Nagrywanie dźwięku - Android

Czy są jakieś różnice w jakości nagranego dźwięku zależnie od użytej aplikacji? jeśli tak, to polecacie jakąś darmową apkę do nagrywania dźwięku w możliwie najlepszej jakości? Obróbka dźwięku jest mi całkowicie obca, więc nie interesują mnie aplikacje, które mają jakieś opcje do tego, bo i tak nie będę umiała ich użyć. Chodzi o samo tylko nagrywanie i ew. możliwość wybrania spośród jakichś domyślnych trybów/profili typu: nagrywanie na zewnątrz, nagrywanie mowy, nagrywanie dźwięków otoczenia itp.
Konkretnie chciałam nagrać ptaka, który piska mi za oknem od wielu lat i nie mam pojęcia co to za ptaszysko. Brzmi trochę jak skrzypiąca huśtawka. Może gdyby ktoś usłyszał nagranie, to by mógł mi powiedzieć :wink:

Ja bym tam nagrał systemową i na jakieś przyjazne forum ornitologiczne wysłał?

Chociaż nie - na czystym androidzie nie ma dyktafonu/notatnika i np. asystent Google poleca ubite Google Keep…

W sumie ciekawe czy oba programy dostarczał tylko producent stąd bieda i trzeba szukać aplikacji do tego.

Nie znalazłam nic domyślnego na stanie. Mam Xiaomi Mi A2 Lite

Bo też masz czysty android AOSP (może nawet Android One z “nieśmiertelną” aktualizacją do 12 pod koniec 2021…?), ja mam z drobnymi śmieciami od Lenovo / Motorola.

Niby tu można pobrać ten od Xiaomi: https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc/recorder-xiaomi/recorder-xiaomi-1-9-47-release/ (może być, że się będzie wywalać a motorola wymaga zmodowania instalatora by instalacja się powiodła).

Co do jakości to pewnie najwyższą osiągnie się w surowym pliku np. wav jak jakiś do takiego pliku nagrywa i raczej odszumienie na żywo np. miasta to będzie bardziej bajer.

1 polubienie

google ma fajny dyktafon połączony z chmurą - jest w sklepiku

@miiio - tylko ja pytam o jakość dźwięku. Czy faktycznie rodzaj aplikacji ma na to wpływ, czy nie?
Nie obchodzi mnie czy jest z chmurą, czy z rurą :stuck_out_tongue: Obchodzi mnie, czy ktoś porównywał jakość nagranego dźwięku z innymi aplikacjami i faktycznie była ona lepsza

@betmariss Dobra jest :face_with_hand_over_mouth::wink: ptaka rozpozna :grin:

A w porównaniu z jaką inną jest dobra?

Dawniej jakiejś darmowej sony używałem z większą liczbą opcji i możliwości wybrania formatu, nawet bezstratny był ale z licencjami się coś pozmieniało i teraz mam firmową googla - wygodniejsza :wink: innych różnic nie dostrzegam na swoim pixelku ✓

@Domker - i używasz tego? Porównywałeś z innymi?

U mnie też dzisiaj ćwierkały czy ćwierkają :slight_smile: @betmariss wiosna…

Mnie tam najwyżej o piątej rano szczeka pies, bo nie poznaje mnie. Pewnie zbyt obtłukł sobie głowę przechodząc pod stołem (co piąte przejście niby słychać huk, a stół można najwyżej wymienić) lub siostra jego rodzona za mocno na niego wpadała a ten na mebel/ściany/podłogę ale jak zdiagnozować obu “encefalopatię”…

@krystian3w to może powinieneś mu sprawić kask? :rofl:
Ten ptak piska o różnych porach i przez cały rok, może z niewielkimi przerwami. Zapewne nie jest to cały czas ten sam osobnik, pewnie jest ich więcej, ale zawsze słychać tylko jednego naraz. Sądząc po odgłosach, to musi być jakiś mały ptak. Kiedyś nawet szukałam na YT odgłosów polskich ptaków, ale jakoś nic tak w 100% nie pasowało. Trochę sikora wydawała podobne dźwięki…

Czasami tego używam. Stockowy audiorecorder w LineageOS moim zdaniem gorzej wypada. Najprostsze, co może być w zasadzie. Dostępne również w F-droid na licencji GNU GPL-3.0, napisany w 100% w Kotlinie. (https://github.com/SimpleMobileTools/Simple-Voice-Recorder)

1 polubienie

@Domker tak się nagrało: https://drive.google.com/file/d/1qRZIclCSVph0oYZ4zrZ-sKExz-fefE9n/view?usp=sharing

Fajnie nagrało. Na tyle czysto, że AI (https://birdnet.cornell.edu/api/) zidentyfikowało tego ptaka jako “Great Tit (Parus major)”, czyli “sikorka bogatka”:

1 polubienie

A to pierońska zaraza, tak mi skrzypi codziennie przez cały rok. I to znacznie głośniej słychać w mieszkaniu - bo nagrywałam z mieszkania. Ale chociaż dobrze wiedzieć, że pożyteczna, bo chyba robale zjada?

Sprawdziłam na YT i faktycznie, brzmi dokładnie jak tutaj: https://youtu.be/fiH2VsH73g0
Co ciekawe, na innych filmikach wydawała masę zupełnie innych dźwięków i już prawie zwątpiłam, zanim natknęłam się na ten. Z drugiej strony ja nigdy nie słyszałam, żeby ten ptak te inne dźwięki wydawał. Zawsze tylko to monotonne skrzypienie

To jakie dźwięki wydaje chyba też zależy od otoczenia w jakim jest i ile osobników. Algorytm chyba tylko generuje widmo dźwiękowe i mierzy odległości pomiędzy dźwiękami i ich długość, potem dopasowuje do modeli w bazie danych. Każdy gatunek ma dla siebie charakterystyczne odgłosy.

Ten niby ma 40 typów ćwierkania, więc z tych “bardziej muzycznych”. Owady je, w zimie niby też małe nietoperze.
Wklej sobie do Google Translatora:

1 polubienie