Nagły atak aplikacji szpiegujących


(Vojtz) #1

Zacznę od tego że systematycznie skanuję system antywirusem(Panda) i antyszpiegiem (Spybot), a czasem skanerami online i system pozostaje raczej czysty.Korzystam z Mozilli (IE jest jak sito, nie mówiąc o zbieraniu informacji do użytku Microsoftu) więc staram się redukowac do minimum ryzyko infekcji. Wczoraj w godzinach popołudniowych podczas przeglądania internetu system wywalił mi komunikat mniej więcej tej treści: System został zainfekowany aplikacjami szpiegowskimi, aby usunąć ten problem kliknij w ikonę.

Po kliknięciu otwiera się stronka (założę się że ma dużo wspólnego z Microsoftem) z której można pobrać programik o nazwie: SpyAxe v3.0 (lub podobnie) i który po zainstalowaniu wykrył 10 aplikacji szpiegujących. (oczywiście po kliknięciu usuń otwiera się kolejna stronka już z opcją kup program)Co ciekawe, skanowanie Spybotem nic nie wykrylo. Jeśli ktoś miał podobny przypadek to proszę o komentarz.


(system) #2

Użyj programu Ad-Aware


(lanlin) #3

SpyAxe to program, który sam generuje fałszywe alerty o zainfekowaniu systemu. Instrukcję jego usunięcia i narzędzie do tego znajdziesz na tej stronie : http://www.bleepingcomputer.com/forums/topic36868.html

W skrócie: ściągasz plik smitRem.exe - dwuklik na nim i rozpakowujesz do folderu na pulpicie. Ponownie uruchamiasz system w trybie awaryjnym, wchodzisz do folderu smitRem i uruchamiasz plik RunThis.bat i postępujesz zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Czekasz aż program zakończy usuwanie SpyAxe. Po zakończeniu usuwania program tworzy plik tekstowy smitfiles.txt w katalogu głównym dysku systemowego, czyli np.: C:\ - jak zobaczysz, że taki plik już masz na dysku wtedy ponownie uruchamiasz komputer, tym razem w nrmalnym trybie.

Na przyszłość nie instaluj czegoś, czego nie znasz i nie klikaj na podejrzane alerty :smiley: .


(Vojtz) #4

To juz usuniete.To byl alert systemowy wiec czlowiek nie jest w stanie przewidzec wszystkiego. Jesli mozesz podaj wiecej info na temat tej alpikacji albo adres. Pozdro.


(lanlin) #5

Obawiam się, że sama deinstalacja tu nic nie da, dla pewności użyj ten progsa co ci podałem. Wtedy będziesz miał pewność, że wszystkie składniki tego badziewia są usunięte.

Co do samej aplikacji, to uciążliwe badziewie, które generując te fałszywe alerty zmusz cię do zakupienia pełnej wersji programu. Omijaj takie progsy z daleka. Jak chcesz więcej info wystarczy wpisać w google nazwę SpyAxe a zobaczysz, że nie tylko ty masz z nim problemy :D.


(Vojtz) #6

Usuniete na amen, na pewno nie kupilbym tego programu. Wystarczy pomyśleć, prawda. Wystarczy ghost.


(lanlin) #7

No tak ghost i wszystko czyste :lol: . Pozdrawiam.