Najlepsza nawigacja offline dla Androida?

Nawigacji jest całkiem sporo, mi najbardziej podoba się Google Maps, ale ma problem z działaniem offline. Macie jakieś swoje najlepsze typy, które możecie polecić? Może sygic czy coś innego?

Z nawigacjami jest różnie i przeróżnie. Nie ma idealnej. Wracałem z Albanii na Automapie i poprowadziła mnie trochę na skróty, a ja głupi zamiast zatrzymać się gdy wszyscy spali i sprawdzić na mapie papierowej pojechałem tropem Automapy. Dużo skróciłem ale drogi we wschodnie Czarnogórze nie grzeszą jakością. Nie napisałeś, gdzie chcesz jeździć? Po kraju czy za granicą? Moim typem jest Automapa, Here Maps, Google Maps.

OsmAnd - zdecydowanie najlepszy spośród offline’owych. Używam od wielu lat, interfejs mógłby być lepszy, ale jak się do niego przyzwyczai to naprawdę jest potężniejsza od Google Maps.

Plusy:

  • 100% offline, możliwość ściągnięcia tylko mapy samochodowej albo pełnej
  • bardzo rozbudowane POI, można szukać offline np. tylko Lidla, często metadane POI zawierają godziny otwarci, można szukać toalet
  • baza mapowa z projektu Open Street Map które są bardzo aktualne, odświeżane średnio co miesiąc
  • powiadomienia o fotoradarach
  • możliwość doinstalowania dodatków dla potrzeb wykorzystania np. w nawigacji jachtowej (oznakowanie morskie), nawigacji pieszej lub rowerowej (poziomice)
  • możliwość blokowania trasy (przykładowy scenariusz który miałem okazję przetestować - jechałem w obcym mieście, ale trafiłem na remont. Google Maps odpalone równolegle z uporem kierowało mnie na zamknięty fragment. Parę kliknięć w OsmAnd i zaznaczyłem nieprzejezdność drogi, nawigacja wyznaczyła alternatywną trasę z której skorzystałem. Niestety roboty drogowe były większe, wobec czego ponownie skorzystałem z opcji blokady drogi. Tym razem zaproponowana trasa pozwoliła wrócić na trasę).
  • niższe zużycie energii niż w Google Maps

Minusy

  • przeliczanie trasy trwa długo i odbywa się wyłącznie na naszym smartfonie
  • aplikacja nie jest prosta w użyciu, trzeba się trochę pobawić żeby wszystko skonfigurować (mapy, głosy) oraz nauczyć się z niej korzystać
  • możliwość ściągnięcia fragmentu mapy tylko pod warunkiem udostępnienia jej jako fragment przez społeczność - np. Polska występuje w jednym kawałku, a Niemcy z podziałem na każdy land)

Google Maps, Sygic - prosto napisana i przyjemna dla oka aplikacja nawigacyjna na smartfon, która działa na podstawie znanych i lubianych map TomTom, Here WeGo - oferuje również opcję korzystania z nawigacji offline. Aby móc to zrobić, uprzednio należy pobrać mapy za pośrednictwem aplikacji na swoje urządzenie. Wówczas, nawet bez dostępu do Internetu, można wybrać najlepszą trasę dla siebie, Navmii, podobnie do poprzedników, pozwala wyszukać konkretny CEL podróży w wersji online i offline.