Na co zwrócić uwagę w wynikach prędkości, jeśli chcę sprawdzić prędkość internetu?

Według starej umowy miałem 50 MB prędkości internetu. Według nowej umowy powinienem mieć 70 MB prędkości internetu ,ale chyba nie mam tyle ile powinno być. Na co zwrócić uwagę w testach prędkości na Speed Test ? Mam zwrócić uwagę na download ?

Jeśli nie osiągasz prędkości jakie masz w umowie, kontaktuj się z operatorem.

Zwracasz uwagę na wszystko - prędkość pobierania, wysyłania, ping (im niższy tym lepszy, twój jest w porządku) oraz stabilność tych trzech wartości. Wyniki mogą zależeć od pory dnia kiedy robisz test. W czasie największego ruchu wyniki mogą być niższe.

Nie myl też megabajtów (MB) z megabitami (Mb) - operatorzy w umowach zawsze podają prędkości w megabitach na sekundę, natomiast w systemie podczas pobierania czegoś szybkość transferu zazwyczaj jest podana w megabajtach na sekundę - 50 Mb/s to około 6 MB/s.

Możesz też użyć innego testu do potwierdzenia wyniku np. speedtest.net

Jakiego typu internet to jest? Radiówka, kablowy?

Operatorzy podaję DL/UP (download/upload) w Mb/s. Prędkość najlepiej sprawdza się pobierając coś przez p2p (torrenty), np obraz systemu Debian.
https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/amd64/bt-dvd/
Ściągamy plikt torrent, otwieramy w dowolnym kliencie, wszystkie wartość (prędkość pobierania, limit podłączonych klientów itd) w programie ustawiamy na maksa, jedyne co można wyłączyć to wysyłanie. To co pokazuje program (MB/s) mnożymy x8 i to jest nasza prędkość rzeczywista. Speedtesty czasami oszukują prędkości, a torrenty często zapychają nam na maksa łącze.

Tutaj masz test i pobrać możesz testowe pliki
http://noc.pirx.pl/

To jest internet kablowy

To wynik z podanego przez ciebie linku

A uwagę musisz zwrócić żeby nic nie działało w tle, np. video lub muzyka w innej karcie lub aktualizacje.

Jak speedtest od orange pokaże 50 w maksie - reklamuj. Albo obniżają cenę albo podwyższają prędkość. Przy dzisiejszej technologii i natłoku urządzeń korzystających z sieci każdy Mb się liczy.

Tu jeszcze podaję wynik do testu z Orange . Rozumiem ,że mam reklamować ? Żaden test nie pokazuje tych 70 MB / s ,co są w umowie

No możesz sprawdzić jeszcze torrentami (p2p) ale jeśli tutaj 3 testy wskazują Ci 50 Mb w maksie to raczej już teraz powinieneś reklamować.

Skontaktuj sie z operatorem.
Moze być tak ze nowa umowa obowiazuje od nastepnego miesiąca, więc musisz poczekac.
Bywa czasem tak ( przy tych prędkosciach nie sadzę, ale?) ze modem nie obsługuje większych predkości.
Miałem tak kiedyś gdy przechodziłem z 300 Mb/s na 600.
Zamiast tracic czas, skontaktuj sie z operatorem

Na pewno nie masz umowy na 560 Mbps.

Posiadam routera D-Link DIR-853 . Czy może być tak,że ten router nie przepuszcza tych 70 mb/s , jakie są w umowie ?

NIe. Tu WiFi jest do 1300 Mbit/s.
Skontaktuj sie z Operatorem. On ci dostarcza sieć porzez jego Modem.
P.S. Oczywiscie mozesz przetestować sprawnośc sprzętów.
Podłącz kablem

  1. Router z PC i sprawdź
  2. Modem z PC i sprawdź

Router kupiłem sobie sam, tylko technik od operatora mi go zainstalował ,bo sam miałem wtedy z tym problem. Modemu nie mam. W domu jest tylko sam router. Kabel idzie z piwnicy i w domu prosto to routera.

Najlepiej użyć testu łącza z UKE: Certyfikowany mechanizm - Centrum Informacji Konsumenckiej
Jeżeli coś nie działa to można od razu przesłać reklamację z linkiem do tego testu i operator musi to uznać.

Już sprawę rozwiązałem, bo kontaktowałem się z operatorem. Teraz mam ,tak , jak powinno być ,czyli 70 mb/s . Podejrzewam,że przez to,że to miało obowiązywać od 1 listopada z racji święta ktoś zapomniał włączyć większej prędkości i tak dalej było ,aż to ja zauważyłem. Najważniejsze ,że teraz mam , tak , jak jest w umowie .

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.