Nagrywanie z pianina na komputer

Witam!

Nie umiem :frowning:

Czyli umiem grać na pianinie, umiem grać (i nie tylko) na komputerze, ale nie wiem, jak nagrać to, co gram na pianinie (cyfrowym) na komputer. Jest tam jakieś MIDI, -nie znam się na tym. Są gniazdka OUT, IN, THRU, wyczytałam, że muszę mieć jakieś kabelki. Możecie mi doradzić- jaki to ma być kabel? Może być ten, czy są też jakieś inne?

http://allegro.pl/kabel-konwerter-midi- … 68077.html

I co ze sposobem przesłania informacji? Mam mieć jakiś otwarty program, a dalej? W Necie piszą: używam do tego programu np. Audacity, i to tyle. Niewiele szczegółów.

A zresztą najbardziej w tej chwili mnie interesuje kabelek. A co do programu- ten, czy poradzicie jakiś inny?

Możesz spróbować podpiąć keybord jako mikrofon do komputera. Do keybordu wpinasz się w wyjście słuchawkowe a do komputera w wejście na mikrofon. Z keybordem nie próbowałem ale z radiem działa :smiley:

Nie opowiadaj głupot :smiley: Do podłączenia zewnętrznych źródeł dźwięku służy w kompueterze niebieskie gniazdo LINE-IN

martamu

Jaki to komputer? Czy w obudowie ma trzy gniazda - zielone, różowe i niebieskie? Podaj model pianina - sprawdzimy jakie on ma tam gniazda.

Podaj model tego instrumentu. Większość nowszych instrumentów, powiedzmy tak do 5 lat posiadają możliwość rejestrowania tego co grasz do pliku midi lub nawet eksportu do pliku wav. Poczytaj w instrukacji.

Opcję nagrywania za pomocą mikrofonu odradzam. Będziesz miał gorszą jakość.

Ja mam pianino cyfrowe i nagrywam w taki sposób:

Mam kabel, w którym z jednej strony jest wtyczka MINI JACK stereo i tą wtyczkę wpinam do wejścia LINE IN w komputerze (czyli zazwyczaj oznaczone na niebiesko), a z drugiej strony są dwa wtyki JACK mono, które wpinam do gniazda LINE OUT w pianinie. Oczywiście w Twoim pianinie może być np. jedno gniazdo JACK stereo lub jeszcze jakieś inne rozwiązanie.

Do nagrywania używam programu Audacity. Ważne jest, żeby w programie ustawić jako urządzenie do nagrywania “Wejście liniowe”. Często też standardowo wejście LINE IN w systemie jest wyciszone więc trzeba je pogłośnić w opcjach regulacji głośności.

W moim przypadku, jeżeli chodzi o głośność nagrania to wszystkie dźwięki są słyszalne, ale do jakości studyjnej temu daleko i chyba spróbuję zastosować jakiś wzmacniacz (chociaż nie wiem czy to jest najlepsze rozwiązanie). Dlatego jeżeli masz możliwość to zamiast kupować kable, spróbuj od kogoś pożyczyć (lub zrób taki kabel jeśli potrafisz), podepnij i sprawdź czy jakość/głośność dźwięku Cię zadowala. Jeśli okaże się, że będziesz musiał puścić to jeszcze przez jakieś inne urządzenie np. wzmacniacz (ale tak jak mówię nie testowałem tego jeszcze) to najprawdopodobniej będziesz musiał użyć innych kabli w zależności od gniazd na wzmacniaczu.

Dodane 17.02.2013 (N) 11:41

A co do MIDI to wydaje mi się (ale nie jestem pewien), że nie służy ono do nagrywania dźwięku w takiej postaci w jakiej słyszysz gdy grasz na pianinie. MIDI służy do przesyłania informacji o naciśnięciu jakiegoś klawisza bądź pedału, ale nie przesyła dźwięku (z tego co mi wiadomo). Za pomocą MIDI można obsługiwać wirtualne instrumenty zainstalowane na komputerze czyli tak zwane VSTi i dopiero za ich pomocą wydobywać dźwięk.