Na czym stoi nowe forum, kilka ciekawostek


(tomekb) #1

Dla tych, których to interesuje - nasz Discourse działa wewnątrz kilku kontenerów dockerowych (jeden osbługuje bazę postgres i cache redis, drugi obsługuje serwer www, trzeci jest w gotowości, etc). Kontenery pracują na maszynach wirtualnych z systemem Ubuntu Server. Maszyny wirtualne z kolei pracują na Hyper-V Server 2016. Niezła kombinacja, a działa (póki co) super :slight_smile:


(Pablo_Wawa) #2

Poprosimy jeszcze o adresy IP serwerów, loginy i hasła.


(tomekb) #3

Potrzebne byłyby ci raczej klucze ssh, nie hasła :wink:


(Pablo_Wawa) #4

Dawaj! :wink:


(roobal) #5

O ile wymusiliście uwierzytelnianie z użyciem klucza, bo jeśli używacie hasła lub klucza do logowania, to klucze są zbędne :wink: Macię na tym Hyper-V jakiś DRBD, Corosync, pacemaker itp.?


(tomekb) #6

Nazwy które wymieniasz to technologie linuksowe, pod Hyper-V robi się to inaczej, ale tak, mamy. Możemy zrobić live migration maszyn z serwisem, forum i innymi usługami bez ani chwili przerwy w działaniu :wink:


(roobal) #7

No tak, DRBD jest dostępne pod Windows, natomiast Corosync czy Pacemaker możecie mieć przecież na Ubuntu :wink:


(tomekb) #8

Nie ma takiej potrzeby, od tego mamy klaster Hyper-V.


(oggi21) #9

Daj adres, będzie szybciej jak z młotkiem przyjdę :grin:


(pocolog) #10

Windows + Ubuntu; katastrofa wisi w powietrzu :stuck_out_tongue_winking_eye:


(bachus) #11

@pocolog no ale przecież Windows tu robi za kontenerowaca i obsługę klastra… czemu katastrofa?


(pocolog) #12

@bachus tak tylko śmiechłem :wink:


(roobal) #13

Windows jak Windows, Ubuntu to katastrofa :wink:


(eranet) #15

BŁĄD !! NIGDY nie powierzaj kontroli nad Linuxem Windowsowi. Odwrotnie tak, ale tak jak jest to zapewniam, że w ciągu tygodnia coś się posypie.

Windows to zło, zwłaszcza na serwerach.

@roobal: Ubuntu na desktopy to katastrofa Na serwerze nie jest taki zły.


(roobal) #16

Dostalem w spadku serwer na Ubuntu, działał jak kupa. Na szczęście jego miejsce zajęło Gentoo. Ubuntu na serwer - nigdy. Windowsy na serwerach działają milion razy wydajniej od Ubuntu.


(bachus) #17

Ale zrozumiałeś nową infrastrukturę i model kontenerowy, oraz co robi Windows w tym przypadku?


#18

@roobal - to że Ty nie umiesz skonfigurować jakiegoś systemu, nie znaczy że jest do niczego :P. Fakt, są systemy lepiej nadające się na serwery (np. CentOS), ale Ubuntu nie jest takie złe. Testowo na kilku maszynach to postawiłem i działa.


(eranet) #19

@Areh, @roobal

zarządzam 4 (czterema) fizycznymi maszynami (serwerami HP Blade). Wszystkie w tym samym wieku (pochodzą z jednego zamówienia) = 3 lata. Na jednym stoi Debian 8, reszta działa właśnie na Ubuntu (16.04 + cała masa pakietów). Wcześniej na jednym był tetsowo Arch. I wiecie co Wam powiem ciekawego?

Na Debianie zdarzyło się parę razy wykonywać hard restart, z uwagi na różne dziwne błędy typu unrecoverable pomiędzy pakietami. Arch na serwerze to pod tym względem tragedia (dałem reinstall na Ubuntu po +/- 30 minutach), natomiast właśnie Ubuntu Server - jak to się mówi - po prostu działa. Raz postawione, ma w cronie update oraz ewentualny upgrade pakietów co dobę i już. Obsługa sprowadzona do niezbędnego minimum. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się resetować owycch serwerów. A stoi tam wiele - włącznie z DE i łączeniem zdalnym, przez serwer VPN, pełne IDE różniastrych języków, po jakieś CADy/CAMy, kontenery bazodanowe itp itd.


(roobal) #20

Tak samo Gentoo, postawione raz, działa już 5 lat bez awarii. Gdyby nie aktualizacje kerneli, pewnie miałby taki uptime :wink:


(tomekb) #21

Ubuntu ma livepatch :slight_smile: