Najefektywniejsze usuwanie zablokowanych programów i plików

Trafiają się zablokowane programy niedające się odinstalować i pliki niedające się usunąć. Użycie wszystkim znanego Unlockera, odblokowuje wiele i usuwa, ale pozostawia mnóstwo błędów w postaci usuniętej niewyrejestrowanej biblioteki, czy kluczy domyślnych w rejestrze. Powstają często w takich sytuacjach błędy systemowe, z którymi może uporać się tylko specjalista. Nauczyłem się radzić sobie w takich sytuacjach, bo użyty program odblokuje, usunie wskazane pliki i wpisy w rejestrze, a też wyrejestruje wadliwe dll, usunie nawet odwołania do takich bibliotek. Właśnie tego nie robią znane uninstallery, ani usuwacze plików.

Do powyższego służy moduł usuwania zablokowanych plików Odkurzacza w wersji 12.6 portable. Wprawdzie ta wersja już nie służy do czyszczenia systemów, ale jego oddzielne moduły są super i będą jeszcze długo niezastąpione, bo w nowych wersjach, autor zrezygnował z tych modułów, choć je w części zsynchronizował. Nie kombinuje się, skąd pobrać to portable. Można wejść na stronę Franmosoftware. Warto od tego zacząć, gdyż jest szczegółowo wyjaśnione, jak pobrać i skorzystać z wersji archiwalnej.

http://www.franmo.pl/v2/archiwa-wersji.html

Można też od razu znaleźć wpis odk12.6.0.9portable…> 17-Mar-2011 20:17 5.6M na stronce:

http://www.franmo.pl/v2/archiwa/

Po pobraniu pliku na wolny dysk najczęściej D, zaznacza się i z prawokliku wybiera właściwości. W okienku u góry wyświetla się nazwa. Klika się na końcu tej nazwy odk12.6.0.9portable.exe.deprecated i usuwa ostatni wyraz z poprzedzającą go kropką. Pozostanie odk12.6.0.9portable.exe Potem niżej jest odblokuj, jeszcze niżej dać OK i tyle. Zaznaczyć. Z prawego przycisku myszy wybrać wypakuj do odkurzacz 12.6 itd Wypakuje się folder odk12.6.0.9portable. Otwiera się go. W nic się nie klika, tylko następnie otwiera folder App. Tam z kolei otwiera się folder Odkurzacz. Najeżdża się na odk_uzp.exe i klika PPM, wybiera przypnij do menu start. Gdy się chce korzystać z menadżera rejestru i modułu porzuconych folderów, czyli odk_mr.exe i odk_mpf.exe - to też można sobie przypiąć z prawokliku do menu start. Z niczego więcej nie wolno korzystać, ani uruchamiać skanowania, bo to już może wyrządzić szkodę w komputerze, gdyż od dawna do tego nie ma aktualizacji bazy.

W opcjach folderów / widok - odznaczyć ukrywanie chronionych plików i folderów, odznaczyć ukrywanie rozszerzeń znanych typów plików i zaznaczyć - pokaż ukryte pliki i foldery. Zastosować i ok.

Używanie wyszukiwarki w XP jest proste. W Win7 jest długie skanowanie i wyszukiwanie, a po jakieś operacji wewnątrz jakiegoś otwartego folderu trzeba od nowa wyszukiwać i to może być uciążliwe. Wise JetSearch portable jest po polsku i malutkie.

http://www.softpedia.com/get/PORTABLE-S … arch.shtml

Pobiera się na pulpit i używa. Można zaznaczać znalezione pliki i usuwać. Porada jest po to, gdy okaże się, że czegoś nie można usunąć.

Na przykładzie aplikacji babylon toolbar - paskuda, a nie zawsze daje się odinstalować. Trzeba wpisać do wyszukiwarki babylon i znaleźć wszystko.

Otwiera się okno modułu usuwania zablokowanych plików. Przesuwa w prawo. Okno wyszukiwarki niżej i na lewo. Wszystko, co babylon zaznacza się i przesuwa do górnego okna modułu. Zwłaszcza, wszystkie babylon.exe Zamyka się wyszukiwarkę i w module zablokowanych plików klika się w usuń. Potem wystarczy potwierdzić zastosowanie rozszerzenia.

W dolnym okienku modułu zacznie się odblokowywanie, usuwanie plików, usuwanie wpisów. Warto byłoby policzyć, ile tego jest, ale to aż oczach się migocze. Setki? Tysiąc? Potem program najczęściej prosi o restart. Po restarcie wyświetla się informacja, że babylon został usunięty z tego komputera. Pozostaje jeszcze raz przeszukać pozostałości. Te znalezione, to już normalnie się usuwają. Można jeszcze wyszukać wpisy babylon w rejestrze. Użycie JetCleana ostatecznie posprząta resztki błędnych ścieżek i jakichś pozostałości.

Gdy coś się zepsuje np z Avastem, i nie można go odinstalować, ani usuwać jego zablokowanych plików, to właśnie tak potraktowany modułem odkurzacza, znika nie szkodząc.

Tego modułu usuwania zablokowanych plików używam już kilka lat. Jeszcze nie trafiła mi się zablokowana aplikacja, która by nie uległa temu modułowi. Miałem już zablokowany ZenOK. Usunięcie zablokowanego pliku, choćby jakiegoś obrazu, skutkuje usunięciem wpisów w rejestrze, które przeszkadzały w normalnym usunięciu.

Żaden uninstaller, ani usuwacz nie sprząta tak ładnie tego, co trzeba. Zablokowaną bibliotekę dll wyrejestruje, jak się zgodzimy i wtedy usunie. Unlocker to robi na “chama”.

Powtarzam ostrzeżenie - Ta wersja Odkurzacza 12.6 nie służy już do jakiegokolwiek czyszczenia systemu, ma nieaktualne bazy i poza wymienionymi modułami, może wyrządzić szkodę w systemie. Używanie menadżera rejestru, wymaga zaawansowanej wiedzy. Te trzy moduły, mają domyślne ustawienie na robienie kopii bezpieczeństwa, z których bardzo łatwo można przywrócić poprzedni stan. Kopie bezpieczeństwa usuwa się tylko wtedy, gdy mamy pewność, że system działa prawidłowo po odblokowaniu i usuwaniu.

Drugie ważne ostrzeżenie - Nawet nie próbować odblokowywać i usuwać komponentów systemowych. Niektóre są chronione na innym poziomie i można zobaczyć ekran śmierci.