Najlepszy program do przywracania Windows'a

Witam

Wiem, że w internecie istnieją różne wątki o przywracaniu systemu, ale w każdym jest napisane co innego, a już wielu ludzie pisze nie z własnego doświadczenia a z tego co słyszeli. Dlatego zakładam wątek, w którym proszę osoby doświadczone w tym temacie o aktualną poradę.

Jaki jest obecnie najlepszy program do przywracania systemu, bo nie wiem co wybrać. Czy Norton Ghost, czy narzędzie Nero, czy może Acronis True Image. Wiadomo, że chodzi o skuteczność (czyli udane przywrócenie całego systemu ze sterownikami i programami nawet po rozwaleniu rejestru, czy plików systemowych) ale także o prędkość (trwające kilka godzi przywracanie z kopii zapasowej doprowadza do szału, już szybciej jest przeinstalować system). Jakich programów używacie i jakie polecicie jako najszybszy i najskuteczniejsze???

Z góry dzięki

Maragast

Ja używałem Paragam Backup and recovery, Acronis true Image i Norton Ghost i muszę powiedzieć, że wszystkie 3 polecam. Jeżeli chodzi o szybkość przywracania, to trwało to pi razy oko od 10 do 20 minut, tak więc co prawda tyle, co mniej więcej instalacja Siódemki, ale weź poprawkę na to, że masz już wszystko powgrywane. Sugerowałbym Ci przetestować każdy z trzech programów i samemu zadecydować, który będzie najlepszy.

Z darmowych programów polecić można Paragon Backup & Recovery Free:

http://www.dobreprogramy.pl/Paragon-Bac … 15537.html

i tutek jak z niego korzystać.

paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dyskow-t485887.html

Ewentualnie Macrium Reflect Free

http://www.dobreprogramy.pl/Macrium-Ref … 20413.html

Choć jeśli ktoś ma jakieś swoje specyficzne wymagania to, jak wspomniał poprzednik, niech sam sprawdzi co mu najbardziej odpowiada.

Co to znaczy specyficzne wymagania? W czym te darmowe programy ustępują wspomnianym wyżej???

Zainteresuj się Parted Magic. Linuksowa,bootowalna Live CD zawierająca parę narzędzi do kopiowania i przywracania całych dysków, czy poszczególnych partycji, to doskonałe rozwiązanie.

Gdy zainstalujesz system, programy, sterowniki i wszystko będzie działać w porządku, to zastanów się nad wykonaniem kopii zapasowej.

Proponuję bezpłatny Paragon Backup & Recovery 2012 Free: Paragon Backup & Recovery 2012 Free - obrazy dysków (instrukcja w pliku PDF: instrukcjaparagon.pdf, program do odczytu instrukcji Adobe Reader lub Foxit Reader). Przykładowo instalujemy i konfigurujemy system, uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musimy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem), tworzymy obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive**.** W razie problemów uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musimy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem) i odtwarzamy obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możemy zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe mamy) i w razie gdyby system padł, to uruchamiamy komputer z płyty Paragona i odtwarzamy obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robimy obraz raz i zapominamy do czasu awarii.

A propos Paragonu: jeśli chcę zrobić obraz partycji systemowej, oprócz samej partycji są przy niej okienka, w których można zaznaczyć: “Zastrzeżone przez system”, “First Hard Disc Track”, “Master Boot Record” i “Basic MBR Hard Disc 0…”. Tak jak na obrazku z poradnika Adama9870:

image.php?album_id=20&image_id=4617

Czy żeby obraz partycji systemowej dało się później odtworzyć, należy te okienka też zaznaczać (i które)? Czym różnią się obrazy wykonane wg różnych kombinacji?

Musisz zanzaczyć przy partycji, którą chcesz zrobić kopię oraz zaznaczyć przy MBR. Przy systemowej w szczególności należy zaznaczyć MBR, ponieważ kopia nie zadzała w momencie załadowania przy uszkodzonym MBR, ponieważ w kopii będzie zawartosć samej partycji systemowej i ona zostanie odtworzona.

MBR zawiera chyba informację o podziale na partycje (jeśli się mylę, proszę mnie poprawić)? A co jeśli odtwarzam obraz partycji na nowy dysk, który już wcześniej podzieliłem na odpowiadające mi, inne niż na poprzednim dysku partycje? Czy MBR jest wtedy potrzebny? I czy gdy jest w obrazie, nie przeszkodzi w przywróceniu tej partycji?

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Master_Boot_Record

Nie