Nagrywarka slimtype dvd a ds8a1p nagrywa bardzo wolno

Witam.

Mam problem z nagrywarką DVD w laptopie Asus X50RL. Nie jestem do końca pewna czy tak było od początku, ale płytę DVD nagrywa prawie 2 godziny. Prędkość jest niby 8x, czas pozostały wyświetla ok. 15 min po czym po tych 15 minut robi się 1 godzina 58 minut (np.). Model tej nagrywarki to SLIMTYPE DVD A DS8A1P (wersja firmware to CA24). Nie mam pojęcia gdzie sprawdzić ustawienia (czy tam coś się nie poprzestawiało). System był raz reinstalowany na nowo (bez formatu - nowa instalacja) i wszystkie sterowniki z płyt Asusa były wgrywane na nowo.

Proszę o pomoc, co i gdzie mam sprawdzić (chyba, że jest całkiem zepsuta).

Aha! Dodam, że płyty CD nagrywa w około 30-45 min.

Jakim programem nagrywasz? Wypróbuj inny. A co do czasu nagrywania, wydaje mi się że płyty nagrywają ci się szybko, ale przez przypadek zaznaczyłaś opcję “sprawdź poprawność danych po nagraniu” lub “przeskanuj antywirusem po nagraniu” - sam miałem pewnego razu podobnie :stuck_out_tongue_winking_eye:

Odznaczone. Prawie 2 godziny trwa samo nagrywanie.

Znalazłam jedną rzecz: w Menedżerze urządzeń, jeden z kanałów podstawowych IDE ma ustawiony na urządzeniu głównym tryb transferu “Tylko PIO”. Drugi podstawowy ma “DMA jeżeli dostępne” (bieżący tryb transferu to Ultra DMA tryb 6). Na pozostałych pomocniczych też jest ustawiony “DMA jeżeli dostępne” a tryb bieżący “nie dotyczy”.

Kompletnie się na tym nie znam. Boję się, że jak coś zmienię to mi się może już system nie ruszyć.

Bardzo proszę o informację jak to ma wyglądać. Jeśli potrzeba jakichś raportów to napiszcie jakich i jak je zrobić.

Pozdrawiam i czekam na jakąś odpowiedź.

Agnieszka

Spróbuj zmienić w menadzerze urządzeń tryb transferu z PIO na DMA.

Zmieniłam na “DMA jeżeli możliwe” ale transfer bieżący pozostał PIO. Nie mam pojęcia jak to zmienić.

Poza tym mam teraz większy problem z dyskiem twardym. Niedawno miałam problem z wirusami na kilku komputerach. Problem wydaje się rozwiązany (http://forum.dobrepr…ve-t478234.html).

Z jakiegoś powodu nie udało się wtedy wykonać skanu GMER-em, dlatego chciałam dla pewności taki zrobić, żeby się upewnić, że system jest czysty.

Więc wykonałam, po czym po restarcie komputera okazało się, że działa bardzo wolno - system ładował się przez ponad 10 minut, a w trakcie pracy zużycie procesora sięga 75% (nic na to w menedżerze zadań nie wskazuje.)

Zauważyłam jedną rzecz: przed skanem GMER właściwości podstawowego kanału IDE były takie:

Tryb transfery: DMA jeżeli dostępne

Bieżący tryb transferu: Ultra DMA 6

Teraz jest:

Tryb transfery: DMA jeżeli dostępne

Bieżący tryb transferu: PIO

Więc teraz gdzie się da mam PIO. Jak to zmienić??? Ledwie się pracuje z jedną aplikacją, a jak się włączy skanowanie antywirusa to już klapa…

EDYCJA:

Więc po godzinnych poszukiwaniach odpowiedzi znalazłam pomoc w … F1. Zwykłe centrum pomocy :o - odinstalować sterowniki tych kanałów. Przy restarcie komputera odbudowały się z domyślnymi trybami prędkości…

Temat zamknięty

Pozdrawiam i sorki za zabranie czasu

Agnieszka