Nagrywarka CD-RW - brak możliwości UDMA

Witam,

Mam problem z ustawieniem trybu UDMA dla nagrywarki.

Nagrywarka to Samsung SW-224 z wgranym najnowszym firmware.

Płyta główna ASUS CUBX por socket 370 :smiley:

Ustawiłem w menadżerze urządzeń we właściwościach kontrolera IDE na tryb “DMA jeżeli dostępne” i działa cały czas na trybie PIO. Próbowałem usuwać czy to nagrywarkę czy kontroler i instalować od nowa i bez powodzenia.

W BIOSie płyty głównej jest nawet ustawienie trybu DMA przy danym urządzeniu podpiętym do IDE czy ma pracować w UDMA ale gdy przestawiam z Disabled na Enabled to po chwili od razu się samo resetuje na Disabled. :evil:

Drugi napęd optyczny działa bez problemu w trybie UDMA podobnie jak dysk twardy. Próbowałem zamieniać miejscami (Master, Slave) oba napędy albo podpinałem nagrywarkę pod kontroler na którym pracuje dysk i za nic w świecie nie chce się włączyć ten tryb.

Wie ktoś co może być tego przyczyną? Czyżby nagrywarka padła trochę?

Płyty nagrywa gdy się zostawi kompa w spokoju podczas nagrywania, bo wiadomo że Celeron 700 to nie demon szybkości. :stuck_out_tongue: Ale gdy się próbuje coś jeszcze robić oprócz nagrywania to bywa różnie z jakością wypalania płyt.

Masz zainstalowane drivery do chipsetu?

Są zainstalowane. Zresztą problem jest już w BIOSie gdzie drivery nie mają prawa bytu bo działają dopiero po uruchomieniu Windowsa.

Przepraszam, czytałem na szybkiego. Może aktualizacja BIOSu pomoże?