Nadmierne parkowanie głowicy :/

Witam.

Mam taki problem a mianowice posiadam lapka ACER 5720zg i co zauwazylem ze slychac “cykanie” tak co 2-8 sekund. Dzwonilem do Acera i powiedzieli ze jest to norlmalne. Dla mnie jest to troche uciazliwe szczegolnie pracujac wieczorem…

Czy jest jakis sposob na wylaczenie tego? System operacyjny to WINDOWS VISTA.

POZDRAWIAM

W Windows Vista tak już jest, choć nie jest to normalne, bo dyski twarde pod kontrolą tego systemu wykonują znacznie więcej prazy niż pod Windows XP.

  • to czyli napewno pod windows xp bedzie znaczna roznica ???

  • czy jakbym dolozyl ramu to parkowanie bedzie mniejesze

pozdro

Faktem jest, że pod Vistą dysk pracuje często. Nawet bez obciążenia słychać co jakiś czas dźwięk odczytu/zapisu. Zależy jaki dźwięk słyszysz, cyknięcie jest charakterystyczne dla parkowania, cykanie - zawieszenie sie głowicy. Na YouTube’ie możesz zobaczyć filmy z otwartymi dyskami. Jeśli dysk pracuje bezproblemowo (nie ma błędów podczas bootowania, zapisu/odczytu) to raczej nie ma się czym przejmować.

Tu masz film z pracą dysku, na samym końcu słychać charakterystyczne tyknięcie:

http://pl.youtube.com/watch?v=oTzAAZPwv … re=related

Wyłącz opcje indeksowania w usługach. Vista używa indeksowania, żeby wyszukiwanie plików na dysku było szybsze. Dlatego cały czas system mieli i robi coś z plikami. Po prostu to wyłącz. Dysk się odciąży, a wyszukiwanie będzie działać nadal.

a gdzie znajde ta opcje indeksowaniai czy to pomoze??

czy pod windowsem xp nie bedzie tak czesto parkowal glowicy ???

ppm na dysku -> wyłącz indeksowanie

viewtopic.php?f=22&t=262653&hilit=+hdparm

witam ponownie

niestety wylaczenie indeksowania nic nie pomoglo :frowning:

dalej slychac charakterystyczne “cykanie” … czyy jest jeszcze jakis inny sposob?

Czy na xp-eku tez by tak czesto parkowal glowice … ?

to jest raczej napewno “parkowanie glowicy”…tak nawet gosciu z acera powiedzial…tylko ze to sie dzieje tak co 3-5 sekund :confused:

Jakiej firmy dysk? Jeśli dźwięk jest taki jak przy parkowaniu i powtarza się co kilka sekund należy przeskanować dysk softem producenta. Podaj model dysku. Ogólnie to dźwięk stukania w równych odstępach czasowych nie wróży nic dobrego.

Ciekaw jestem co to za dysk.

Na XP jest o wiele mniejszy współczynnik parkowania głowic.

Co do Visty, można obniżyć to poprzez odpowiednią regulację parametrów odpowiedzialnych za wyłączenie dysku/wstrzymanie, ale cudu się nie spodziewaj. Zerknij do zaawansowanych opcji zasilania.

dysk to HITACHI…posiadam lapa ACER 5720ZG… to teraz takmysle instalowac xp-ka czy nie … ???

Dokładny model. Sam posiadam dysk Hitachi w laptopie i parkowanie głowicy jest niesłyszalne (jedynie praca samej głowicy).

Bardzo możliwe, że dysk ma takie “właściwości”.

Tutaj znajdziesz soft do sprawdzenia kondycji dysków Hitachi:

http://www.hitachigst.com/hdd/support/download.htm#OGT

Co do sterowników to można spróbować uaktulanić firmware laptopa (płyta główna).

Ja również mam laptop Acer - model 7720 - od Twojego różni się w zasadzie tylko wielkością matrycy.

Dysk w moim, to również Hitachi. Gdy go zamawiałem, od razu zamówiłem Windows XP.

Vistę, któa była preinstalowana uatktualniłem, zoptymalizowałem i uaktualniłem sterowniki.

Następnie pozbyłem się Crapware i wykonałem nośniki takiej “doskonałej” Visty, po czym sformatowałem dysk i zainstalowałem “przestarzały i obrzydliwy” Windows XP.

Dopiero po tym zabiegu mogę komfortowo i wydajnie pracować. :slight_smile: