Nadpisywanie plików na dysku twardym

Witam.

Mam pytanie. Czy pliki na HDD zapisywane są cały czas na tym samym miejscu czy zapisywane są w różnych “sektorach” dysku? Jest taka sytuacja: Mam 100GB danych na dysku. Usuwam wszystko i zapisuje na dysku tylko 10gGB, które nadpisują 10GB z poprzednich danych (90gb można jeszcze odzyskać). Usuwam te nowo zapisane dane (10GB) po czym ponownie na dysku zapisuje 10GB danych. Czy te ostatnie dane zostały nadpisane na tym samym miejscu co poprzednie 10GB czy zostały zapisane na losowo wybranym miejscu na dysku?

Trochę zawile to opisałem, ale mam nadzieję, że ktoś zrozumie o co mi chodzi :slight_smile:

http://www.agavk.p9.pl/strony/win_pliki.php

Czyli z tego artykułu wynika, że nawet jeśli zostanie nadpisany plik to w innym sektorze jest tworzony plik tymczasowy i nadal możemy odzyskać te pierwsze dane ( po mimo tego, że zostały a) usunięte, b)nadpisane). Dobrze zrozumiałem?

Tylko teraz pytanie. Ile razy mogę usunąć i zapisać ponownie 10GB danych na dysku 100GB zanim pliki tymczasowe będą musiały zostać nadpisane? Jeszcze inaczej: Ile razy mogę zapisać i usunąć 10GB danych, zanim pliki tymczasowe tych 10GB ciągle usuwanych i zapisywanych, zaczną nadpisywać pliki tymczasowe pierwotnie usuniętych 100GB?

Zawiłe to trochę…

Możesz wyzerować dysk przy pomocy takiego narzędzia, od ilości “przebiegów” nadpisywania danych zależy “możliwość” ich późniejszego odzyskania. Przy 100 GB dysku trochę to potrwa:

http://forum.pclab.pl/topic/256595-Tuto … yciu-MHDD/

Nie chcę wyzerować dysku. Zależy mi raczej na tym, abym mógł zapisywać i usuwać 10GB danych z możliwością odzyskania w każdej chwili tych 100GB usuniętych na samym początku.