Nagrywarka dvd LG GSA-H55L - bardzo wolne nagrywanie!

Witam. Pół rok temu kupiłem nagrywarkę dvd LG GSA-H55L . Od samego początku mam z nią duży problem - baaaardzo wolno nagrywa zarówno cd jak i dvd, niezależnie od programu i prędkości nagrywania. Przykładowo wypalenie 4 gb danych na płycie dvd-r zajmuje jej ponad 15 minut (przy prędkości x8), przy prędkości x4 trwa to jeszcze dłużej. Ponadto, gdy wsadze płytę do napędu, odczytanie jej zajmuje jakies 20 sekund, i w tym czasie komputer jest ‘zamulony’ - praktycznie nic nie da sie zrobić.

Może ktoś doradzi mi co z tym fantem zrobić, wiem że LG nie jest dobrym producentem nagrywarek, ale taką kupiłem i nic na to nie poradze :frowning:

ps. napęd podłączony jest kablem taśmą ata , a zworka ustawiona na Master. do taśmy nie jest podłączony hdd, ponieważ hdd jest na sata.

to nie jest długo , a zmniejszenie prędkości to oczywiste że będzie jeszcze dłużej. Spradzić taśme ,zalecana 80 "żyłowa) zainstalować poprawne sterowniki do chipsetu a jeżeli są wymagane również do kontrolerów ATA , Pozatym większość nowszych nagrywarek posiada zabezpieczenia przed “spaleniem” płyty co w efekcie automatycznie dostosowuje prędkość nagrywania w zależności od jakości płyty.

Witaj !!

Na pierwszy rzut oka wygląda to na problem z trybem UDMA - dlatego najpierw nieco lektury Forum:

:arrow: 1

:arrow: 2

:arrow: 3

Z pozdrowieniami

Dimatheus

Wejdź do menadżera urządzeń i znajdź kontroler ATA, na którym masz podłączoną nagrywarkę. Kliknij na niego prawnym klawiszem i wybierz właściwości, następnie w zakładce “zaawansowane” sprawdź tryb jaki masz ustawiony przy nagrywarce. Powinien być tryb “DMA jeżeli dostępne”, jeżeli zamiast tego masz tam “Tylko PIO” kliknij prawnym klawisze myszy na kontroler ATA w menadżerze urządzeń i wybierz “odinstaluj”. Po tym restart kompa, sprawdź raz jeszcze ten tryb pracy napędu, możesz też dla pewności sprawdzić tryb pracy innych napędów i dysków.

Co nieco już googlowałem, i ten tryb DMA sprawdziłem już wcześniej - jest wporządku.

Jakiego programu używasz do nagrywania płyt? Jeżeli Nero to włącz buforowanie małych plików i plików sieciowych i odhacz opcję “Określ maksymalną prędkość zapisu”.

Sprawdź czy na płytach innego producenta również występuje ten problem. Te mulenie przy odczycie płyt pewnie wynika z dość długiego czasu dostępu nagrywarki do danych, moja nagrywarka także lekko blokuje komputer, tzn. na jakieś 5-6 sekund komputer nie odpowiada.

Sprawdź też czy problem występuje na innej taśmie ATA. Nie musi to być taśma 80-żyłowa, dla trybu UDMA 2 w zupełności wystarcza zwykła 40-żyłowa taśma.