Nagle zapełniona pamięć RAM

Witam, mam pewien problem. Mam laptopa HP 650, który ma 4GB pamięci RAM. Kilka dni temu jeszcze wszystko było ok, miałem tej pamięci dostępne ok. 3,90GB, a teraz nie wiem co się stało, ale nagle coś zajęło mi te 3GB i mam tylko 929mb. System to Windows 10 Home 32bit. Proszę o pomoc, bo laptop strasznie muli i nie da się wykonywać podstawowych czynności. Dodam, że te kilka dni temu formatowałem laptopa, ale czy to może być przyczyną? W procesach też nic nie wskazuje na to, że coś zużywa tyle tej pamięci RAM.

Miałem ten problem po jednej z aktualizacji 10ki , w moim przypadku pomogła ta niewielka aplikacja a od ostatniej aktualizacji problem całkowicie znikł http://www.dobreprogramy.pl/Wise-Memory-Optimizer,Program,Windows,36489.html ,przeczytaj  też komentarz pod softem ,zawsze pozostaje też wyłączenie Superfetch jednak w moim przypadku problem i tak wracał.

Nie umiem Ci powiedzieć czy któraś z aktualizacji W10 mogła doprowadzić do takiego stanu.

Zdarza się że po jakiejś aktualizacji W10 u mnie potrafi wywalić bluescreeny.

Wiec może być coś na rzeczy.

Po za tym skoro tak jak piszesz tego ramu nie ma, to gdzieś jakiś proces powinien go alokować. A Mangerze procesów powinien być tego ślad.

 

 

Jeśli kolegi propozycja Ci nie pomoże i nic nie znajdziesz podejrzanego. Na świeżo postawionym systemie nie masz za dużo danych.

Zaoraj go jeszcze raz i wtedy zobaczysz czy problem tkwił w czymś co ściągneło Ci się ostatnio.

Tą aplikacją próbowałem, pokazuje mi ona że mam 929mb ramu, nie 4gb. A co do tego Superfetch’a. Jak go wyłączyć?

 

 

Jeśli problemem jest proces System i skompresowana pamięć to sprawdź  to rozwiązanie http://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_10-other_settings/proces-system-i-skompresowana-pamięć/5f74f393-3450-4ea6-abf1-e16bc9017642?auth=1

W przypadku zaś powyższego programu Wise- Memory- Optimizer ,to nie patrz co pokazuje tylko uruchom ,jak przestanie zmniejszać kliknij jeszcze raz  ,jak skończy uruchom ponownie komputer  bez restartu nie będzie efektu.

Wiem, że w Windows 7 jest takie coś jak diagnostyka pamięci systemu. Tu też to macie?

Jeszcze nikomu nie przybyło pamięci po zastosowaniu jakiegokolwiek optymizara.

Jakiś proces, może parę jest takich, co “zjada” RAM.

Podaj, co jest w autostarcie, pokaż screeny z procesów - będzie wiadomo.

 

Posortowane od ‘największego’ do ‘najmniejszego’

procesy.png

zrobiłem i nic nie wykryło :confused:

Sposoby z tego linku nie działają. A co do programu Wise Memory Optimizer, to zrobiłem tak jak napisałeś i nadal to samo.

Wykonaj reset FF-klik

Wygląda głupio (na screenie). Pokazane procesy, to malizna i wcale nie tłumaczą zajęcia 86% pamięci.  Nawet Firefox malutki.

Coś Ci ukrywa odczyt rzeczywistego obciążenia pamięci. Wszystkie programy optymalizujące pamięć - odinstaluj. Pobierz program process lasso http://www.dobreprogramy.pl/Process-Lasso,Program,Windows,15431.html

 

Właśnie o tym mówię. W procesach nic nie wskazuje na to, że coś tyle tego ramu zżera. a co do process lasso: zainstalowałem, skonfigurowałem. Co dalej?

Z czymś takim jeszcze się nie spotkałem. Włożyłem inną kostkę RAM, i nadal pokazuje, że mam dostępne 929mb. Próbowałem 2 kostki i na każdej to samo. Co robić?

Czy próbowałeś przywrócić bios do ustawień początkowych (deflaut).

Czy w Biosie normalnie widzi te dostępne 4Gb pamięci? Być może wina jakiejś aktualizacji systemu, chyba że zintegrowana grafika zadeklarowała sobie te 3gb pamięci.

To, że w biosie jest 4Gb nie oznacza, ze pamięć jest prawidłowo przydzielona. Moja propozycja, sugestia dotyczyła przywrócenia ustawień fabrycznych biosu. Sprawdź w biosie czy masz coś takiego Memory Remap Feature ustawione na enabled. 

 

 

Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc. Pomogło zainstalowanie pierwotnej wersji systemu czyli Windows 7 Home Premium 64bit :slight_smile: