Najcichszy dysk twardy, ale szybki ;)

Zastanawiam się nad wyborem dysku twardego (magnetycznego) do RAID5. Patrząc na ofertę producentów jak: WD, Seagate, Samsung nie udało mi się natrafić na testy głośności tych dysków. Czy ktoś może polecić naprawdę cichy dysk (do macierzy chciałbym użyć 3, a bardzo cenię sobie kulturę pracy). Oto parametry dysku na których mi zależy, niektóre związane są z poziomem generowanego hałasu, inne nie:

  • minimalna liczba talerzy (1 to wręcz idealnie)

  • pojemność od 120 do 750 GB

  • 32MB pamięci cache

  • interfejs Serial ATA 300 (SATA2)

  • NCQ

  • szybki

  • niskie zapotrzebowanie na prąd

Chciałbym aby dysk był przede wszystkim cichy, a przy tym szybki , ostatecznie - nie zbyt prądożerny. Nie wiem jak duży wpływ na prędkość i generowany poziom hałasu ma prędkość obrotowa i wydaje mi się, że 7200 RPM jest ok, jeśli się mylę, to poprawcie. Co polecacie i dlaczego?

Te samsungi są idealne - ciche, chłodne.

http://www.agito.pl/dyski-twarde/samsun … 175:172528

http://www.agito.pl/dyski-twarde/samsun … 175:194227

Innych z takimi zaletami nie znajdziesz :smiley:

szybki i w miare cichy jest raptorX 300/150gb (nowy, bo stare troche dawaly po uszach), ale podejrzewam ze poza granicami cenowymi Ciebie interesujacymi…

zostaja w zasadzie 3:

samsung f3 (500gb/talez/16mb lub 32mb przy wiekszych), barracuda 7200.12 (ta w zasadzie odpowiada wszystkim wymaganiom) lub wd AAKS (320gb/talez/16mb)

lub ssd… widzialem aukcje gdzie 2x 30gb ocz vertex2 poszly za 500pln (w przeliczeniu)

na sam system wystarcza, a poza raptorami, malo ktore dyski beda tak wydajne :slight_smile:

@paracik - 1. ma 3 talerze więc odpada, drugi 16MB cache - też odpada.

@clockwork - na frazpc piszą, że jest głośny, zresztą jest tak jak piszesz - cenowo poza zasięgiem, tym bardziej, że potrzebuję 3 dysków.

Co do SSD nie wieżę by były do kupienia z gwarancją i nie drogo, takie 128GB jest nadal za drogie. Barracude 12. juz mam zamiar sprawdzic (3 os. ktora ja poleca), Samsungi F3 do sprawdzenia natomiast WD z wielką chęcią (bo lubię WD bardziej niż Seagate-a) ale 16MB cache - odpada.

Dzięki za sugestie.

Nie będzie dużej różnicy między 16mb cache, a 32mb. Moim zdaniem nie potrzeba aż tyle, a cenowo będzie ciężko:)

Powiem Ci, że w nowym kompie mam WD Caviar 250GB i jest dość głośny (jak odczytuje - chrupie :slight_smile: ), temperatury ma w porządku, jednak co najważniejsze - od 2 lat 0 awarii, spisuje się OK, nie widzę spadków wydajności, także z czystym sumieniem mogę polecić (tylko jakiś cichszy model :slight_smile: ).

Co do Samsungów - w starym kompie (9 lat) miałem jakiegoś starego Samsunga SpinPoint 20GB (kiedyś to było dużo :slight_smile: ) i przez 9 lat dosłownie NIC się nie działo z moim dyskiem, był podobnie głośny co ten WD, więc szoku nie przeżyłem. Z czystym sumieniem mogę polecić 2 firmy.

Co do Seagate - produkuje podobno bardzo dobre dyski, jednak ostatnio czytałem o całej “spapranej” serii jakiś dysków FreeAgent (zewnętrzne bodajże), trafiają się słabe - mój kolega miał błędy z dyskiem, ale pomógł format bodajże. Ale sam nigdy nie miałem dysku tej firmy, ale wiele ludzi je poleca. Jednak WD ma tańsze produkty, co wg. mnie jest bardziej opłacalne :slight_smile:

bo, tak naprawde zalezy do czego potrzebujesz ta macierz - jesli tylko pod system i programy, to 90gb (3x 30gb) spokojnie wystarczy… druga mozesz przeciez zrobic na magazyn, skoro taki przerob danych masz 8)

np. 3x 30gb ocz vertex2 (170/98mb/s) w raid0 + 2x 1tb barka .12 w mirror moze wyjsc tylko troche drozej niz 3x 1tb na przyklad… ale jakiego kopa dostaniesz :smiley:

Tak w ogóle z tego co widzę:

  • jeśli max 1 talerz to max 500GB i max 16MB cache,

  • jeśli max 2 talerze to max 1TB i max 32MB cache.

Teraz nasuwa mi się pytanie - jaka jest różnica pomiędzy 1 talerz i 16MB cache a 2 talerze i 32 MB cache, jeśli chodzi o generowany poziom hałasu i szybkość zapis/odczyt??

Co do SSD to chyba nie przejdzie. Proponowany przez Ciebie zestaw nie gwarantuje w miarę bezpieczeństwa danych ani wydajności do zastosowań jakie przewiduję w najbliższej przyszłości. W prawdzie chodzi o zestaw do domu ale do celów pracowych, czyli głównie wirtualki ale i nie tylko. Oczywiście gry też wchodzą w rachubę ;).

  1. nie ma, jesli chodzi o pojedynczy dysk, w macierzy niewielka korzysc na rzecz wiekszej pamieci cache - jesli zapisujesz duze pliki, przy malych nie ma znaczenia,

  2. alez gwarantuje, bo 100gb (90gb dokladnie) latwiej co tydzien zarchwizowac, anizeli 3x 320gb chociazby… mirror nic nie pomoze, jesli padna dyski :roll:

  3. zawodnosci ssd a dyskow mechanicznich nie ma nawet co porownywac… o ile nie defragnentujesz, tych pierwszych :slight_smile: