Nagrywanie głosu - problem


(Whiteangel11) #1

Dlaczego jak nagrywam swój głos przez mikrofon do kompa to brzmi on zupełnie innaczej niż w realu? Czy to wina kiepskiego mikrofonu? Czy jak wymienie na mikrofon estradowy to będzie ok? Mam karte Creative SB Live External 24bit


(Morgenowsky) #2

To normalne, żaden mikrofon i żadna karta muzyczna nie będą współpracowały ze sobą tak, jak Twój głos w rzeczywistości :slight_smile:


(Whiteangel11) #3

a da rade to jakos rozwiązać? zakup lepszego mikrofonu? inny program do nagrywania?


(Morgenowsky) #4

Zakup lepszego mikrofonu na pewno coś da, ale byś musiał wydać naprawdę dużo pieniędzy by głos był niemal identyczny do Twojego.

Co do programów - na to też warto zwrócić uwagę.

Porównaj Rejestrator dźwięku z Audacity i wyciągnij wnioski.

Pozdrawiam


(Whiteangel11) #5

a jakieś linki do mikrofonów? może być allegro


(Pioters) #6

http://www.allegro.pl/16330_mikrofony.h ... view=gtext

Chociarz jeżeli masz takiego kompa jak piszesz to lepiej kup sobie studio nagraniowe (chyba będzie Cię na to stać) :stuck_out_tongue:


(adpawl) #7

Zobacz sobie jeszcze np:

http://www.sound.pl/cat/61.htm

http://www.sklepmuzyczny.pl/?strona=ofe ... upa=040502

itd.


(Whiteangel11) #8

http://www.allegro.pl/item120654281_phi ... ancja.html - taki może być?


(fiesta) #9

Tak zbaczając nieco z tematu, wątpię czy podpięcie mikrofonu estradowego do karty dźwiękowej jest najszczęśliwszym pomysłem. To dwa zupełnie różne rodzaje mikrofonów:

różne charakterystyki, oporności znamionowe, inny sposób przetwarzania fali akustycznej na sygnał elektryczny.

Wrzuć w :google:

mikrofon pojemnościowy (stosowany właśnie w sprzęcie komputerowym {przynajmniej w większości})

oraz:

mikrofon dynamiczny (stosowany do celów estradowych)

I poczytaj, a potem sam wyciągnij wnioski

8)


(Morgenowsky) #10

Ja kupiłem SHURE C608 za 140zł, a mój głos brzmi fatalnie...

Najlepszym wyborem będzie studio - nie ma się co oszukiwać :slight_smile:


(Suigan) #11

Z nagrywaniem własnego głosu zawsze jest pewien problem, obojętnie na czym się nagrywa i za pomocą czego.

Po pierwsze siebie samego zawsze słyszy się inaczej niż odbiera to otoczenie. Wynika to z tego, że własny głos słyszymy głównie poprzez swoją własną głowę. Konsekwencją tego jest to, że najczęściej nie mamy pojęcia, jakie jest brzmienie naszego własnego głosu.

Druga sprawa, że do nagrywania dźwięku za pomocą komputera nie warto używać karty dźwiękowej, która znajduje się wewnątrz obudowy komputera. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to desktop czy laptop. Po prostu poziom zakłóceń jest zbyt duży. Czasami sterowniki kart muzycznych posiadają programowe filtry, które usuwają najbardziej uciążliwe szumy, ale tym samym zniekształcają sygnał dźwiękowy. Najlepiej do celów rejestracji dźwięku za pomocą komputera używać zewnętrznych kart dźwiękowych, które w dodatku posiadają swoje własne zasilanie. Podłącza się je za pomocą FireWire (najczęściej) lub USB 2.0 (trochę rzadziej).

Trzecia sprawa:

Mikrofony posiadają wyjście symetryczne, najczęściej występujące gniazdo to XLR. Zwykła karta muzyczna posiada wejścia asymetryczne. Można to połączyć ze sobą, ale poziom zakłóceń jest zbyt duży. Należy być świadomym, że napięcia z mikrofonu są bardzo małe. Na przykład z mikrofonu dynamicznego może to być sygnał o amplitudzie 1mV, a z pojemnościowego 10mV. Czyli, żeby uzyskać poziom amplitudy 2V (wejście liniowe) wzmocnienie napięciowe musi wynosić od 200 do 2000. I tutaj pojawia się problem jakości mikserów, przedwzmacniaczy mikrofonowych i tak dalej. Zrobienie dobrego przedwzmacniacza mikrofonowego naprawdę nie jest prostym zadaniem.

Czwarta sprawa:

W zwykłych kartach muzycznych wejście mikrofonowe jest przeznaczone dla mikrofonów elektretowych. Jest to rodzaj mikrofonów pojemnościowych, które (w bardzo dużym uproszczeniu) nie wymagają wysokich napięć zasilania, ale mają stosunkowo dużą skuteczność, ale również wysoki poziom szumów własnych. Podłączenie mikrofonu dynamicznego (z cewką i magnesem) do takiego wejścia mija się trochę z celem, gdyż sygnał z mikrofonu elektretowego jest znacznie większy od sygnału z mikrofonu dyanmicznego.

Po piąte:

Do tego, aby prawidłowo nagrać swój głos nie jest potrzebna duża znajomość zagadnień akustycznych. Przy nagrywaniu instrumentów, niestety trzeba już wiedzieć bardzo dużo.

Dobre rezultaty w nagrywaniu własnego dźwięku można uzyskać za pomocą następującego rozwiązania:

  1. Mikrofon z wyjściem symetrycznym,

  2. Przedwzmacniacz mikrofonowy lub mikser z wejściem symetrycznym,

  3. Zewnętrzna karta dźwiękowa.

Mikrofon podłączamy do miksera, wyjście z miksera do wejścia liniowego karty muzycznej, a kartę muzyczną do komputera (USB lub FireWire).