Nagrywarka nie widzi czystej płyty


(Juliett11) #1

Jak w temacie, tylko dlaczego?? , wcześniej było wszystko ok. Czy jest to zależne od rodzaju (znaczy firmy) płyty??? Próbowałam w dwóch programach do nagrywania i w obydwóch jest to samo "brak płyty w napędzie". Zapisane nagrywarka odtwarza więc to raczej nie jej problem :wink:.


(Wiktor 1996 96) #2

A nie masz przypadkiem napędu COMBO


(Juliett11) #3

Hm... tego akurat nie wiem, ale napędu nie wymieniałam, a wcześniej z nagrywaniem nie było problemu. lightScribe jest na niej napisane :slight_smile: A że to laptop to już chyba nie ma znaczenia??


(Erufenrito) #4

Wgraj firmware ponownie, powinno pomóc.


(Juliett11) #5

Nie mam do niej żadnego oprogramowania na płycie (bo chyba o to chodzi z tym firmware), ona jest na stałe wbudowana do laptopa, więc nie wiem jak mam wgrać od nowa - możesz jaśniej.


(Longhorn2009) #6

Firmware nie ma na płycie dołączonej do napędu. To jest coś takiego jak BIOS na płycie głównej. Podaj model tej nagrywarki, to pomożemy.


(Juliett11) #7

Strasznie oporna jestem - w mój komputer wyczytałam że jest to slimtype DVD A DS8A1H(1:1) , czy to wystarczy jako ten model?

A


(Longhorn2009) #8

Zerknij tu: http://forum.rpc1.org/viewtopic.php?f=12&t=45154 i tutaj: http://enter.chip.pl/viewtopic.php?t=35 ... a9db9953b7

Na tej pierwszej stronce jest link do firmware, ale pochodzi on z 2007/03/09 18:50 (wersja: 1.6.1.6), więc prawdopodobnie najnowszy to on nie jest.


(Juliett11) #9

Ale może być nowszy niż mój poprzedni. Teraz pytanie : to jest spakowane rar-em w środku pliki : png , bin, dokument tekstowy. wypakowałam bin klikając dwukrotnie w niego, tylko że to raczej nie tak trzeba zrobić, bo otworzył mi się podgląd z różnymi informacjami dziwnie zapisanymi (może to html) , plik png - to info na temat wersji sterownika. Co mam zrobić z tym bin??? Sama pytałam pana G o firmware, ale niewiele znalazłam :slight_smile:

Znalazłam, mój sterownik jest z 2001 roku :):):slight_smile: tylko nadal nie wiem jak mam zainstalować nowszy, bo po łąćzeniu się z netem nic to nie dało np.


(Adalbert) #10

Stacjonarny komputer, czy laptop? Jak nazwana jest nagrywarka w Menadżerze urządzeń? Nie widzi czystych płyt, ale DVD, czy CD? Patrzyłaś różnych producentów?

Ściągnij http://www.cdspeed2000.com/download.html uruchom i powiedz co mówi zakładka Drive info.


(Longhorn2009) #11

Ja też mam sterownik nagrywarki i jeszcze wielu innych urządzeń (m.in. klawiatury, myszki itd.) z 2001r, mimo że firmware nagrywarki jest najnowszy :wink:

Co do tego jak wgrać to firmware, to najpierw musisz wiedzieć, kto jest producentem twojej nagrywarki. Możesz użyć do tego programu Nero InfoTool (jest darmowy). Wtedy gdy poznasz producenta nagrywarki ściągasz odpowiedni programik do update firmware ze strony producenta napędu, wybierasz w nim ten ten pliczek .bin i gotowe.


(Wiktor 1996 96) #12

Jeśli w laptopie to jaki jest model laptopa


(Juliett11) #13

slimtype DVD A DS8A1

Typ: nagrywarka DVD R /RW DL

wersja firmware WX13

data 2007. 08 17

nie wiem co jeszcze z istotnych informację mogę przekazać. jest coś takiego DVD -ROM odczyt na tak zapis na nie (ale płyta którą próbuję nagrać to DVD+R)


(Szawelm) #14

a moze masz po prostu popsutą płyte hehe :smiley: ja mialem to samo, włożyłem inną i wszystko działa :lol:


(Juliett11) #15

wkładałam 3 nowe :slight_smile: tyle że tej samej niezidentyfikowanej firmy.


(Adalbert) #16

Przeinstaluj kanał IDE na którym znajduje się nagrywarka, przeinstaluj ASPI i wgraj na nowo program do nagrywania.

A co mówi OptiDrive Control w zakładce Disc info jak masz włożoną płytę której niby nic nie czyta? Pożycz/kup płytę innej firmy i zobacz czy będzie to samo.


(Juliett11) #17

Zakładka Dysk info, z tą czystą płytą informuje "brak płyty w napędzie", to zacznę chyba od sprawdzenia innej czystej płyty, nim przeinstaluję te kanały. Nieraz najprostsze rozwiązania są najlepsze :slight_smile:

1.Inna płyta DVD - brak płyty w napędzie.

2.odinstalowanie , zainstalowanie programu do wypalnia (w moim przypadku alcohol) - bez zmian.

3.odinstalowanie sterowników kanału IDE (podstawowego bo jest jeszcze pomocniczy) - bez zmian.

4.ściągnęłam Aspi 471a2 wypakowałam (jak było w podpowiedzi) do folderu /adaptec/aspi/ i ....-bez zmian. (może nie tak to instaluję????)

5.czy ATAPI widoczne przed slimtype DVD A DS8A1 przy uruchamianiu systemu to nazwa producenta?? może tam trzeba

szukać firmware??


(Adalbert) #18

Ściągnij http://force_aspi_18.w.interia.pl/ odpal najpierw killASPI, restart kompa, instASPI i restart kompa. Chociaż wydaje mi się, że to i tak mało pomoże...


(Juliett11) #19

Fakt, pomogło mało, a raczej wcale. Przyjdzie mi od nowa system wgrać z braku pomysłów. W sumie dzięki za wszelkie podpowiedzi - z pewnością komuś się przyda ten wątek w jego zmaganiach z podobnym problemem.


(Technik Elektro) #20

masz możliwość podpięcia nagrywarki do innego komputera ?? postaraj się...