Najlepszy program do robienia kopii zapasowej

Witam. Poszukuję najlepszego, darmowego programu do zrobienia kopii zapasowej. Najlepiej, żeby można było taką kopię wypalić na płycie DVD/BD.

 

I przy okazji mam kilka pytań. Otóż nigdy nie robiłem kopii zapasowej bo nie do końca widziałem w tym sens. Rozumiem, że na takiej kopii, oprócz wgranych aktualizacji systemu i niezbędnych sterowników, mogą znaleźć się też różnego rodzaju programy, prawda? Ale no załóżmy, że komputer ma już dość i potrzebuje świeżego systemu. Można więc zrobić format i wgrać wszystko na nowo albo skorzystać z utworzonej wcześniej kopii. Tylko co z tego, że mam tą kopię, skoro od momentu jej zrobienia dojdzie zapewne kilkadziesiąt, jak nie kilkaset nowych aktualizacji, a sterowniki i programy będą również wymagały zaktualizowania. Więc w efekcie i tak trzeba będzie poświęcić czas na aktualizowanie i instalowanie wszystkiego. To w czym tak naprawdę ta kopia zapasowa jest pomocna bo chyba nie bardzo rozumiem? :smiley:

Clonezilla

 

Kopię zapasową trzeba robić po prostu cyklicznie - co tydzień, dwa tygodnie, co miesiąc. Trzymać najlepiej na drugim dysku twardym - zewnętrznym lub wewnętrznym.

Ja jeszcze dodam, że po zrobieniu “głównego” backupu całościowego kolejne mogą być przyrostowe - tj. tylko różnice (zmiany). Co do programu: za najszybszy i pewniejszy dla Windowsa uważam ShadowProtect (StorageCraft), coś od Acronis też się nada.

AOMEI Backupper Standard Edition 2.8

A ile średnio zajmuje taka kopia zapasowa? Zakładając, że mam Windows 7 64-bit, wszystkie aktualizacje i ok. 40 programów. I jak to się potem uruchamia taką kopię? Za pomocą tego programu, którym ją tworzyłem (wtedy chyba program musiałby być zainstalowany też na innym dysku), czy normalnie przy uruchamianiu systemu muszę ustawić bootowanie z dysku i mi to system wyszuka?

zrobisz sobie z tym programem płytkę i jak będziesz chciał przywrócić system to uruchamiasz z płytki

http://www.dobreprogramy.pl/AOMEI-Backupper,Program,Windows,39078.html

 

tutaj dodatkowo masz poradniki

http://www.backup-utility.com/free-backup-software.html

 

ustawiasz bootowanie z płyty tak jak byś wgrywał windowsa.

No tak, ale skoro zalecane jest regularne robienie kopii zapasowej, to bym musiał co chwilę nową płytkę nagrywać, więc chyba jednak lepiej trzymać to na dysku (innej partycji w moim przypadku bo nie mam dwóch dysków ani żadnego zewnętrznego - chyba że pendrive).

 

I jeszcze pytanie o gry. Kiedyś raz w życiu skorzystałem z przywracania systemu (jeszcze w Windowsie XP) i po tym zabiegu, część gier przestała mi działać i musiałem je na nowo instalować. Czy przy kopii zapasowej nie zdażają się takie niespodzianki?

gry musisz wgrać od nowa.

Tutaj masz jeszcze systemowo jak wykonać kopię zapasową.

http://pclab.pl/art42724-3.html

Jeśli wykonasz kopię zapasową całej partycji i na tej partycji będą zainstalowane gry to po przywróceniu kopii wszystko będzie działało jak w czasie jej tworzenia, nie będzie żadnych niespodzianek. Polecam do tego program clonezilla, możesz w niej ustawić dodatkowo kompresje np do xz która mocno zredukuje rozmiar kopii ale czas jej tworzenia będzie dosyć długi.

Najlepiej przetestuj kilka programow i wybierz najlepszy dla ciebie

Ja używam od lat Acronisa i nie mam z nim problemu.

Partycję można przywracać bezpośrednio z Windowsa jak i z Pendrive minimum 500MB

A ja polecam koledze Acronis True Image 2015 , jest to komercyjny sofcik ale można pełną wersję ustrzelić bez problemu w promocji. Ostatnio PC Format rozdawał klucze.

 

Zdarzało się, że Backup zrobiłem pochopnie i chciałem np. po usunięciu jakiś plików ponownie powtórzyć ten Backup.

Niestety, ale po usunięciu ostatniego BackUp’u 2015 nie chce już robić BackUp’ów pomimo wybranych konfiguracji “na nowo”

 

Wersja 2014 nie ma tego błędu.