Nagłe wyłączanie się komputera / BSoDy

Witam,

Od jakiegoś czasu podczas grania w jakąkolwiek grę komputer po pewnym czasie się wyłącza. Doskonałym tego przykładem jest Call of Duty 4: Modern Warfare 2. Gdy gram w trybie pojedynczego gracza komputer wyłącza się “dosłownie” po 10 minutach. A grając w multiplayer’a wyłącza się “jak chce”. Co 3 godziny, co 30 minut itp…

Podejrzewam, że problem jest wewnątrz obudowy. Wirusy wykluczam, niedawno zrobiłem formata.

Proszę o pomoc, jak ustalić powód takiego zachowania komputera?

Specyfikacja peceta w podpisie.

  1. Sprawdź na płycie głównej kondensatorki.

grafika, zasilacz, sterowniki, temperatura zbyt wysoka trza testować.

Można dokładniej? Troczę zielony w tym jestem…

A od czego właściwie zacząć te testowanie? ;d

jak?!

stabilność najpierw (aplikacja orthos/ati tool) potem memtest itd.

#Up

Więc… po trzech minutach orthosa, komputer padł. Czyli wiadomo, albo ramy albo procek…

Tylko co zrobić?

jaki zasilacz ?? sprawdź temperaturę procesora i ramy memtest-em

  1. Każdy test , programy , gry będą zmuszały komp do mocniejszej pracy i będzie padał.

Jeśli mocno się nie znasz zerknij narazie wzrokowo na kondensatory na płycie głównej.

Później dopiero zerkaj na kartę graficzną i zasilacz.

Płyta najbardziej jest narażona na nagrzania, potem grafa.

Wiesz jak wygląda kondensator ?

Jak jest wlutowany to na górze ma płaską zaślepkę z krzyżykiem.

Płaska - jest ok

Wypukły (spuchnięty) - jest do kitu. Nie trzyma odpowiednio napięcia i komp siada (samoczynne restarty). Sam ostatnio zmieniałem przy takich samych objawach.

No i na koniec jak to kondensatorki to albo serwis albo samemu powolutku przelutować na nowe. (Bez pośpiechu, osobiście 10 szt lutowałem z 2/h #-o )

Jak już zrobione , poprawić chłodzenie w kompiku żeby sytuacja się nie powtórzyła [-X

kondensatory napuchnięte na dfi x38 ?? chyba żartujesz :slight_smile: to high endowa płyta w zasilaczu możliwe ale nie na płycie - nie zmyślaj bajek :slight_smile:

  1. Nie widziałem wcześniej tej płyty więc sorki.

Ale jak widać w foto w linku są kondensatory więc mierniczek pozostaje :stuck_out_tongue:

Ja tam obstawiam któryś z kondensatorów z doświadczenia. Następnie zasilacz może gubić napięcie. Karta graficzna potem dopiero ramy.

Często właśnie tak dochodzę usterek.

:arrow: ( Nie jestem żadnym znawcą lub elektronikiem lecz pasjonuję się komputerami więc proszę bez podtekstów: “nie zmyślaj bajek” ).

niech Ci będzie :wink: tak czy siak trza dochodzić stopniowo eliminując kolejne podzespoły poprzez stosowne testy.

Zrzut ekranu z czujników temperatury w Evereście/Speed Fanie. Pobierz OCCT i sprawdź kartę graficzną. Jaki masz zasilacz? Próbuj uruchamiać komputer na jednym module pamięci RAM. Co do kondensatorów, to nie ma szans na ich uszkodzenie. Sprawdź, czy radiator nie jest gorący jak grzejnik.