Nagrywarka nie czyta, ani nie nagrywa płyt CD


(Stasiek1240) #1

Posiadam nagrywarkę LITE-ON SHW-16H5S na ATA.

Jakiś czas temu przestała odczytywać i nagrywać płyty CD. Bez konkretnego powodu. Nigdy wcześniej nie było z nią jakiegokolwiek problemu. DVD odtwarza i nagrywa normalnie.

Bez względu czy włożę płytę czystą, czy z tłoczni, czy też nagraną przez nią samą, zawsze zachowuje się tak jakby w ogóle nie było płyty w napędzie.

W praktyce wygląda to tak: wkładam płyte, zamykam, lampka kontrolna przez chwile się świeci, napęd powoli zakręci płytką(słychać takie cykanie jak normalnie) ale w ogóle jej nie rozpędza, tak jakby uznał ze nic nie włożyłem.

Przy odczytywaniu, albo nagrywaniu płyty DVD zachowuje się normalnie.

Nagrywarka używana była sporadycznie do odczytywania i nagrywania. Czasami była 2-3 miesiące nie używana. A może nawet i dłużej.

Próbowałem:

-użyć innej taśmy - nic nie dało,

-próbowałem aktualizacji sterowników - nic nie dało bo nie ma nowszych,

-próbowałem odinstalowania sprzętu i ponownej instalacji - nic nie dało,

-próbowałem wgrać nowsze firmware wg porady na pewnym forum - nie dało się bo wg programu, firmware jest aktualne, a nie ma opcji ponownego wgrania tego samego,

-ktoś kto miał podobny problem napisał że jak przeczyścił laser to było ok - nic nie dało, rozebrałem ją, wyczyściłem dokładnie, laser(był czysty, żadnych paprochów) delikatnie przemyłem czystym 96% etanolem - też nic nie dało.

Co mogę jeszcze zrobić? Czym wgrać ponownie to samo firmware?

Osobiście stawiam na problem z firmware, bo jakby to była wina lasera to DVD też by nie działały. Przecież jest jeden laser. Nie może przecież "częściowo działać". Czy może się mylę?

System: Windows Vista Home Premium.

PS. Wiem że powiecie że to stary sprzęt (data produkcji sierpień 2005, kupiłem ją w grudniu 2005), ale chciałbym ją jeszcze ożywić jeśli to możliwe. Nie napracowała się aż tyle żeby paść.


(system) #2

Możesz kupić nową nagrywarkę, tanie są, poniżej 100 zł bo wątpię że ruszy, zrobiłeś chyba wszystko co mogłeś