Najlepsza karta graficzna AGP x8 do Pentium III Tualatin 1,4Ghz

Witam, poszukuję najlepszej karty graficznej na AGP x8 jaką mogę wykorzystać z procesorem Intel Pentium III Tualatin 1,4GHz (1,45V - 1,475V jakby kogoś to interesowało). Na płycie głównej znajdować się będą dwa takie procesory, dlatego myślę, że mogę pokusić się o takie karty jak:

Radeon X850 XT Platinum Edition

Radeon HD4670

GeForce 6800Ultra

GeForce 7800gs

System XP, chociaż mogę pokusić się Windowsa 7 (po wyłączeniu niepotrzebnych usług i po przejściu na podstawowy tryb graficzny)

Moc zasilacza nie gra roli, kupię obecny o odpowiedniej mocy.

Na jakiej płycie głównej chcesz to obsadzić (chipset)?

Karty które podałeś, zasilane są 1,5V lub 0,8V, więc może być problem z zasilaniem jeżeli płyta podaje tylko 3,3V na AGP. Można uszkodzić sobie płytę i kartę.

BTW: GF6800Ultra lub RX850XT to i tak aż nadto, bo karta będzie czekać na dane z CPU i RAM. Oczywiście nie zaszkodzi wsadzić czegoś mocniejszego, choćby ze względu obsługę nowszej wersji DX czy sprzętowe dekodowanie filmów. Pytanie, do czego będziesz używał tego kompa?

Pentium III to rok 2000 (15 lat temu).

Ja miałem P3 733Mhz i GF 4200Ti.

Nie szkoda ci pakować pieniądze nawet niewielkie w ten antyk?

Płyty potrzebuję głównie dla portów ISA, w przyszłości obsadzę w nie sprzęt deweloperski stworzony niestety wyłącznie na ISA. Zaś Pentium III 1,4GHz to najsilniejszy możliwy procesor z tymi złączami na płycie z 2 ISA i w miarę sensownej cenie.

Stary nie znaczy bezużyteczny. Stare komputery mają duszę, podobnie jak samochody. Do retro gier idealny.

Co masz dokładnie na myśli pisząc “najlepsza”?

Jest taki fajny sklep na Allegro, znajdziesz tu wszystko co do retro komputera potrzebne :wink: :

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=7405810&id=4313

Słono zapłacisz za kartę, no ale skoro “musisz”, a te podane przez Ciebie służą do grania więc, wybierz GF7800GS (DX9.0c, OpenGL 2.0, SM3.0+) albo Radka HD4670 (dla filmów, DX10.1, OpenGL3.2, SM4.1).

Osobiście uważam to za przerost formy nad treścią, a chcesz dokupić do tego jeszcze zasilacz, który wbrew pozorom ma OGROMNE znaczenie…, ale kto bogatemu zabroni ;D

Pamiętaj żeby sprawdzić jakie masz złącze AGP na płycie bo możesz zrobić sobie “ziaziu”

https://en.wikipedia.org/wiki/Accelerated_Graphics_Port

Na jakiej płycie głównej chcesz to obsadzić?

Nie uważajcie mnie mylnie za laika, zdaję sobie sprawę co to AGP oraz jakie są jego… hmm… “rodzaje”… Karta im silniejsza tym lepsza ze względu, jak już wspomniałem na obróbkę filmów, nie nie 4k, ani HD, tylko w “nędznym” 480p, no… góra 720, ale w gorszej jakości. Wiem że do tych celów potrzebna jest karta graficzna z wysoką przepustowością, czyli szeroką szyną oraz dobrą pamięcią (w przypadku AGP najlepszą wykorzystaną była pamięć GDDR 3). Dodatkowo chcę pograć na tym sprzęcie w starsze gry, ale to nie jest priorytetem (chociaż miło będzie pociachać w DOOMa 3, po czym przejść do współcześniejszych, chociaż już leciwych tytułów jak GTA SA, czy Far Cry 2). Wiem, że posiadając odpowiednio silny procesor ktoś na jednej z wymienionych przeze mnie kart odpalił Crysisa III w full HD (co prawda na niskich detalach, bez AA, ale mimo wszystko…). Jednak jak już wspomniałem, będzie to mój “chrzest” dla programisty. Złącze LPT, PCI, AGP, ISA, Serial (COM) RS 233 (jak kto woli), PS/2 czy leciwe, ale nadal używane VGA (planuję układy zmieniające rozdzielczość itp. na VGA właśnie). Dodatkowo, na pewno będę korzystał (między innymi) z Windowsa 98se (z sterownikami na USB itp. dodającymi trochę życia temu systemowi) ponieważ łączy w sobie funkcje DOSa (w razie potrzeby można przełączyć się bezpośrednio do środowiska DOS, bardzo niskopoziomowego systemu) oraz Windowsa, na którego to wyszło wiele przydatnych programów (jak doskonale wiemy). Umiem wykorzystać zalety starych “złomów” jak jeden z panów wyżej pragnął to ująć starając się rozszerzyć ich potencjał (poprzez kontrolery RAID/SATA na PCI, odpowiednie sterowniki, lepsze modele kart graficznych, płytę główną z dwoma dobrymi CPU Pentium III, zasilaczem, które na wyjściu daje prąd o niskim współczynniku oscylacji napięcia itd. wymieniać mógłbym długo) dlatego proszę o przemyślenie przed napisaniem. Nowsze konfiguracje, takie jak Intel i7 Skylake, DDR4, 980Ti itd. służą obecnym grafikom, programistom, którzy wiedzą w jakim środowisku pracują i jak się w nim obchodzić, ja muszę się tego wszystkiego dowiedzieć. To jest właśnie najlepszy sposób, aby niskopoziomowo móc obcować z ISA, PCI, CPU oraz ich przerwaniami i odpowiednimi instrukcjami i rejestrami.

Nie chcę łapać Cie za słówka, lecz wcześniej nie pisałeś o obróbce video, a dopiero w ostatnim poście “wyjaśniłeś”, co tak naprawdę będziesz robił z tym sprzętem. Generalnie mówimy o GRACH, a ten “projekt ISA” będzie tylko dobrym pretekstem do posiadania tego sprzętu, tak? :wink:

Jest takie piękne rosyjskie przysłowie: “praktika jebiot teoriu”. Jak czytam, to u Ciebie z tą praktyką jest bardzo “jebiot”… Mam wrażenie, że zabrałeś się do tego Twojego projektu od niewłaściwej strony i chcesz upiec dwie (trzy?) pieczenie na jednym ogniu. Nie gniewaj się, ale skoro zadajesz pytania jak w tytule i nie jesteś laikiem, jak sam twierdzisz (ja mam nieco inne zdanie), to o co Ci chodzi? Przecież powinieneś to wiedzieć. Szukasz jakiegoś potwierdzenia? Owszem masz/znasz trochę książkowej wiedzy/teorii, ale bardzo brakuje Ci praktyki na żywym organizmie, a szczególnie w pracy ze starszymi platformami. Polecam przede wszystkim uzupełnić wiedzę (ale nie z Wikipedii) o niuansach portu AGP i konstrukcji kart grafiki na tym złączu. To wiele wyjaśni i naprawdę sporo ułatwi. Sporo materiałów znajdziesz choćby na stronach Intela. Zdobądź w miarę TANI sprzęt “ćwiczebny”, taki który możesz zepsuć i dopiero uzbrojony w konkretną wiedzę, zabieraj się za jakieś praktyczne projekty.

A tak z ciekawości zapytam (kolejny raz), jaka to płyta główna (chipset) na której ma działać ta grafika? To jakaś tajemnica? :wink:

Płyta to na chwilę obecną BVC3A VER 1.0 ale poszukuję Dual Pentium III. Nie gniewaj się, ale rozbawiła mnie twoja wypowiedź. Sam korzystam ze starego sprzętu (Pentium Dual E2180 i GeForce 8600GT) i wiem, że można na nich pograć (GTA IV idzie, Far Cry 2 też, o starszych nie wspominam) chociaż robię to mało kiedy. Programy również (na x86-64) kompilują się w sensownym czasie. A stary sprzęt jaki chcę upolować ma stare sloty i złącza, od co.  Dual Pentium III 1,4GHz może nie dorówna mojemu procesorowi (który i tak jest słaby, nie ukrywam) ale jest lepszym rozwiązaniem niż pojedyńczy Pentium III…

A tak dla pewności, napiszę ponownie. Całkowitym priorytetem jest posiadanie złącz ISA do sprzętu deweloperskiego. Jeżeli znalazłbym płytę główną z LGA 775 w sensownej cenie z 2 ISA to ten temat by nie powstał.

dla procesorów intel najlepiej pasują karty graficzne geforce, polecam geforce 6800 ultra używałem takiej razem z procesorem athlon xp ale zalecam dobre chłodzenie do karty graficznej osobiście nie polecam chłodzenia z firmy palit

@Riordianin

Uwierz mi na słowo, trochę płyt pod 2xPIII przewinęło się przez moje ręce i naprawdę szczerze życzę powodzenia w pozyskaniu mobo dla 2xTualatin 1,4GHz z AGP i 2x ISA nie tylko w naszym pięknym kraju. Że o kosztach tylko wspomnę… :wink:

W specyficzny (chyba nie bardzo zamierzony) sposób porównałeś Pentium Dual Core i Pentium III. No cóż… proponuję uzupełnienie informacji także w temacie architektury i możliwości tych dwu CPU. Dodatkowa wiedza na pewno Cię nie zuboży, a za darmo rozwieje kolejne wątpliwości i pomoże ograniczyć zbędne wydatki :wink: Zdecyduj również co jest ważniejsze, czy AGP czy ISA, bo zakładasz temat o jednym, a szukasz drugiego…

Słuchaj, nie rozmawiam z Tobą tu po to, żeby wytykać Ci jakieś błędy (choć sam to prowokujesz), czy też poprawiać humor, tylko staram się coś Ci doradzić, bo z Twoich wypowiedzi widzę, że nie do końca ogarniasz sprzętowy temat. Tak się składa, że mam w tej materii trochę doświadczenia, a Twoje obecne “problemy” przerabiałem jakieś 10 lat temu… Więc, może warto uczyć się na cudzych błędach, bo to mniej boli? Choć jak widzę, niektórzy muszą się sparzyć, żeby coś zrozumieć. Skoro jednak tak sam wszystko dobrze znasz, wiesz i rozumiesz, to może w końcu przestaniesz się potykać o własne nogi :wink:

Pozdrawiam i powodzenia w dążeniu do celu :wink:

Cytuję sam siebie: Dual Pentium III 1,4GHz może nie dorówna mojemu procesorowi (który i tak jest słaby, nie ukrywam) ale jest lepszym rozwiązaniem niż pojedyńczy Pentium III…

Nie, nie porównywałem ich do siebie, spokojnie. Wiem, że gigaherce się nie liczą, tylko zastosowane technologie, to również wiem, więc skąd sądzisz iż nie wiem?

W zasadzie szukałem (i znalazłem) odpowiednią kartę do tego zestawu. Zdaję sobie sprawę, że karty o których mówisz są ciężko dostępne, ale nie martw się, to nie twój problem :slight_smile:

Eeech… widzę, że jednak wszystko wiesz “najlepiej”…

Nie mam zwyczaju kopać się z koniem, więc życzę powodzenia bo jak sam powiedziałeś, to nie mój problem :wink:

Pozdrawiam