Na czym polegają 98lite czy 2000/XPlite?


(Tux4) #1

Witam. Na czym polegają programy typu 98lite czy 2000/XPlite? Czy można go bez utraty danych zainstalować? Najbardziej mnie interesuje 98lite: http://www.litepc.com/98lite.html


(Dimatheus) #2

Hej,

Ogólnie programy w stylu lite to oprogramowanie, do odchudzania i dowolnego konfigurowania instalacji systemu Windows. Efektem końcowym działania programu jest powstanie obrazu płyt bądź nagrania samej płyty z systemem dopasowanym do Twoich potrzeb: z usuniętymi niepotrzebnymi usługami i komponentami, z dodanymi sterownikami, programami czy poprawkami systemu.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Piotrkijak) #3

Od siebie dodam, żeby nawet nie kusiło instalowanie oryginalnego systemu zmodyfikowanego w tego typu softem, ponieważ już będzie piratem. bo licencja zabrania ingerencji w pliki systemowe Windowsa, a tego typu programy właśnie to czynią.


(Dimatheus) #4

Hej,

Wszystko zależy od tego, co będziesz robił w systemie. Jeśli wyłączysz usługi czy komponenty albo też dodasz dodatkowe sterowniki, trudno mówić o integrowaniu w system Windows. W końcu podobny efekt osiągniesz, gdy zainstalujesz system, a następnie będziesz odinstalowywał, instalował sterowniki, usługi i komponenty.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Piotrkijak) #5

Zgadzam się, ale po mojemu całkowite usuwanie komponentów(nie wyłączenie) przez tego typu programy, to już jest ingerencja…


(Johny) #6

Tylko do tego musisz mieć płytę matkę,wgrywasz z niej pliki do jednego folderu i modyfikujesz programami,robisz obraz iso,który nagrywasz na inną płytę


(Dimatheus) #7

Hej,

To też zależy. Niektóre komponenty systemowe daje się także z poziomu systemu całkowicie usunąć przy pomocy odpowiednich narzędzi bądź zmian w rejestrze - jak choćby Media Player czy Internet Explorer. Czy to będzie ingerencja?

Jak najbardziej - program służy do modyfikacji systemu, który się posiada. Bez płytki z systemem program nie zdziała zupełnie nic.

Pozdrawiam,

Dimatheus