Nagłe skoki temperatury procesora.

Witam serdecznie. Posiadam od miesiąca nowy komputer i martwią mnie nagłe skoki temperatury procesora.

Podczas włączania przeglądarki temperatura potrafi skoczyć z 40 stopni do 55 stopni i wtedy wiatraki przyspieszają jak szalone i trwa to dosłownie parę sekund.

Podczas grania w Diablo 4 temperatura utrzymuje się na poziomie 55 stopni i nagle skacze sobie do 74 i wtedy wiatraki jeszcze bardziej przyspieszają i trwa to też parę sekund.

Specyfikacja komputera:
Karta: AMD Radeon RX 7900 XTX 24511 MB
Procesor: AMD Ryzen 7 7800X3D
Ram: GOODRAM 32GB 6000MHz CL30 IRDM BLACK V SILVER
Chłodzenie Procesora: ENDORFY NAVIS F360 3x120mm
Płyta Główna: ASRock B650E PG RIPTIDE WIFI
Zasilacz: MSI MPG A1000G 1000W 80 Plus Gold ATX 3.0
Dysk SSD: Lexar 1TB

Czy da się coś z tym zrobić? Chce zmniejszyć temperatury procesora oraz przyspieszanie wiatraków od chłodzenia.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Pasta termoprzewodząca na CPU lub kurz… Czyściłeś cooler i wymieniałeś pastę na IHS procesora? Jeśli nie, to zrób to…

Komputer jest nowy i nie jest zakurzony pasta jest dobra.
Procesory Amd tak mają podobno.
Zmieniłem w Biosie ustawienia wiatraków od procesora ze przyspieszają dopiero po 210 sekundach po wykryciu temperatury wyższej a że temperatura skacze na wyższą tylko na dosłownie chwilę to teraz jest spokój. Ustawiłem też wiatraki na silent mode.
Grałem teraz w Diablo 4 i HW pokazuje że 74 stopnie była najwyższa temperatura a tak to utrzymuje się między 50 a 60 stopi także nie jest źle.

Jedyne co mógłbym zrobić jeszcze to zmniejszyć napięcie procesora ale wtedy wydajność pewnie spadnie.

Takie chwilowe skoki temperatury są normalne. Nie masz się czym przejmować.

Sorki, nie doczytałem. Tak, jak pisał @jasiu87 nie przejmuj się, bo skoro nówka, to ok. :slight_smile: