Nagle zapełniona pamięć RAM


(Wiktorvac) #1

Witam, mam pewien problem. Mam laptopa HP 650, który ma 4GB pamięci RAM. Kilka dni temu jeszcze wszystko było ok, miałem tej pamięci dostępne ok. 3,90GB, a teraz nie wiem co się stało, ale nagle coś zajęło mi te 3GB i mam tylko 929mb. System to Windows 10 Home 32bit. Proszę o pomoc, bo laptop strasznie muli i nie da się wykonywać podstawowych czynności. Dodam, że te kilka dni temu formatowałem laptopa, ale czy to może być przyczyną? W procesach też nic nie wskazuje na to, że coś zużywa tyle tej pamięci RAM.


(Zero Ghost) #2

Miałem ten problem po jednej z aktualizacji 10ki , w moim przypadku pomogła ta niewielka aplikacja a od ostatniej aktualizacji problem całkowicie znikł http://www.dobreprogramy.pl/Wise-Memory-Optimizer,Program,Windows,36489.html ,przeczytaj  też komentarz pod softem ,zawsze pozostaje też wyłączenie Superfetch jednak w moim przypadku problem i tak wracał.


(SpaceM7c5) #3

Nie umiem Ci powiedzieć czy któraś z aktualizacji W10 mogła doprowadzić do takiego stanu.

Zdarza się że po jakiejś aktualizacji W10 u mnie potrafi wywalić bluescreeny.

Wiec może być coś na rzeczy.

Po za tym skoro tak jak piszesz tego ramu nie ma, to gdzieś jakiś proces powinien go alokować. A Mangerze procesów powinien być tego ślad.

 

 

Jeśli kolegi propozycja Ci nie pomoże i nic nie znajdziesz podejrzanego. Na świeżo postawionym systemie nie masz za dużo danych.

Zaoraj go jeszcze raz i wtedy zobaczysz czy problem tkwił w czymś co ściągneło Ci się ostatnio.


(Wiktorvac) #4

Tą aplikacją próbowałem, pokazuje mi ona że mam 929mb ramu, nie 4gb. A co do tego Superfetch’a. Jak go wyłączyć?

 

 


(Zero Ghost) #5

Jeśli problemem jest proces System i skompresowana pamięć to sprawdź  to rozwiązanie http://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_10-other_settings/proces-system-i-skompresowana-pamięć/5f74f393-3450-4ea6-abf1-e16bc9017642?auth=1

W przypadku zaś powyższego programu Wise- Memory- Optimizer ,to nie patrz co pokazuje tylko uruchom ,jak przestanie zmniejszać kliknij jeszcze raz  ,jak skończy uruchom ponownie komputer  bez restartu nie będzie efektu.


(angry) #6

Wiem, że w Windows 7 jest takie coś jak diagnostyka pamięci systemu. Tu też to macie?


(Bogdan_G) #7

Jeszcze nikomu nie przybyło pamięci po zastosowaniu jakiegokolwiek optymizara.

Jakiś proces, może parę jest takich, co “zjada” RAM.

Podaj, co jest w autostarcie, pokaż screeny z procesów - będzie wiadomo.

 


(Wiktorvac) #8

Posortowane od ‘największego’ do ‘najmniejszego’

procesy.png

zrobiłem i nic nie wykryło :confused:

Sposoby z tego linku nie działają. A co do programu Wise Memory Optimizer, to zrobiłem tak jak napisałeś i nadal to samo.


(IPSEN) #9

Wykonaj reset FF-klik


(Bogdan_G) #10

Wygląda głupio (na screenie). Pokazane procesy, to malizna i wcale nie tłumaczą zajęcia 86% pamięci.  Nawet Firefox malutki.

Coś Ci ukrywa odczyt rzeczywistego obciążenia pamięci. Wszystkie programy optymalizujące pamięć - odinstaluj. Pobierz program process lasso http://www.dobreprogramy.pl/Process-Lasso,Program,Windows,15431.html

 


(Wiktorvac) #11

Właśnie o tym mówię. W procesach nic nie wskazuje na to, że coś tyle tego ramu zżera. a co do process lasso: zainstalowałem, skonfigurowałem. Co dalej?


(Wiktorvac) #12

Z czymś takim jeszcze się nie spotkałem. Włożyłem inną kostkę RAM, i nadal pokazuje, że mam dostępne 929mb. Próbowałem 2 kostki i na każdej to samo. Co robić?


(Kurp55) #13

Czy próbowałeś przywrócić bios do ustawień początkowych (deflaut).


(adamok) #14

Czy w Biosie normalnie widzi te dostępne 4Gb pamięci? Być może wina jakiejś aktualizacji systemu, chyba że zintegrowana grafika zadeklarowała sobie te 3gb pamięci.


(Kurp55) #15

To, że w biosie jest 4Gb nie oznacza, ze pamięć jest prawidłowo przydzielona. Moja propozycja, sugestia dotyczyła przywrócenia ustawień fabrycznych biosu. Sprawdź w biosie czy masz coś takiego Memory Remap Feature ustawione na enabled. 

 

 


(Wiktorvac) #16

Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc. Pomogło zainstalowanie pierwotnej wersji systemu czyli Windows 7 Home Premium 64bit :slight_smile: