…

Wytłumacz mi czym się różni zasilacz 530W od 550W? Bo dla mnie różni je tylko 20W i to że ten XFX ma mniej łącz które mi są potrzebne…

Nie mówię o tym, że wszystko wiem lepiej, ale akurat to ile i jakie złącza są mi potrzebne chyba wiem lepiej, a i debilem nie jestem więc nie widzę sensu wydawać 250zł na zasilacz mocniejszy o 20W #-o Nie warto wierzyć wszystkim testom, a ten ModeCom którego jestem posiadaczem to przykład, bo działa bezawaryjnie przez 2 lata i do tego jest cichy.

Płacenie 250zł za +20W mocy zasilacza to według mnie debilizm…

To skoro jesteś koksem i wszystkich wiedzą miażdżysz to nie wiem co jeszcze na tym forum robisz. Zasilacz zły nie jest, ale ******* nie urywa - taka prawda, przeciętniak - XFX Core 550W jest lepiej wykonany po prostu. Pakuj się w AMD, pakuj się w jakiś przeciętny zasilacz, pakuj się w obudowę, gdy są lepsze (skoro dla ciebie to tylko blaszana puszka, a np. przepływ powietrza, grubość blachy, montaż bebechów, rodzaj śledzi i masa innych rzeczy).

Chcesz, to kupuj - tylko to, że bierzesz nieprzemyślany zestaw bo masz jakieś dziwne widzi mi się i przekonanie, że wiesz doskonale co jest dobre, a co złe (nie mówię, że ja wiem bo nie wiem, ale twierdzenie że AMD jest równie dobry jak 2500K no zwala z nóg) to sobie bierz co chcesz. Tylko żebyś nie doszedł kiedyś do wniosku, że można było wziąć lepiej.

Ehhhh…

Powiedz w zasilaczu chodziło ci o to, że jest za słaby w Watach czy za słaby w jakości? Jeśli w watach to uwierzę jeśli w jakości to nie, bo wiem jak jest bo jestem jego właścicielem i dlatego mam do niego przekonanie, a nie dlatego, że mam nie wiadomo jakie pojęcie o komputerach…

Obudowę zmieniłem, bo posłuchałem się waszych rad [których nie mam w dupie jak pewnie sądzisz] i zamiast 2 wiatraków i obudowy za 150 zł wybrałem obudowę za 250zł Aerocool PGS SIXTH ELEMENT [2x wiatrak 140x140mm z przodu wlatuje powietrze zimne a górą wylatuje ciepłe].

Dlaczego uciekam od Intela? Boję się, że na boxowym chłodzeniu nie wyrobi i tyle. Jeśli dacie mi gwarancję, że Intel będzie działał lepiej i równie cicho jak FX-8120 na SilentiumPC Spartan to biorę Intela.

Zasilacz zasilaczowi nierówny nawet jeśli będzie pisało na jednym i drugim po równo np 550 W. Nie wierzysz testom zasilaczy a wiesz po co one są robione żeby właśnie z weryfikować to co jest napisane na zasilaczu. Mogą mieć rózny rozkład mocy lini napięć i już jest róznica. Koledzy proponowali bardzo dobre zasilacze jako nowsze konstrukcje i standarty po prostu wiedza co piszą . Różnica też może być w ilości dostępnych wtyczek i długości kabli istotne kiedy zasilacz montowany na dole a kable dodatkowo mają przechodzić przez kanały na kable żeby był porządek i polepszyć cyrkulację powietrza. Jesli nie będziesz podkręcał kompa to na boxowym intel powinien wyrobić a czy cicho to już może zależy jak będziesz obciążał kompa i od modelu procesora i zastosowanego w nim wiatraka ewentualnie w przyszlości można wymienić chłodzenie. Więc przemyśl i zdecyduj jeśli masz jeszcze czas.

Zmieniłem kilka rzeczy [mam nadzieję, że na lepsze]:

CPU: Intel Core i5-2500 3.3GHz [Cooler SilentiumPC Spartan]

MOBO: ASRock H61iCafe [dlatego, że gniazda SATA są w odpowiednim miejscu i ma prosty Bios]

GPU: MSI GeForce GTX 560 Ti 1GB N560GTX-Ti HAWK [mogę ewentualnie zmienić na wersję Twin Frozr II piszcie który lepszy]

RAM: Kingston HyperX 2x4GB||1600MHz DDR3||Non-ECC||CL9||Intel XMP X2 Grey Series

Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W 80+ SLI PSU 120mm

HDD: Seagate Barracuda 3.5’’||500GB||SATA III||7200RPM||16MB||NCQ

Obudowa: Aerocool PGS SIXTH ELEMENT

OS: Windows 7 Home Premium 64bit

Teraz dobrze? Nie wywalę 3300zł w błoto?

w twoim zasilaczu Modecom łączne obciążenie 390W nawet nie ma co porównywać z ww zasilaczami OCZ czy XFX wystarczy że zerkniesz na opis np tu http://www.morele.net/zasilacz-xfx-core … em-379507/ widzisz różnicę przy linii +12V prawda twój zasilacz nie jest zły ale mógłby być lepszy

Dodane 19.04.2012 (Cz) 23:16

ile zamierzasz wydać dokładnie?

Procesor Intel Core i5-2500 3.3GHz (BX80623I52500) BOX 781zł

Płyta główna ASRock H61iCafe 283zł

Zasilacz Thermaltake ATX SMART 530W 120mm 80+ APFC ( SP-530PCWEU ) 199zł

Karta graficzna MSI GeForce GTX 560 Ti 1GB N560GTX-Ti HAWK 911 zł

Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5’’, 500GB, SATA III, 7200RPM (WD5000AAKX) OEM 289 zł

Pamięć Kingston HyperX 4GB DDR3-1333 Non-ECC CL9 Red (KHX1333C9D3B1R/4G) LIMITED EDITION 115zł

Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit SP1 PL OEM 345zł

bez obudowy 2,923 zł

zmieniłem , zasilacz ,pamięć na 4GB DDR3-1333 , lepszy dysk i wyrzuciłem spartana bo OC nie będzie robione, dla mnie strata kasy to nie AMD żeby zmieniać chłodzenie

ale mam pewne sugestie Procesor Intel CORE I5 2500K 3.3GHz LGA1155 BOX który można podkręcać jest 50zł droższy od zwykłego I5 bez ‘‘k’’ wyżej podanego , do niego porządna płyta główna z mocną sekcją zasilania ASRock P67 PRO3 (B3) pod OC jest droższa od tej wyżej o 40 zł czyli za 90 zł więcej ale pomyśl co zyskasz po OC :slight_smile: ,chłodzenie będziesz mógł kupić kiedyś jak zechcesz robić OC to nie problem tak jak dokupić pamięć kiedy zajdzie potrzeba na dzisiaj 4GB starczy

z 3,300zł zostało 110zł na obudowę dołożysz 30zł i masz Brutusa

jak dla mnie zestaw marzeń :smiley:

nad AMD bym myślał gdybym miał wybrać między I3 a tym FX chociaż chcąc zaoszczędzić zamiast fx wolałbym Phenom z możliwością odblokowania 2 dodatkowych rdzeni. PHENOM II X4 960T Black Edition, Socket AM3, 3,0GHz, 8MB, 95W, BOX 477 zł wydajność w grach taka sama praktycznie

Zgadza się, lepiej dopłacić do OC - różnica cenowo ogromna nie jest, a możliwości jest wtedy o wiele więcej :wink:

Obudowa - też nie urywa tyłka również jest średniacka. Do 300zł jest warte uwagi Fractal Design Core 3000, SilentiumPC Regnum L50, Corsair Carbide 300R :wink:

Z praktycznego punktu widzenia Carbide 300R niespecjalnie jest warta polecenia i to nie tylko moje zdanie ale i speców z zza granicy :wink:

Piszesz że nie będziesz podkręcał no dobra załóżmy że kupisz taki zestaw że na dzisiaj będzie wystarczający z zapasem do twoich potrzeb. Kto wie co będzie za dwa lata może wcześniej może później i możliwość podkręcenia uratuje sytuację że będziesz na tym zestawie dalej mógł pracować. Za dwa lata to raczej napewno poradzisz sobie z podkręceniem tym bardziej że jak koledzy pisali to nie jest takie trudne co najwyżej poradzisz się na forum żeby zrobić bezpiecznie. Teraz płyty jeśli taką się kupi mają ułatwienia do podkręcania naprzykład tryb turbo czy jakoś tak i nawet nie trzeba się znać. Oczywiście nie musisz aż taką rozbudowaną do podkręcania strasznie bo jest droższa ale taką żeby było możliwe efektywne podkręcenie i opłacalna. Jesli oczywiście nie wyjdzie dużo drożej od zestawu bez możliwości podkręcania to mozna się zastanowić a w przyszłości może się przydać i będzie jak znalazł.

t.luk , Carbide 300R nie oferuje tyle, co inne ale nie jest propozycją nie wartą uwagi :stuck_out_tongue: