Naelektryzowany

Mam AIO od Lenovo i mam problem od jakiegoś czasu z naelektryzowaniem się od niego. Mam go jakoś od września i chyba problem nie występował od samego początku. Dzieje się tak na pewno od jakichś dwóch miesięcy. Wystarczy że posiedzę przy nim z pół godziny i strzelam prądem, najbardziej to odczuwa moja kobieta jak mnie dotyka, jak ona usiądzie przed komputerem dzieje się to samo.
Nie mam pojęcia co może być powodem, mam wokół siebie nowe przewody, nową listwę, nowy hub USB, zestaw głośników do komputera które na co dzień i tak są odłączone. Siedzę przy biurku na fotelu gdzie nie ma w pobliżu jakiś innych, zbędnych źródeł promieniowania.
Dodam jeszcze że jak włączam kompa to ekran cicho strzela od kilku do kilkunastu minut.
Temat może wydawać się śmieszny ale zaczyna to być trochę uciążliwe tym bardziej że nie wiem jaki to ma wpływ na zdrowie. Może ktos wie jak temu zaradzić?

Pierwsze, to do sprawdzenia gniazdka, czy gorące, przełączniki prądu i nawet, czy nie za prędko spalają się żarówki.
Do sprawdzenia listwa, wszystkie podpięte sprzęty, zasilacze np do modemu, czy głośników.
Gdzieś ewidentnie iskrzy i wszystko jest naelektryzowane w polu elektrostatycznym.
Pomyśl o uziemieniu komputera.

Druga istotna przyczyna, to zbyt wysuszona skóra. Miejska woda filtrowana i chlorowana bardzo wysusza skórę, do tego mydło niedobrane wysuszające - to i ściągnięcie swetra przez głowę może być przyczyną bolesnych wyładowań elektrostatycznych. A gdy człowoek naelektryzowany, to i sprzęt elektroniczny też będzie naelektryzowany.
Na stare lata - ja z żoną mamy zapas mydła nivea baby. Niealergiczne, nawilżające, nie dusi - w sam raz dla nas.

Najważniejsze - nie kopać się z prądem!

Może darujmy sobie szczegóły, to nie Facebook.
Nie wyposażyłeś się w jakieś nowe krzesło, fotel, nakrycie tegoż mebla, dywan pod nim?

Po pierwsze w takiej sytuacji całą bieliznę trzeba wymienić na bawełnianą, no i pewnie masz na podłodze wygładziny i dywany.

Dzięki za odpowiedzi, będę wszystko sprawdzał drogę eliminacji. Najpierw odłączyłem całkowicie głośniki od komputera i lampę stojącą przy biurko. Listwa jest nowa i zimna, tylko że może być problem z jej przewodem. Przewód listwy dostał się parę razy między drzwi które został zamknięte, czyli został przygięty. Czy jest możliwe żeby przewód od listwy który jest w izolacji ale być może przewody są uszkodzone był tego problemem?

Nie za bardzo ma to sens, bo nie “kopie” cię prąd z sieci energetycznej, tylko ładunki elektrostatyczne. Nawet zmiana płynu do płukania tkanin lub wilgotności powietrza może mieć znaczenie.

U mnie problemem naelektryzowania się była nowa narzuta.
Zawiesiłem raz tak komputer jak podłączałem pendriva nawet.

Jeżeli używasz myszki bezprzewodowej z odbiornikiem na USB to może również on być przyczyną generowania ładunków dodatnich.

Jak nie wykryjesz źródła problemu to możesz też się uziemić opaską jaką często wykorzystuje się przy montażu PC :slight_smile:

Cytat

anagast
Dzięki za odpowiedzi, będę wszystko sprawdzał drogę eliminacji. Najpierw odłączyłem całkowicie głośniki od komputera i lampę stojącą przy biurko. Listwa jest nowa i zimna, tylko że może być problem z jej przewodem. Przewód listwy dostał się parę razy między drzwi które został zamknięte, czyli został przygięty. Czy jest możliwe żeby przewód od listwy który jest w izolacji ale być może przewody są uszkodzone był tego problemem?

Cytat

To nie jest problem z urządzeniami tylko z ludźmi i środowiskiem ich otaczającym. (Elektryczność statyczna)

No to faktycznie dojść co jest przyczyną nie będzie łatwe, będę próbował coś zrobić z tym środowiskiem otaczającym.