Nagrywarki DVD nie czytają DVD, tylko CD

Witam. Mam problem z nagrywarkami DVD. Jakiś miesiąc temu wszystko działało sprawnie. I nagle pewnego dnia moja nagrywarka LG nie chciała odczytywać płyt DVD. Pomyślałem, że znowu się zepsuła( rok temu miałem ten sam problem, odniosłem do serwisu i wymienili na nową bo była na gwarancji), niestety gwarancja upłyneła miesiąc wcześniej, więc poszedłem do sklepu po nową. Wybór padł na Samsunga. Podłaczyłem, zainstalowałem i sprawdziłem czy działa na płycie z załaczonymi sterownikami. Działała. Pod wieczór chciałem zgrać zdjęcia z płyty, jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, że jest to samo co na LG- nie czyta DVD! Sprawdzałem na kilku płytach, o dziwo, oryginalne płyty DVD z filami czyta, natomiast moje nagrane na zwykłych płytkach DVD już nie. Nie są to żadne piraty, tylko po prostu zdjęcia i filmy z różnych imprez. Kolejne zdziwienie było takie, że nagrywarka odczytywała najzupełniej w świecie CD, CD-RW itp. Włożylem z powrotem do kompa starą LG. Objawy te same: nie czyta DVD, CD/ RW - wszystko w normie. Zaniosłem obie nagrywarki do kuzynów i sprawdzalem w ich komputerze. SZOK! Wszystko działało jak należy, nagrywa, kasuje, odtwarza, zarówno Samsung jak i LG. Zaczełem szukać usterek w swoim kompie. Był scan, nie ma żadnych wirusów, kable od napędu do płyty głownej również były sprawdzane u kuzynów i tam działały, kable od zasilacze tez OK, zamieniłem sloty i napęd podpiełem pod slot gdzie wcześniej miałem twardziela, a twardziela do slotu DVD. Dysk działał a napęd to samo, czyli dalej nie odtwarzał. Sciągnełem najnowszy firmware ze strony producenta - nadal nic! Dodam tylko, że przy starcie systemu rozpoznaje mi napędy tak jak trzeba, ta sama nazwa itd, windows też to widzi i uważa, że " To urządzenie działa poprawnie". Jak wkładam płytkę to wyskakuje napis,że jest pusta. Oczywiście wszystkie płytki były testowane również u kuzynów- są ok. Naprawdę nie wiem już co mam robić, mam w domu 2 sprawne nagrywarki DVD, ale żadna nie chce z jakichś powodów działać :frowning: . Jeśli ktoś z Was wie co z tym zrobić, proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Nie powinno mieć to znaczenia, ale jeśli to windows xp, to sprawdź w menadżeże urządzeń, przy kontrolerze urządzeń (ide zapewne) i sprawdź czy chodzi w udma czy pio, powinna w udma. A co do testów, to czy testowałeś wymiane taśmy? Bo jak już sprawdziłeś na innej płycie głównej jest ok.

Proszę zapoznać się z treścią poniższych tematów i zmienić tytuł swojego tematu na konkretny, mówiący o problemie.

W tym celu proszę użyć przycisku icon_edit.gif

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?p=980957

:arrow: http://rtfm.killfile.pl/#tematy

Temat zmieniony, chyba jest już dobrze. Co do taśmy to tak, testowałem na innych, które działały w innych komputerach i u mnie nic to nie dało, sprawdzałem zarówno 40-żyłowe jak i 80. Jeśli chodzi o te kontrolery IDE w menedżerze to wyglada to tak: są tam 3 “podstawowe kanały IDE” i 3 “pomocnicze kanały IDE”. W 2 pierwszych “podstawowych kanałach IDE” tryb transferu jest ustawiony na " DMA jeśli dostępne", natomiast w 3 kanale podstawowym jest: “Ultra DMA tryb 5”. Tak samo jest w kanałach pomocniczych, 2 pierwsze to " DMA jeśli dostępne", ale w 3 kanale pomocniczym jest już “Ultra DMA tryb2”. Nie wiem czy to wygląda na dobrze czy nie, bo niestety się na tych “kanałach” nie znam, jeśli jakoś niejasno to opisałem to moge wrzucić screeny i będzie widać co i jak. Ale osobiście wydaje mi się, że coś płyta głowna padła chyba…

Nie no nagrywarka jest na udma czyli dobrze… nie wiem czy to możliwe ale po twoim testowaniu wynika że płyta główna jest winna(???).

Czy napewno to było tak że “pewnego dnia przestała czytać”? Czy może coś jednak się zmieniło wtedy w systemie(update’y), sterownikach, oprogramowaniu, sprzęcie? Może sterowniki chipsertu coś dadzą nowe.

Nie było żadnych updateów, zmiany sprzętu etc. Po prostu ojciec przyniósł płyty i 3/4 z nich nie chciało DVD odczytać. Nie było tam żadnych wirów, na innym kompie działały, od tego momentu przestał czytać DVD, te płytki przy których to zauważyłem to były też właśnie DVD. Pozatym zaraz jak się okazało, że DVD działa na innych komputerach zrobiłem format wszystkich partycji i na nowo zainstalowałem XP’eka, także myśle, że to chyba nie jest wina softwaru jakiegoś, ale może się myle…

musisz w biosie zobaczyc jak masz ustawione :slight_smile: hm… na plycie glownej przy bateri jest taka zworka… powinienes wiedziec gdzie ta zworka sie znajduje… Wyłącz kompa i przełoz zworke na jakies 15-30 sekund… i spowrotem ją przełoż tak jak byla… wtedy zresetujesz bios i bedzie mial ustawienia domyslne. :wink:

Dopiero dzisiaj mogłem zresetować ten BIOS. Zrobiłem tak jak kazałeś i niestety…nagrywarka wciąż zachowuje się tak samo :frowning: . Jest jeszcze jakiś sposób aby “zrobić” te DVD? Czy to już pewno, że coś nie tak z płytą główną?

Złączono Posta : 17.09.2007 (Pon) 15:29

Widzę, że to chyba były wszystkie sposoby, pozostaje mi więc wymienić mainboarda, jest na gwarancji, nie powinno być więc problemów. :slight_smile: