Nagrywarka nie czyta, ani nie nagrywa płyt CD

Posiadam nagrywarkę LITE-ON SHW-16H5S na ATA.

Jakiś czas temu przestała odczytywać i nagrywać płyty CD. Bez konkretnego powodu. Nigdy wcześniej nie było z nią jakiegokolwiek problemu. DVD odtwarza i nagrywa normalnie.

Bez względu czy włożę płytę czystą, czy z tłoczni, czy też nagraną przez nią samą, zawsze zachowuje się tak jakby w ogóle nie było płyty w napędzie.

W praktyce wygląda to tak: wkładam płyte, zamykam, lampka kontrolna przez chwile się świeci, napęd powoli zakręci płytką(słychać takie cykanie jak normalnie) ale w ogóle jej nie rozpędza, tak jakby uznał ze nic nie włożyłem.

Przy odczytywaniu, albo nagrywaniu płyty DVD zachowuje się normalnie.

Nagrywarka używana była sporadycznie do odczytywania i nagrywania. Czasami była 2-3 miesiące nie używana. A może nawet i dłużej.

Próbowałem:

-użyć innej taśmy - nic nie dało,

-próbowałem aktualizacji sterowników - nic nie dało bo nie ma nowszych,

-próbowałem odinstalowania sprzętu i ponownej instalacji - nic nie dało,

-próbowałem wgrać nowsze firmware wg porady na pewnym forum - nie dało się bo wg programu, firmware jest aktualne, a nie ma opcji ponownego wgrania tego samego,

-ktoś kto miał podobny problem napisał że jak przeczyścił laser to było ok - nic nie dało, rozebrałem ją, wyczyściłem dokładnie, laser(był czysty, żadnych paprochów) delikatnie przemyłem czystym 96% etanolem - też nic nie dało.

Co mogę jeszcze zrobić? Czym wgrać ponownie to samo firmware?

Osobiście stawiam na problem z firmware, bo jakby to była wina lasera to DVD też by nie działały. Przecież jest jeden laser. Nie może przecież “częściowo działać”. Czy może się mylę?

System: Windows Vista Home Premium.

PS. Wiem że powiecie że to stary sprzęt (data produkcji sierpień 2005, kupiłem ją w grudniu 2005), ale chciałbym ją jeszcze ożywić jeśli to możliwe. Nie napracowała się aż tyle żeby paść.

Możesz kupić nową nagrywarkę, tanie są, poniżej 100 zł bo wątpię że ruszy, zrobiłeś chyba wszystko co mogłeś