Najlepsze miejsce dla routera

(arak) #1

Witam.

Korzystam z internetu kablowego w swoim laptopie( u mnie w pokoju też jest router) , w drugim pokoju komputer stacjonarny(oddalony o ok. 10 metrów) korzysta z internetu poprzez wi-fi. Zdarza się że właśnie w pc-cie spadnie okazjonalnie z pełnego zasięgu o 1-2 kreski. Wiem,że to jest wkalkulowane w takim połączeniu,tym bardziej że mieszkam w bloku z wielkiej płyty,które w ścianach mają niejednokrotnie wiele źródeł zakłóceń.

Obecnie router mam postawiony dość niefortunnie,bo na ziemi w kącie,a to ze względu na krótki kabel rj-45. Jednakowoż spotkałem się z tezą,żeby router był usytuowany jak najwyżej dla optymalnego działania,ponieważ fale radiowe najlepiej rozchodzą się z góry na dół.

Czy zgodzilibyście z tym?

Pozdrawiam.

(krch) #2

Nie do końca. Faktycznie router powinien być umieszczony jak najwyżej, ale ze względu na mniejszą ilość przeszkód na drodze sygnału pod sufitem niż na podłodze, a nie na rozchodzenie się fal z góry na dół. Poza tym teoria głosi, że powinien być umieszczony w centrum obszaru, który ma obsługiwać. Tyle teoria, a w mieszkaniu z wielkiej płyty praktyką jest metoda prób i błędów.

Pozdrawiam

(roobal) #3

Router na pewno nie powinien stać w kącie, bo w ten sposób tłumisz sygnał i w innych pomieszczeniach możesz mieć słaby zasięg. Jak możesz oddal go od tego kąta. Ten krótki kabel jest od dostawcy czy Twój, np. podłączony do innego routera lub komputera?

(blackdaro) #4

Ta ,każde urządzenie działające w twym polu tworzy pole elektromagnetyczne (sąsiedzi również mają WiFi) i to są problemy.Zmień kanał w routerze , po ustaleniu na jakim pracują inni .W rozchodzeniu się fal tych bliskich i dalekich jesteśmy uzależnieni od aktywności naszego słońca-w jakiej fazie się znajduje .Pozdrawiam

(roobal) #5

Kanał można zmienić, ale to za wiele nie da, bo one na siebie nachodzą, a raczej będzie ciężko znaleźć taki, który się na siebie nie nałoży.

(krch) #6

Niektóre aplikacje np. WI-FI Analyzer na Androida mają opcję rekomendowania najlepszego / najmniej zakłócanego kanału. Warto spróbować.

Na Windows inSsider Home.

(blackdaro) #7

To pozostaje wymiana routera który pracuje na innych częstotliwościach lub zmiana miejsca zamieszkania - ale to oczywiście żart.

(roobal) #8

Dokładnie. Niestety większość ludzi się na tym nie zna i często wystarczyłoby tylko zmienić moc nadawania, aby ograniczyć zasięg tylko do własnego mieszkania, choć nie każdy router też na to pozwala.

(moh3r) #9

I tak mamy dobrze, że w Polsce access pointy nie sieją z większą mocą :slight_smile: