Najlepsze darmowe IDE dla C++ pod różne platformy

Używam Windows 7 i Ubuntu. Na Windowsie do programowania w C++ używam Visual C++ 2008 Express Edition. Na Ubuntu mniej programuję, ale jak już robię jakiś projekt to używam Code::blocks. Przeczytałem jednak w internecie, że Dev-C++ i Code::blocks to przeżytki. Jakie jest więc najlepsze IDE do programowania w C++ na Linuksie i Windowsie?

Spróbuj z Eclipse.

http://www.eclipse.org/ , http://www.eclipse.org/cdt/

Możesz nawet pracować nad tym samym projektem na Windows i na Linuxie - wystarczy, że Workspace umieścisz na partycji NTFS/FAT i użyjesz danej ścieżki w obydwu systemach.

Można Eclipse-a zintegrować z SVNem (wtyczka Subclipse), wszystko działa całkiem przyjemnie. Polecam.

O ile można tak powiedzieć o Dev-C++ (dosyć archaiczny i chyba już nierozwijany), ale mówienie tak o Code::Blocks to przesada. Code::Blocks można z powodzeniem używać. Poza tym wieloplatfromowe IDE to Eclipse, NetBeans, Geany (lekkie, relatywnie nowe, w fazie rozwoju) oraz Qt Creator (ale to raczej specjalnie do pisania z użyciem Qt).

Eclipse/Netbeans - Oba projekty zmierzają do obsłużenia właściwie wszystkich popularnych języków, wybór pomiędzy nimi to raczej kwestia osobistych preferencji niż różnicy w możliwościach. KDevelop4 jest jeszcze w wersji mocno beta ale to też może być ciekawa opcja jeśli chodzi o C++.

Gdy próbuję w Eclipse skompilować program wyskakuje taki błąd:

a6fe79f346ff62d2m.png

Dołączasz niestandardowy nagłówek, bibliotekę jeszcze z czasów MS-DOS (która jest tylko dla DOS i Windows)

No dobrze, ale wygląda na to że iostream też jest niekompatybilną biblioteką, bo usunąłem conio.h i nadal wyskakuje ten sam błąd.

Nie używam Eclipse, ale to chyba kwestia konfiguracji. Komunikat mówi jasno:

Cannot run program "make": Launching failed

Masz zainstalowany odpowiednik make? (dla Windows nazywa się chyba nmake)

Choć lepiej jeśli wypowie się ktoś kto używa Eclipse pod Windows.