Najlepsze możliwe połączenie Komputer - TV LCD

OK. jest tego tyle że sam nie wiem jak zacząć. NIedawno założyłem wątek odnośnie trybu pracy Telewizora i Komputera (nie mogę ustalić stałego połączenia w trybie PC lub HDTV) przy łączeniu urządzeń przez porty HDMI. Sytuacja jest nieco dziwna, otóż posiadam TV Hanspree 28" (Konstrukcja matrycy w proporcjach 16:10). I teraz najzabawniejsze, natywna rozdzielczość to: 1920x1080p więc 16:9. Piksel przy maxymalnej ostrości nie jest kwadratowy a raczej prostokątny z tendencją pionową, więc obraz ma niewłaściwe proporcje. ALE, jak podłączyłem kompa przez DVI i następnie VGA w TV włącza się tryb PC i rozdzielczość 1920x1200. Więc jak najbardziej naturalne 16:10. NIestety przy takim połączniu na tandetnym kablu vga i przejściówce z DVI karty graficznej obraz pozostawia jeszcze sporo do życzenia. Moje pytanie czy odczóję wyraźną różnice jeśli podłączę urządzenia dobrym kablem powiedzmy za ok. 100zł który będzie bezpośrednio łączył port graficzny DVI i VGA w telewizorze ? Do tej pory aby mieć właściwe proporcje np do gier tworzę niestandardowe rozdzielczości skalując obraz co pogarsza jego jakość .

Przykład: Natywna rozdzielczość jaka wyskakuje na gniazdach HDMI: 1920x1080, zmniejszam pulpit do wartości 1670x842 ale zachowując natywny charakter wyświetlania lecz aby ustawić właściwe proporcje muszę zrobić nakładkę o wartości: 1670x930 wtedy koło wyświetlane na ekranie faktycznie wygląda jak koło a nie jajko ale obraz jest już skalowany. Czy Telewizor LCD może mieć dwie natywne rozdzielczości bo w końcu to 1920x1200 na złączu VGA z nikąd się nie bierze , czy poprostu jest to takie oszustwo i tak naprawdę zwykłe skalowanie z FULL HD na 1920x1200 pikseli.

witaj hdmi :smiley:

Cóż liczyłem na nieco bardziej wyczepujący komentarz lub poradę

Natywna rozdzielczość odpowiada ilości pikseli na matrycy i nie da się jej zmienić. skoro producent podaje 1920x1080 to po ustawieniu innej obraz jest po prostu skalowany.

No tak tylko że w instrukcji podane jest że w moim modelu rozdzileczość wynosi: 1920x1200 ale na HDMI jest zwykłe FullHD czyli 1920x1080. A tak w ogóle jak inżynierowie mogli doprowadzić do tego aby matryca z proporcjami 16:10 posiadała rozdzielczość natywną 16:9. Nie rozumiem jak można było zrobić taki błąd

Czy możesz podać nazwę modelu TV ?

Znalazłem dwa modele na stronie producenta:

http://www.hannspree.eu/telewizory/novelty/seria-hannsapple/hannsapple-28-tv-_st28fmmr_

http://www.hannspree.eu/telewizory/novelty/seria-hannsjoy/hannsjoy-28_-tv-_st288maw_

Czy nie jest tak,że odtwarza film 1080p bez skalowania.Czyli 1080 linii i czarny pasek na górze i dole.

model to: SV28LMMB

Dodane 02.07.2012 (Pn) 19:06

Na HDMI jeśli włączę pełny pulpit to cały ekran wyświetla obraz w rozdzielczości 1920x1080p oczywiście w nieprawidłowych proporcjach bo matryca ma kształt 16:10 a nie 16:9

1920x1200 jest tylko na złączy VGA

http://www.hannspree.eu/telewizory/led/seria-sv/sv28lmmb

Według specyfikacji Rozdzielczość natywna to 1920 × 1080 (Full HD, 1080p) i taką rozdzielczość monitora musisz ustawić na stałe aby mieć naturalny obraz z komputera.Oczywiście obraz z komputera będzie miał kształt lekko rozciągnięty w pionie ale za to będzie ostry.

Format 16x10 oznacza że piksele są lekko prostokątne.

Wydaje mi się że telewizor nie powinien mieć takiego formatu ekranu.

Aby mieć proporcjonalne kształty to musiałbyś ustawić rozdzielczość kompatybilną z proporcją boków 16x10 (oprócz 1920x1200).Nastąpi wtedy skalowanie i utrata ostrości.

To jest przede wszystkim telewizor i producent nie jest zobowiązany do zapewnienia pełnej kompatybilności urządzenia z komputerem.

Ciekawe czy oglądając telewizję koło jest okrągłe czy owalne?

Może zastosowali jakiś trick?

Próbowałeś się tym bawić? Może w którymś z trybów jest prawidłowo.

Nie wiem, kto wpadł na tak idiotyczny pomysł by matryca o rozdzielczości 1920x1080 miała proporcje 16:10. Chociaż w przypadku telewizorów tzw. HD Ready jest podobnie, bo w nich stosuje się matryce o rozdzielczości 1024x768, tymczasem żadna telewizja nie nadaje w tym formacie (standard HD to 1080 albo 720 linii) i obraz musi być zawsze skalowany. Wygląda na to, że tutaj jest podobnie. Nie osiągniesz natywnej rozdzielczości matrycy przy zachowanych proporcjach ekranu. W telewizji nie jest to duży problem, bo w większości przypadków ogląda się sygnał SD (bodajże 480 linii), który i tak jest zawsze skalowany.

Obraz TV nadawany jest w proporcji 16x9.

Żeby wyświetlić koło okrągłe to są dwie możliwości:

1.Obraz jest powiększony z obcięciem obrazu po bokach.

2.Czarny pasek na dole lub górze.