Nagłe, ogromne spowolnienie pracy komputera - Logi czyste

Intel Toolbox do SSD już miałem zainstalowany, wczoraj zrobiłem optymalizację i od wczoraj pracuje bez baterii na samym zasilaczu.
Wczoraj komp dział w miarę OK, a dziś znowu jest problem nawet z płynnym pisaniem…
Ręce już mi opadają. Czy jest szansa, że walnięty jest np. zasilacz i podaje nie takie napięcie? Niby wszystko jest OK a komputer jak nie działał tak nie działa poprawnie.

Jeśli podejrzewasz zasilacz to na naładowanej baterii nie powinieneś mieć takich objawów jak obecnie. Spróbuj per analogia wykluczyć baterię - popracuj na samej naładowanej baterii. I ostatni test - jeśli sądzisz, że problem leży w Windowsie to popracuj na jakiejś linuksowej dystrybucji live (odpalisz z pendrive/CD/DVD - nie musisz instalować) - jeśli tam też zauważysz spowolnienie to problem leży w obwodach zasilających samego laptopa (jeśli Linux będzie “śmigał” to coś się stało z Windowsem).

No właśnie nie mogę ostatnio doładować baterii - ładuje się tylko do 10% i sta pomysł z zasilaczem, myślę ze bateria powinna być OK bo jak udało się ją doładować to trzymała 2-3 h, niestety nie potrafię powiedzieć czy wtedy komp dobrze chodził na samej baterii.
Dzięki za pomysł z linuxem- jaka wersję płytkową polecasz?

No na razie na systemie Linux Mint postawionym na USB wszystko chodzi OK :slight_smile:
Potestuje jeszcze troszke, bo Windows tez czasami odpalal sie OK, a potem znowu wszystko mulilo.

Myślę, że dobrze wybrałeś. Testuj.

No to wciaz na linuxie wszystko chodzi OK. Tylko na usb nie moge zainstalowac polskiej klawiatury, a polskie skroty klawiszowe uruchamiaja tu inne rzeczy wiec uzywanie libre offica jest niemozliwe :slight_smile:
Na razie nie chce instalowac linuxa na dysku, bo musze go jeszcze poznac, ale jak nie uda sie naprawic windowsa to pewnie tak sie skonczy…
@CezarJuliusz dzieki za pomoc

Nie musisz instalować Linuksa. Potraktuj go na razie jako narzędzie diagnostyczne. Jeśli pod Linuksem nie zauważysz tych objawów (zakładam, że potestujesz go 1-2 tygodnie), które Ci przeszkadzają w Windows to rekomendowałbym reinstalację Windowsa (od zera - nie przywracanie systemu czy reset ustawień). Nie instalowałbym też żadnych dodatków Della (chyba, że któregoś naprawdę potrzebujesz). Jak sobie wszystko poinstalujesz doradzam użycie narzędzia Macrium Reflect Free do zrobienia obrazu systemu (zajmie pewnie kilkanaście GB) - w razie problemów w przyszłości bardzo łatwo przywrócisz system.
Powodzenia!

Udało mi się naładować w pełni baterię i problem zniknął. Jak tylko podłączę zasilanie to komputer zwalnia, a po odłączeniu ładowarki na samej baterii chodzi OK. To dopiero pierwsze testy i potwierdzę to jeszcze po zakupie nowej ładowarki do laptopa.
Dziękuję @CezarJuliusz oraz @iJuliusz za pomoc.

1 polubienie

Może zwariowane plany zasilania?

Co masz na myśli @krystian3w przez zwariowane plany zasilania?
Opcje zasilania mam ustawione na “zrównoważony” i nic sam tam nie mieszałem

Najlepiej ustawić na maksymalną wydajność niestety , tryb zrównoważony często nie działa jak powinien.