Nagły spadek wydajności laptopa


(Goorek) #1

Hej.
Mam laptopa Lenovo g510 z i5-4210m, 8 giga i dodatkowo karte radeona.Ostatnio mam pewien problem, nastąpił spadek wydajności jego pracy. Na początku myślałem, że format wystarczy(dawno nie był robiony). Zauważyłem, że jest chyba problem z procesorem, spadają mu obroty, nawet jak ustawie maksymalną wydajność w planach. Najprostsze gry takie jak deluxe ski jump 4 klatkuje, a football manager strasznie zamula.

Zauważyłem pewną powtarzająca się zależność. Programem OCCT zauważyłem, że obroty mu nie wzrastają w czasie stresu przy podłączeniu kablem, a po chwili jak odłączę i będzie na samej baterii to działa w porządku. I po chwili gra potrafi przestać działać opornie.

Temperatur też jakiś super dużych nie osiąga, choć mam zamiar go wyczyścić i nasmarować gpu i cpu. Od kupna - 4 lat nie czyściłem :upside_down_face:

Plany zasilania ustawiłem na maksymalną wydajność. Gdzieś na zagranicznym forum wyczytałem, że może zasilacz padać.


(~MacG) #2

Wyczyść kurz i nie nastawiaj się na “smarowanie” bo prawdopodobnie pod GPU będzie termopad nie pasta.


(Goorek) #3

Była jednak pasta, ale wyczyszczenie nie pomogło. Temperatury spadły, ale problem dalej występuje. Procek trzyma się na 800 mhz, a jak odłączne zasilanie to wtedy najczęściej rusza.


(~MacG) #4

Może w ustawieniach planu zasilania jest jakieś ograniczenie?


(krzysztoft1) #5

Zainstaluj sterowniki ze strony Lenovo. Najlepiej ze strony AMD.


(~MacG) #6

Co mają sterownik AMD do procesora/chipsetu Intel? I nie, nie chodzi o zarządzanie energia karty graficznej bo one nie mają wpływu na CPU.


(Goorek) #7

w planach zasilania już sporo patrzyłem. W necie znalazłem parę porad. Biosu nie zaktualizuję już, bo z tego co widzę nowszego do tej płyty nie ma. Jeśli to typowy throttling CPU, to ściągnąłem program ThrottleStop i wyłączyłem opcję bd prochot. Zobaczymy jak to będzie.
Jeszcze pomyśle nad sprawdzeniem innego zasilacza, bo też o tym czytałem.


(krzysztoft1) #8

@_MacG
Ja tak robiłem jak miałem problem ze sterownikami preinstalowanymi na komputerze z dwoma kartami graficznymi. Dopiero pomogło zainstalowanie sterowników od podstaw.